Przewodnik po otwornicach RUBI do gresu i innych materiałów

Każdy profesjonalny glazurnik powinien mieć na wyposażeniu otwornice, ponieważ popularność i różnorodność twardych materiałów, takich jak gres, wymaga sprawdzonych rozwiązań. W Rubi doskonale to rozumiemy i dlatego opracowaliśmy kompletną gamę otwornic diamentowych do wiercenia zarówno na sucho, jak i na mokro.

Przewodnik po otwornicach RUBI do gresu i innych materiałów

W ofercie Rubi znajdziesz gamę otwornic do gresu i innych materiałów. Być może teraz zastanawiasz się, która z tych otwornic jest najwłaściwszym wyborem. Dlatego w poniższym przewodniku przybliżymy kluczowe informacje, żebyś mógł wybrać te otwornice, które będą najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.

EasyGres - otwornice do płytek

EasyGres to rozwiązanie do wiercenia na mokro. Występują w rozmiarach od 6 do 120 mm. Przyjęło się, że rozmiary od 6 do 12 mm popularnie nazywamy wiertłami, natomiast te od rozmiaru 20 do 120 mm określamy koronkami lub otwornicami, chociaż co do zasady, w nazewnictwie wszystkie funkcjonują również jako wiertła diamentowe EasyGres.

Podczas wiercenia otwornicami czy wiertłami EasyGres konieczne jest ciągłe chłodzenie wodą. Woda powinna być podawana nieustannie w niewielkiej ilości. Nie wolno natomiast wiercić tymi koronkami na sucho, a następnie przerywać pracę po to, aby schłodzić je, na przykład w wiaderku z wodą ustawionym obok. Jest bardzo ważne, żeby woda była stale podawana do przestrzeni wiercenia.

Jaka jest żywotność otwornic EasyGres?

Żywotności wierteł od 6 do 12 mm wynosi średnio od 10 do 15 otworów, natomiast w przypadku żywotności większych koronek (od 20 do 120 mm), możemy uzyskać kilkadziesiąt otworów (od 50 do nawet 70 otworów).

Tutaj mówimy o standardowym wierceniu w gresie o grubości około 8-10 mm. Oczywiście, można tymi otwornicami wiercić również w gresach 2 cm, w granitach czy w blatach granitowych do 3 cm, ale trzeba pamiętać, że ich żywotność będzie proporcjonalnie spadać. Na przykład w gresie 2 cm nie wyniesie już 50-60 otworów, tylko około 20-30 otworów.

Jak wiercić przy pomocy EasyGres?

Koronki EasyGres w swojej budowie są cienkościenne. Natomiast diament wykonujący proces ścierania/wiercenia jest nanoszony metodą elektrolizy (drobny pył diamentowy). Otwory wykonuje się bardzo delikatnie, krawędź nie jest postrzępiona.

Wiercenie odbywa się przy użyciu wiertarki lub wkrętarki do 1000 obrotów na minutę. Konieczne do wiercenia otwornicami diamentowymi EasyGres jest zastosowanie prowadnicy Multidrill, która umożliwia wykonanie otworu w zaplanowanym miejscu.

Prowadnica multidrill nie tylko umożliwia centrowane prowadzenie koronki, ale również zapewnia podawanie wody. Za pomocą wężyka z hydronetki, woda jest podawana na prowadnice i stamtąd przedostaje się do obszaru wiercenia.

Otwornice nie posiadają pilota, czyli wiertła prowadzącego, dlatego konieczne jest stosowanie prowadnicy.

Czego unikać podczas wiercenia otwornicami EasyGres?

Często zdarza się, że wykonawcy negują konieczność używania prowadnicy i wiercą bez jej zastosowania. Rozpoczynają wiercenie, ustawiając otwornicę pod kątem na materiale, bardzo mocno ją dociskając. Zaczynają tzw. wiercenie krawędzią, a potem ustawiają otwornicę do pionu, kołysząc delikatnie, wykonując dalszą pracę.

Niestety, takie nadmierne dociskanie otwornicy do materiału, zwłaszcza na początku wiercenia, prowadzi do niepotrzebnego zużywania.

Dociskając otwornicę do przeznaczonej do tego prowadnicy, możemy rozpocząć wiercenie bardzo delikatnie, nie przegrzewając wiertła i nie doprowadzając do nadmiernego zużycia.

DRYGRES - otwornice do płytek 

Kolejnym rozwiązaniem w ofercie Rubi są otwornice DRYGRES -do gresu do wiercenia na sucho. Te otwornice montujemy bezpośrednio na szlifierce kątowej. Dużą ich zaletą jest fakt, że każda otwornica pasuje do każdej szlifierki z gwintem M14.

W przypadku otwornic DRYGRES diament jest nanoszony metodą napawania próżniowego. To metoda, która zapewnia większą wytrzymałość proszku diamentowego na koronce. Otwornice DRYGRES są wykonane z grubszego materiału niż otwornice EasyGres.

Jak prawidłowo wiercić na sucho?

Wiercenie w przypadku koronek DRYGRES odbywa się na sucho, a chłodzenie zapewniamy poprzez ruchy orbitalne, czyli ustawiamy otwornicę na materiale i rozpoczynamy wiercenie lekko pod kątem lub przy prowadnicy.

Otwornicom DRYGRES chłodzenie zapewnia ruch orbitalny.

Pracujemy na wiele wyższych obrotach niż w przypadku EasyGres. Możemy zastosować obroty, takie jakie oferuje nam szlifierka, czyli od 6000 do nawet 13 000 obrotów na minutę.

Pamiętaj, im szybsze obroty, tym mniejszy docisk powinniśmy stosować, czyli powinniśmy pozwolić tej koronce pracować na wysokich obrotach, ale pod ciężarem szlifierki.

Jak przedłużyć żywotność otwornic DRYGRES?

Pracując na mniejszych obrotach, nie doprowadzamy do bardzo intensywnego nagrzewania się tej koronki, wiercenie jest wolniejsze na pewno wykonanie otworu zajmuje trochę więcej czasu. Jednak wykonawcy potwierdzają, że wtedy żywotność otwornicy wzrasta.

Otwornice DRYGRES dostępne są w rozmiarach od 6 do 75 mm. Wiertła: 6, 8, 10 i 12 wypełnione są woskiem, natomiast otwornice: 20, 28, 35, 43, 50, 65, 68 i 75 mm nie mają w środku wosku.

Wykonawcy najbardziej cenią w tych otwornicach ich szybką pracę i brak konieczności chłodzenia wodą. Często wskazują na poczucie swobody dzięki możliwości wiercenia w różnych miejscach, np. w płytkach już przyklejonych do ściany, gdzie nie chcemy doprowadzać wody.

Tutaj pojawia się problem zakurzenia, bo im większa otwornica, tym większe będzie pylenie podczas wiercenia. Dlatego dobrze jest zastosować do ich adapter Zerodust.

Zerodust to gumowy adapter z podłączeniem do odkurzacza, który bardzo szybko pochłania kurz powstający podczas wiercenia

Jaka jest żywotność otwornic DRYGRES?

Żywotność w przypadku małych wierteł DRYGRES: 6, 8, 10, 12 wynosi średnio od 5 do nawet 20 otworów w gresie 8-10 mm. W przypadku większych otwornic od 20 do 75 mm mówimy o żywotności na poziomie od 30 do 60 otworów.

DRYGRES 4DRILL - otwornice do płytek

Do oferty Rubi wprowadzono otwornice przeznaczone do wiercenia na sucho, ale nie na szlifierce, jak w przypadku DRYGRES, tylko na wiertarce lub wkrętarce. Mowa tu o otwornicach DRYGRES 4 DRILL.

Jest to swoistego rodzaju hybryda pomiędzy otwornicami EASY GRES a DRYGRES. Wyglądem przypominają te drugie, również są przeznaczone do pracy na sucho, natomiast diament nanoszony na końcówkę wiertła przypomina ten w EasyGRES, choć jest bardziej chropowaty.

Jak chłodzić otwornice DRYGRES 4 DRILL?

W tym przypadku mówimy o otwornicach o rozmiarach 6, 8, 10, 12, 14 i 20 mm. Wypełnione są one woskiem. Wosk ten służy do odbierania ciepła z koronki podczas wiercenia, ale w konsekwencji ten wosk również się nagrzewa i podczas pracy pochłania fragmenty wierconego materiału.

Dlatego jest bardzo ważne, aby po zakończeniu wiercenia, natychmiast pozbyć się urobku z otwornicy.

Otwornice przeznaczone są do wiercenia na sucho. Tutaj bardziej sugerowalibyśmy wiercić wiertarkami aniżeli wkrętarkami. Jeśli musi to być wkrętarka to z możliwością ustawienia wyższych obrotów. Otwornice powinny być używane z prędkością około 2000-2500 obrotów na minutę.

FORAGRES - otwornice do płytek

Czarne FORAGRES to otwornice top, najlepsze w serii, przeznaczone do wiercenia w twardych materiałach typu gres, granit, a także w materiałach kamiennych, materiałach do 3,5 cm grubości.

Otwornice te są wykonane z korpusu metalowego, do którego jest przylutowany segment diamentowy, czyli mieszanina stopu metali odpowiedniej twardości. W tym stopie metali są zatopione drobinki diamentu.

W przypadku wcześniej omawianych otwornic mieliśmy zawsze korpus metalowy z diamentem naniesionym na niego. Natomiast tutaj jest to przylutowany segment diamentowy, tak jak ma to miejsce w tarczach o największej żywotności.

Segment diamentowy w otwornicach FORAGRES

Segment diamentowy daje nam kilka przewag nad innymi systemami, na przykład jedną z nich jest to, że można go ostrzyć tak samo jak tarczę diamentową. Jeżeli otwornica utraci swoją jakość wiercenia, usłyszymy wówczas charakterystyczny dźwięk, przechodzący w gwizd. Otwornica zamiast wgryzać się, zacznie się ślizgać po materiale.

Otwornice FORAGRES wykonane z korpusu metalowego, do którego jest przylutowany segment diamentowy.

Jest to sygnał, że należy taką otwornicę umieścić na chwilę w piaskowcu lub innym materiale abrazyjnym, gdzie nastąpi ścieranie stopu metalowego w celu odsłonięcia nowych diamentów. Sytuacja identyczna, jak w przypadku tarcz diamentowych.

W ten sposób, otwornice FORAGRES po naostrzeniu wiercą o wiele lepiej. Ich żywotność jest określona na poziomie nie kilkudziesięciu, ale kilkuset otworów.

Czym wyróżniają się otwornice FORAGRES?

Otwornice FORAGRES wymagają chłodzenia wodą. Gdyby się zdarzyło, czego oczywiście nie zalecamy, że przez chwilę otwornica będzie miała kontakt, na przykład z twardszym betonem pod płytką bądź przez chwilę będzie wiercić na sucho (np. chwilowa awaria w podawaniu wody), to te otwornice nie są tak narażone na na zużycie, jak na przykład te serii EasyGres. Ich żywotność i wytrzymałość na trudne warunki jest na pewno większa.

Otwornice Foragres występują w rozmiarach od 20 do 120 mm. Pracują również z hydronetką przy prowadnicy multidrill do rozmiaru 75 mm. A największe otwornice w serii o średnicy 100 i 120 mm powinny pracować albo z:

  • prowadnicą Foragres - jest to rodzaj pojemnika na wodę z dwoma prętami pionowymi, po których przemieszcza się w uchwycie wiertarka lub wkrętarka z koronką;
  • prowadnicą Multidrill Plus - większa prowadnica, umożliwiająca wykonywanie otworów większymi otwornicami.
Prowadnica Foragres.
Prowadnica Multidrill Plus.

Dzięki zaawansowanej technologii wykonania otwornice do gresu są skuteczne i bardzo trwałe przy założeniu, że przestrzegane są zasady właściwego użytkowania.

Źródło, zdjęcia, filmy: RUBI

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT