Dachy płaskie - czym się charakteryzują i czym je ocieplać?

Dachy płaskie to jeden z popularnych rodzajów dachów. To zadaszenie pełni nie tylko funkcję dachu, ale także stropu - z tego powodu jest nazywane "stropodachem". Bardzo ważną kwestię stanowi ocieplanie dachu płaskiego, w wypadku którego należy uwzględnić kilka czynników. Co warto wiedzieć o stropodachach? Jaką izolację zastosować?

Dachy płaskie - czym się charakteryzują i czym je ocieplać?

Dachy płaskie - charakterystyka, rodzaje

Dachy płaskie, mimo swojej nazwy, rzadko kiedy są zupełnie pozbawione spadku. Spadek w stropodachach wynosi zwykle od 3° do 11°. Najczęściej im tańszy materiał, którym pokryto dach, tym większy stopień spadku. Taki rodzaj zadaszenia składa się z kilku warstw: paroizolacji, ocieplenia i hydroizolacji. Paroizolacja to zwykle klasyczna papa podkładowa. Izolację cieplną stanowią materiały termoizolacyjne, na przykład wełna mineralna. Ostatnia warstwa pełni jednocześnie rolę hydroizolacji i zewnętrznego pokrycia dachowego, a do jej utworzenia najczęściej używa się specjalistycznych materiałów bitumicznych.

Rodzaje stropodachów

Dachy płaskie dzielą się na wentylowane oraz niewentylowane - podział odnosi się do ich konstrukcji. Ten pierwszy rodzaj jest zdecydowanie popularniejszy. Element nośny dla konstrukcji całości stanowi strop, a warstwę spadkową wykonuje się z materiałów drewnopochodnych. Między pokryciem, a ociepleniem pozostawia się specjalną szczelinę wentylacyjną, która odprowadza wilgoć. Z kolei w dachu płaskim niewentylowanym wszystkie warstwy ściśle do siebie przylegają, co może powodować zbieranie się pary wodnej pod pokryciem.

Spadek jest tworzony za pomocą zewnętrznej warstwy spadkowej. Bardzo często wykonuje się też stropodachy "odwrócone", w których najpierw kładziemy hydroizolację, a dopiero na niej układamy odporną na wilgoć warstwę izolacji cieplnej. Na termoizolacji znajduje się geowłóknina wraz z warstwą dociskową. Należy pamiętać, że odpowiednia izolacja dachów płaskich zależy od ich rodzaju.

Jak ocieplić płaski dach?

Jeśli chodzi o dachy płaskie izolacja musi być wykonana starannie i z zachowaniem określonych standardów. Chcąc mieć pewność, że pokrycie dachowe będzie trwałe i szczelne, każdą jego warstwę powinno się wybrać w sposób przemyślany. Ocieplenie dachu krok po kroku to:

  • wybór paroizolacji,
  • wybór warstwy izolacyjnej,
  • wybór pokrycia dachowego.

Jak można zauważyć, ocieplenie dachu płaskiego od wewnątrz nie ogranicza się do wybrania dobrej warstwy izolacyjnej.

Jak wybrać paroizolację?

Rolą paroizolacji jest ochrona poszczególnych warstw dachu przed zawilgoceniem oraz zagrzybieniem. Wybiera się ją w oparciu o klasyfikację pomieszczeń odnoszącą się do panującego w nich mikroklimatu. Do klasy 1-szej zalicza się na przykład składy i garaże, a do klasy 2-giej biura i sklepy. Klasa 3-cia obejmuje pomieszczenia mieszkalne, natomiast klasa 4-ta kuchnie, hale sportowe oraz kantyny. Klasa 5-ta to między innymi umywalnie, kryte baseny, pralnie.

Czym ocieplić dach płaski?

Izolacja termiczna dachu płaskiego różni się w zależności od tego, czy jest to konstrukcja wentylowana, czy też nie. W pierwszym przypadku sprawdza się izolacja dachu płaskiego z zastosowaniem wełny mineralnej. Zapewnia ona izolację cieplną, izolację akustyczną, jest ognioodporna i paroprzepuszczalna.

Ocieplenie dachu płaskiego jest wykonywane również w dachach niewentylowanych. Tu do docieplenia świetnie nadadzą się produkty z serii URSA XPS. Występują w kilku wersjach różniących się poziomami dopuszczalnych naprężeń ściskających. Warto zaznaczyć, iż zastosowanie płyt URSA XPS na stropodachu pełnym w systemie odwróconym wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża.

Dach płaski - stylowe i wygodne rozwiązanie

Dach płaski posiada prostszą konstrukcję niż dach skośny. Dzięki temu nie wymaga modyfikowania bryły budynku i jest tańszy w wykonaniu. Ponadto jest bardziej energooszczędny oraz mniej narażony na zniszczenie przez burze czy wichury. O ile nie zaniedba się kwestii związanej z izolacją, to bez wątpienia przez wiele lat będzie można się cieszyć z wytrzymałego i praktycznego pokrycia dachowego.

źródło i zdjęcie: URSA Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE