Słoneczna letnia pogoda zachęca do prac w ogrodzie i wokół domu. To najlepsza pora na renowację metalowych sprzętów i ogrodzeń. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zabierzemy się do malowania?
Wybór farby do metalu
W sklepach malarskich i marketach budowlanych znajdziemy mnóstwo farb do metalu. Najprościej podzielić je na farby gruntujące oraz emalie nawierzchniowe.
- Farba gruntująca ma przede wszystkim powstrzymać korozję. Emalie, natomiast, to farby nawierzchniowe, które tworzą ostateczną, dekoracyjną powłokę i zabezpieczają przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych - wyjaśnia Monika Goch, młodszy menedżer marki Dekoral. - Nowoczesne emalie, takie jak np. Dekoral Emakol Strong, długo zapewniają odporność nawet na skrajnie niekorzystne warunki pogodowe.
Emalię zawsze powinno się nanosić na powierzchnię uprzednio zagruntowaną podkładem antykorozyjnym – dzięki temu powłoka będzie trwalsza i wystarczy na wiele lat.
Przygotowanie podłoża
Aby powłoka emalii była trwała i odporna, trzeba zapewnić jej dobrą przyczepność do podłoża. Nawet najlepsza farba do metalu szybko zacznie się łuszczyć i odpadać, jeśli pomalujemy powierzchnię źle oczyszczoną. Dlatego zanim weźmiemy do ręki pędzel, starannie przygotujmy podłoże.
Jeśli powierzchnia jest tylko zabrudzona, wystarczy oczyścić ją szczotką drucianą lub papierem ściernym, a potem odtłuścić wodą z detergentem, osuszyć i odpylić.
- Jeśli przedmiot pokrywa łuszcząca się farba lub rdza, trzeba dokładnie usunąć wszelkie niezwiązane z podłożem warstwy za pomocą twardej drucianej szczotki, gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki - wyjaśnia Ryszard Plantos, szef zespołu doradców Akademii Technik Malarskich. - Następnie przecieramy całą powierzchnię drobnym papierem lub siatką ścierną, a pył usuwamy wilgotną szmatką. Powierzchnia nie może być jednak zbyt gładka, żeby zapewnić farbie dobrą przyczepność.
Kiedy i jak malować
Optymalna temperatura do malowania to 15-25 stopni, dlatego metalowe ogrodzenia lub sprzęty ogrodowe najlepiej odnawiać to latem. Nie może być jednak zbyt gorąco, bo wtedy farba wyschnie za szybko i powłoka nie będzie trwała. Dlatego unikajmy malowania w bezpośrednim słońcu.
Zaczynamy od zagruntowania podłoża farbą podkładową, np. Dekoral Podkład Antykorozyjny. Podkład należy rozprowadzić równomiernie za pomocą okrągłego lub owalnego pędzla, tak aby nie powstały zacieki. Bardzo chropowate powierzchnie trzeba zagruntować dwukrotnie.
Na tak przygotowane podłoże nanosimy właściwą emalię nawierzchniową, np. wspomniany już Dekoral Emakol Strong. Przedtem jednak farbę trzeba dokładnie wymieszać, a w razie potrzeby rozcieńczyć odpowiednim rozpuszczalnikiem.
Do malowania małych powierzchni wystarczy pędzel o średnio sztywnym włosiu, do większych lepiej użyć wałka Foam, Felt lub Microfibre marki Dekoral Gold albo natrysku. Liczba warstw emalii powinna być zgodna z zaleceniami producenta - wtedy uzyskamy najlepszy wygląd i trwałość powłoki.
Pomalowanym metalowym powierzchniom, jeśli prawidłowo je przygotujemy, niestraszne będą jesienne słoty ani zimowe mrozy. I to przez długie lata.
Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy Dekoral.
źródło i zdjęcia: Dekoral
Komentarze