Głosowanie na stronie www.fasadaroku.pl trwa do końca października 2019 r.
Fasada Roku 2019 to już trzynasta odsłona architektonicznych zmagań, których bohaterami są elewacje wykończone kompletną technologią Baumit, przez którą rozumie się system ocieplenia, system tynkowy lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Jego ideą jest promowanie dobrej architektury i docenienie projektantów, inwestorów, wykonawców – wszystkich tych, którzy sięgając po odważne rozwiązania oraz wysokojakościowe produkty kreują atrakcyjną scenerię naszego życia.
Projekt rokrocznie spotyka się z aprobatą środowiska branżowego – już od kilku edycji Patronat Honorowy nad nią sprawuje Fundacja Twórców Architektury (FTA), a medialnego wsparcia udzielają mu wiodące redakcje branżowe.
Obsada konkursu
Wraz z końcem września upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu Fasada Roku 2019, co oznacza, że znamy już pełną listę uczestników tegorocznej edycji architektonicznych zmagań. Tym razem na starcie wyścigu o prestiżowy tytuł stanęło łącznie 225 elewacji. Tradycyjnie jak w ubiegłych latach toczą one bój w pięciu kategoriach. Najliczniej obsadzoną grupą od lat są nowe budynki wielorodzinne. Tu apetyt na zwycięstwo ma aż 98 realizacji. Na starcie stanęło również 41 budynków po termomodernizacji. 38 projektów kandyduje do wygranej w klasie budynków po renowacji. Kolejne 24 to nowe budynki niemieszkalne. Stawkę uzupełniają nowe domy jednorodzinne – do wygranej aspirują tutaj 24 realizacje.
Zgłoszenia z całej Polski
Wśród pretendentów do tytułu są przedstawiciele niemal wszystkich regionów Polski, przy czym największe reprezentacje mają województwa: małopolskie, śląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, podlaskie, pomorskie, mazowieckie oraz podkarpackie. W kategorii miast najwięcej przedstawicieli mają w tym roku: Kraków, Nowa Sól, Białystok, Szczecin i Wrocław, ale swoich kandydatów mają także Bydgoszcz, Stalowa Wola, Gdańsk, Poznań, Zielona Góra, Bytom, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Olsztyn, Radom, Stargard, Świnoujście, Kalisz, Lublin, Łódź, Tuchola, Biskupiec, Inowrocław, Kamienna Góra, Kołobrzeg, Kościan, Leszno, Sosnowiec, Sztum, Toruń, Trzebnica, Warszawa, Żary i wiele innych miejscowości.
Trudne wybory
O tym, kto wygra polską edycję konkursu i zapewni sobie przepustkę do międzynarodowej sławy dowiemy się już w listopadzie. Jednego możemy być pewni – wygrają najlepsi. Kandydatów bowiem oceniać będzie profesjonalne jury - znakomici architekci, znawcy budowlanego rzemiosła i przedstawiciele branżowych mediów, którzy wykorzystując swoją szeroką wiedzę i bogate doświadczenie przyjrzą się zgłoszonym projektom m.in. pod kątem tektoniki bryły, zastosowanej kolorystyki i struktury elewacji oraz harmonii z otoczeniem.
Zwycięstwo na poziomie krajowym otworzy przed laureatami drzwi do rywalizacji w gronie najlepszych projektów Starego Kontynentu rozgrywanej w ramach Baumit Life Challenge 2020. Tu stawką będzie tytuł Europejskiej Fasady Roku i jeszcze atrakcyjniejsze bonusy finansowe.
Poczuj się jak juror!
Zanim swoich zwycięzców wskaże kapituła konkursu, przy głosie są internauci. Oznacza to tyle, że każdy może wcielić się w rolę jurora i wskazać swojego faworyta do tytułu Fasada Roku 2019. Jak to zrobić? To proste! Wystarczy do 31 października 2019 r. wejść na stronę https://www.fasadaroku.pl/obiekty-2019.html, gdzie w podziale na kategorie prezentowana jest lista uczestników.
Przy każdym dostępny jest przycisk "Zagłosuj", w który należy kliknąć. Uwaga, w każdej z pięciu kategorii możemy oddać tylko po jednym głosie. By został on uznany za ważny, nie zapomnijmy kliknąć w link otrzymany na wskazany adres e-mail. W ten sposób internauci stworzą swój niezależny ranking, którego zwycięzcy zostaną uhonorowani specjalnym Wyróżnieniem Internautów.
Patronat honorowy nad 13-tą edycją konkursu objęła Fundacja Twórców Architektury, a wśród mediów patronujących tegorocznej edycji konkursu znalazły się redakcje takich periodyków jak "Architektura-Murator", "ekspertbudowlany", "Izolacje", "Murator", "Property Journal" "Renowacje i Zabytki", "Zawód:Architekt", a także portale 4budowlani.pl, architektura.info, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, muratorplus.pl, sztuka-architektury.pl czy w-a.pl.
Źródło: materiały prasowe Baumit
Komentarze