Remont dachu a zmiany w konstrukcji więźby - co musisz wiedzieć?

Czeka Cię remont i masz w planach zmiany w konstrukcji dachu Twojego domu? Oto nasze wskazówki, kiedy modyfikacje są dozwolone, a kiedy niezbędne.

Remont dachu a zmiany w konstrukcji więźby - co musisz wiedzieć?

Wszelkie modyfikacje w strukturze więźby dachowej muszą uzyskać akceptację od projektanta budynku. Czasami zmiany są nieuniknione, na przykład, gdy planujemy zastąpić lekkie pokrycie dachowe przewidziane w projekcie (takie jak blachodachówka czy gonty bitumiczne) cięższymi materiałami jak dachówka ceramiczna, cementowa czy strzecha.

Także instalacja okien dachowych lub paneli słonecznych może wymagać modyfikacji. W przypadku prostych konstrukcji dachowych, wystarczające może być zwiększenie wymiarów krokwi i zmniejszenie odstępów między nimi.

Dla bardziej złożonych konstrukcji konieczna może być zmiana wymiarów wszystkich elementów.

Prefabrykowane elementy więźby dachowej przygotowywane są w fabryce.

Niektóre sytuacje wymuszają zmianę konstrukcji dachu, jak na przykład trudności z zakupem drewnianych elementów o specyficznych przekrojach.

Czasami można zastosować elementy o większych wymiarach, ale mogą pojawić się trudności z ich integracją z resztą konstrukcji dachu lub budynku.

Zmniejszenie przekrojów głównych elementów nośnych może wymagać zmniejszenia odstępów między nimi lub zwiększenia liczby podpór.

Zmiany takie jak usunięcie jednego lub więcej słupów wspierających dach, modyfikacja przekroju płatwi, zamiana drewnianych płatwi na stalowe, czy dostosowanie rozstawu krokwi do montażu szerszych okien, są dość powszechne.

W przypadku więźby z prefabrykowanych wiązarów dachowych, najlepiej jest zwrócić się bezpośrednio do producenta tych elementów.


Źródło i zdjęcia: Grupa Burkietowicz

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT