Europejska Fasad Roku - Baumit Life Challenge

Polska edycja konkursu Fasada Roku 2019 za nami. Przyznane zostały tytuły, a  jury wyłoniło zwycięzców. Jednak nie jest to koniec emocji, bowiem rywalizacja przenosi się teraz na poziom międzynarodowy. Powalczyć można o tytuł Europejskiej Fasady Roku!

Europejska Fasad Roku - Baumit Life Challenge

Laureaci Fasada Roku 2018 i 2019

Polskie projekty będą sporą konkurencją dla międzynarodowych uczestników. Co roku, począwszy od 2007, organizowany jest konkurs Fasada Roku w krajach, w których swoje przedstawicielstwo ma firma Baumit i stanowi prolog do rywalizacji na szczeblu międzynarodowym – Baumit Life Challenge, rozgrywanej od 2014 roku w cyklu dwuletnim.

Według zasad, każde państwo ma prawo wystawić reprezentację składającą się maksymalnie z 36 kandydatów – po 6 z każdej z 6 kategorii: 5 podstawowych jak „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny nowy”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz kategorii specjalnej - „Stunned by Texture”. Polska skorzysta z pełnej puli miejsc. Laureaci krajowych edycji konkursu Fasada Roku 2018 i 2019 z góry mają zagwarantowany udział. Oto wyłonione realizacje:

Dom jednorodzinny nowy
W kategorii „dom jednorodzinny nowy”: Leśny dom w Kuźnicy Kiedrzyńskiej (2018) oraz dom w Konopiskach pod Częstochową (2019).

 

Budynek wielorodzinny
W kategorii „budynek wielorodzinny nowy”: Osiedle Czyżewskiego w Krakowie (2018) i Mogilska Tower w Krakowie (2019).

 

Budynek po termomodernizacji
W kategorii „budynek po termomodernizacji”: Przedszkole nr 43 w Zabrzu (2018; zdj. po lewej) oraz Instytut Konfucjusza – Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (2019; zdj. po prawej).

 

Budynek niemieszkalny nowy
W kategorii „budynek niemieszkalny nowy”: Szkoła Podstawowa nr 1 w Gostyniu (2018; zdj. po lewej) i Centrum Badawczo-Rozwojowe Łęgprzem w Krakowie (2019; zdj. po prawej).
 
 
Budynek historyczny po renowacji
W kategorii „budynek historyczny po renowacji: Pałac Jankowice (2018; zdj. po lewej) oraz Muzeum Regionalne w Kozienicach (2019; zdj. po prawej).

 Do nich dołączą po 4 obiekty z każdej z pięciu kategorii, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe jury oraz 6 obiektów klasyfikowanych w kategorii „Stunned by Texture”, charakteryzujących się zastosowaniem ciekawej, oryginalnej struktury na elewacji. O kolejnych projektach, które dołączą do zestawienia, dowiemy się już niebawem.

Europejska Fasada Roku

Łącznie o tytuł Europejskiej Fasady Roku – Life Challenge 2020 walczyć będzie kilkaset projektów, które będą oceniane w pięciu podstawowych kategoriach: „budynek jednorodzinny nowy”, „budynek wielorodzinny nowy”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek historyczny po renowacji” oraz w jednej kategorii specjalnej – „Stunned by Texture”. Do finału zakwalifikowanych zostanie 36 elewacji (po 6 z każdej kategorii).

Międzynarodowe jury wytypuje je w drodze internetowego głosowania. W jego skład wchodzą reprezentanci Hiszpanii, Austrii, Bułgarii, Czech, Niemiec, Francji, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Chorwacji oraz Turcji.

Z ramienia naszego kraju projekty oceniał będzie dr Bogdan Dziedzic, członek Izby Architektów i Izby Inżynierów w Polsce, a także wieloletni badacz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej – Institute of Building Design (1990-2019) i organizator konkursów architektonicznych dla młodzieży („Dom moich marzeń”), który doświadczenie zawodowe zdobywał podczas staży w pracowniach architektonicznych we Francji i Niemczech oraz przy indywidualnych projektach w kraju i za granicą, a od 1994 roku prowadzi własne studio projektowe.

NA Gali Baumit Life Challenge Awards w maju 2020 w Walencji zaprezentowani zostaną laureaci konkursu. Natomiast dzień przed uroczystością, projekty nominowane do nagrody zostaną poddane ponownej ocenie jury. Wówczas to podejmą oni decyzję o tym, komu przyznane zostaną tytuły Europejskiej Fasady Roku. Zwycięzca każdej z 6 kategorii otrzyma nagrodę w wysokości 3 300 euro. Dla głównego zwycięzcy Life Challenge organizator przewidział nagrodę w postaci 6 600 euro.

Wartość niecodzienna, ale i nieprzypadkowa, bo nawiązuje do faktu, że aż 66% każdej elewacji można stworzyć korzystając wyłącznie z produktów Baumit. Finałowa Gala Baumit Life Challenge Awards odbędzie się w maju 2020 roku. Jej gospodarzem już po raz drugi od 2014 roku będzie Hiszpania. To właśnie stamtąd pochodzi główny zwycięzca poprzedniej edycji zmagań o tytuł Europejskiej Fasady Roku (2018), która przyniosła nam aż pięć nominacji do tytułu. Gospodarzem finałowej gali była wówczas Bratysława. Tym razem miejscem, w którym dojdzie do rozstrzygnięcia będzie Walencja. 

Źródło i zdjęcia: Baumit 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE