Jak zabezpieczyć dom przed nawałnicami?

Meteorolodzy przestrzegają, że chociaż lato mamy już niemalże za sobą, to nie koniec wyładowań atmosferycznych. Następne tygodnie będą obfitowały w deszcze, burze i silne wichury, na które najbardziej narażone będą nasze domy. Co zrobić, aby poprawić ich bezpieczeństwo?

Jak zabezpieczyć dom przed nawałnicami?

Świeczki, zapałki, latarka. Kiedyś mogliśmy je znaleźć w każdym mieszkaniu, dzisiaj coraz częściej o nich zapominamy. Warto wyposażyć się w cały ekwipunek i schować w jednym miejscu, by w czasie awarii mieć je zawsze pod ręką. Na wsi przyda się natomiast przenośny agregat prądotwórczy, który zapewni dostęp do prądu. Zainwestujmy również w lodówkę turystyczną i palnik gazowy, dzięki którym zabezpieczymy żywność i przygotujemy ciepły posiłek. Podczas burz wielokrotnie dochodzi również do przerw w dostawie wody. Zadbajmy o to, by w domu było zawsze kilka butelek w zapasie.

W czasie burzy pamiętajmy, aby odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne od źródła prądu. Wydawać by się mogło, że najniebezpieczniejsze dla domu jest bezpośrednie uderzenie piorunu. Nic bardziej mylnego, bo większym zagrożeniem są wyładowania w jego pobliżu, które negatywnie oddziałują na jego system elektryczny, tworząc tzw. przepięcia. Dobrze przygotowana sieć, wyposażona w ochronniki i ochronę przeciwprzepięciową, zapewni nam bezpieczeństwo, niezależnie od tego, z jaką siłą uderzy piorun. Warto również pamiętać, że urządzenia na baterie, które nie są bezpośrednio podłączone do gniazdka, nie stwarzają dodatkowego ryzyka. Dzięki temu w razie wypadku będziemy mogli skorzystać z telefonu komórkowego i wezwać pomoc.

Chociaż najgroźniejsze dla naszego bezpieczeństwa są tzw. burze suche, to w Polsce najczęściej występują te, którym towarzyszy ulewny deszcz i silny wiatr. Pamiętajmy, by dokładnie domknąć wszystkie okna i drzwi - podczas przeciągu to właśnie one narażone są na największe straty. W ofercie wielu producentów stolarstwa otworowego dostępne są specjalne panele zabezpieczające okna i drzwi na wypadek załamania pogody. Jeśli wiemy, że rejon, w którym mieszkamy jest szczególnie narażony na burze, zaplanujmy ich montaż już na etapie budowy albo remontu. Dom przed zalaniem zabezpieczą również podwyższone studzienki okien piwnicznych, pod warunkiem, że ich dno będzie szczelne, a kratkę służącą na co dzień do odwadniania będzie można zamknąć na wypadek podwyższenia wód gruntowych.

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych jest dach, to on ochrania dom przed deszczem i silnym wiatrem. Aby nie odleciał z domu jak kartka papieru, musimy przypilnować wszystkiego już na etapie projektowania, a montaż powierzyć doświadczonym dekarzom.

O tym, czy dach jest odporny na wiatr, decyduje wiele czynników: powierzchnia, kąt nachylenia połaci czy wysokość budynku. Na brzegach dachu siła wiatru jest prawie trzy razy większa w porównaniu z częścią środkową. W kalenicy, koszach, grzbietach czy przy kominach pokrycie musi być mocno przytwierdzone. Newralgiczne miejsca powinny zostać określone na podstawie rzutu połaci dachowej. Na czynniki zewnętrzne nie mamy wpływu, ale stan dachu możemy sprawdzać poprzez cykliczne przeglądy. Najlepiej, jeśli zlecimy je specjalistycznej firmie lub ekipie dekarskiej, która montowała pokrycie.

Źródło i zdjęcie: Blachotrapez

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT