Narzędzia przydatne do pracy z płytkami wielkoformatowymi

Inwestorzy coraz chętniej sięgają po płytki wielkoformatowe. Z jednej strony przykuwają wzrok gładką, elegancką, bezspoinową powierzchnią, a z drugiej są wyzwaniem dla wykonawców. Praca z dużym formatem wymaga odpowiednich narzędzi, które pozwolą uzyskać najlepszy efekt. 

Narzędzia przydatne do pracy z płytkami wielkoformatowymi

Jaki stół do płytek wielkoformatowych wybrać?

Ważnym elementem pracy z dużym formatem jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy. Zacznijmy więc od stołu roboczego, który w przypadku płytek wielkoformatowych nie jest mały, ale stosunkowo lekki. Musi on tworzyć równą powierzchnię, żeby płytka do niego przylegała równomiernie na całej powierzchni. W tym przypadku dobrze wyposażyć się w stół roboczy dedykowany do ciężkich, grubych i dużych płytek, taki jak stół RUBI SLAB.

Wysokość robocza stołu wynosi 70 cm, dzięki temu łatwo dosięgnąć do całej powierzchni płytki oraz załadować ciężką płytkę na stół. Powierzchnia robocza stołu (180 x 104 cm) składa się ze wzmocnionych aluminiowych prętów, które gwarantują dużą stabilność stołu, jego sztywność oraz nośność do 250 kg. Natomiast waga całego stołu to zaledwie 36 kg. STÓŁ SLAB wyposażony został w łącznik EASY FIX, który pozwala na połączenie dwóch stołów, żeby uzyskać całkowitą długość roboczą 360 cm.

Stół roboczy do cięcia i obrabiania wielkoformatowych płyt ceramicznych przy użyciu narzędzi z serii SLAB SYSTEM.
Stół roboczy do cięcia i obrabiania wielkoformatowych płyt ceramicznych przy użyciu narzędzi z serii SLAB SYSTEM fot. Rubi Polska

W jaki sposób przetransportować płytki wielkoformatowe?

Transport płytek formatowych nie jest prostą czynnością. Pomocny będzie system do ich przenoszenia. W RUBI stworzyliśmy całą gamę produktów SLAB SYSYEM, która składa się m.in. z systemu transportowego RUBI SLAB HEAVY DUTY. System RUBI SLAB HEAVY DUTY składa się z wzmocnionych, regulowanych profili aluminiowych oraz sześciu przyssawek z pompką zapewniając udźwig do 140 kg. Warto wyposażyć się również w przyssawkę, która będzie pomocna przy układaniu mniejszych elementów ceramicznych.  Dzięki niej będziesz mógł poprawić ułożenie płytek lub sprawdzić przyczepność kleju. Przyssawki odpowiednie są zarówno do gładkiej jak i chropowatej powierzchni.

System RUBI SLAB HEAVY DUTY
System RUBI SLAB HEAVY DUTY fot. Rubi Polska

Jaką przecinarkę wybrać do płytek wielkoformatowych?

Płytki porcelanowe wymagają profesjonalnego cięcia, ale nie zawsze musisz korzystać z dużej przecinarki do płytek. Proste cięcia wykonać możesz z pomocą naszego kompaktowego systemu SLIM CUTTER, który spakujesz w torbę na ramię.

System SLIM CUTTER
System SLIM CUTTER fot. Rubi Polska

Jaką tarczę wybrać do płytek wielkoformatowych?

Większość cięć wykonasz za pomocą przecinarki ręcznej lub elektrycznej, ale może być też przydatna szlifierka kątowa. W takim razie warto pomyśleć o uniwersalnej tarczy do cięcia i szlifowania na sucho. Tarcza diamentowa ECD to tarcza wyjątkowa, o dwustronnej powierzchni roboczej. Można nią ciąć na sucho wiele różnych materiałów, również ukośnie oraz szlifować krawędzie bez konieczności zmiany tarczy na inną.

Tarcza diamentowa ECD fot. Rubi Polska

Czym wygładzić ostre krawędzie płytek?

Krawędzie ciętej płytki mogą być ostre i wymagać wygładzenia. Świetnie w takiej sytuacji sprawdzą się bloczki diamentowe, które dodatkowo pozwalają dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Innym rozwiązaniem są nakładki polerskie, które pozwalają na wykończenie powierzchni płaskich oraz krawędzi płytki.

źródło i zdjęcia: Rubi Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT