BIM - narzędzie ułatwiające pracę projektantom i wykonawcom

BIM - Building Information Model - to cyfrowy zbiór informacji, który ułatwia proces budowy oraz użytkowania budynku. Dane są dostępne w przystępnej formie od pierwszych faz konstrukcyjnych do decyzji dotyczących recyklingu podczas rozbiórki. BIM to technologia szybsza i łatwiejsza od tradycyjnego projektu, a także mniej stresująca, gdy należy zmodyfikować jego pewne elementy.

BIM - narzędzie ułatwiające pracę projektantom i wykonawcom

Możliwości Building Information Model

Obiekty BIM pobierane są z biblioteki produktów, mającej kluczowe znaczenie dla bezproblemowej pracy projektanta. Produkty Ruukki są dostępne w oprogramowaniu Revit, Autocad oraz Archicad, a także, od jesieni 2020 roku, w programie Tekla. Pasi Kivimäki mówi, że brał udział w eksportowaniu produktów Ruukki do Tekli oraz że krok ten zwiększył znacznie użycie produktów Ruukki.

Cechą dobrej biblioteki jest to, że zawiera wszystkie potrzebne informacje i są to informacje aktualne. Za dużo informacji - coś, czego projektant nie potrzebuje spowalnia pracęzauważa Pasi Kivimäki.

Praca projektanta jest z reguły uwarunkowana przez projekt architektoniczny oraz przepisy budowlane. Jeżeli jednak komponenty nie są dokładnie określone, BIM zyskuje nowe znaczenie.

Idealny scenariusz to taki, w którym klient określił minimalne wymagania dotyczące komponentów budynku, a następnie projektant może zaproponować alternatywne rozwiązania przy użyciu różnych produktów i wspólnie z klientem wybrać najlepszą opcję. Dodatkowo, ponieważ ceny produktów są znane, można od razu oszacować kwotę. A jeśli pojawiają się jakiekolwiek modyfikacje, są łatwe do wprowadzenia przy użyciu modelu informacji - mówi Pasi Kivimäki.

Dlaczego warto korzystać z Building Information Model?

BIM przyśpiesza oraz systematyzuje pracę projektanta, a w przypadku problemów, ułatwia ich rozwiązanie. Producenci i wykonawcy również czerpią korzyści z BIM. Użycie BIM pozwala firmom, które wytwarzają produkty budowlane, na skupienie się na niezbędnych rzeczach, czyli na produkcji i jakości. Informacje potrzebne przy planowaniu produkcji, czyli wymiarowanie, przygotowują biura projektowe.

BIM dla wykonawców zapewnia precyzyjność, przewidywalność oraz dobrą organizację logistyki na placu budowy. Generowane przez system informacje wskazują miejsca i harmonogram montażu komponentów. Gdy kolejność montażu komponentów jest znana, można zgodnie z nią je zamówić i dostarczyć na plac budowy. Zapewnia to uporządkowane składowanie oraz jest szczególnie korzystne dla gęsto zabudowanych obszarów miejskich, w których po prostu nie ma miejsca na przechowywanie.

Building Information Model a projekty wielkoformatowe

Od dwóch dekad BIM jest kluczowym narzędziem dla wielkoformatowych projektów budowlanych. Program jest coraz częściej stosowany w projektach o różnej wielkości, w których uczestniczy wielu partnerów. Projektant tworzy szablon, a wszystkie zaangażowane strony dokładają do niego swoje komponenty. BIM w pewnym sensie rozrasta się podczas rozwoju projektu, a liczba produktów wzrasta od początkowych potrzebnych do wykonania szkieletu budynku aż po używane do wykonania okładziny. Model informacji służy też jako przejrzysta forma komunikacji pomiędzy stronami.

BIM znacznie zyskuje na popularności w międzynarodowych projektach na dużą skalę, ponieważ opłaca się go używać. W tych dużych projektach, na przykład na budowach fabryk czy elektrowni, model jest podzielony na mniejsze części dla łatwiejszego użytkowania wyjaśnia Pasi Kivimäki.

Standard przekazywania informacji IFC sprzyja międzynarodowej współpracy projektowej, ponieważ umożliwia przekazywanie informacji niezależnie od typu oprogramowania projektowego. Przykładowo informacja zawarta w modelu zaprojektowanym w AutoCadzie we Francji dostępna jest w programie Revit w fińskim biurze projektowym.

źródło i zdjęcia: Ruukki Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT