Sprzęt łazienkowy AGD
Pralki
Dostępne na rynku pralki różnią się wymiarami, sposobem ładowania i ładownością. Do pralek dużych można załadować pranie o ciężarze do 5 kg, do pralek małych - do 3 kg. Pralki mogą być ładowane z przodu lub od góry.
Obudowa pralki jest zwykle wykonana ze stali ocynkowanej i lakierowanej, emaliowanej lub nierdzewnej. Zbiorniki na bieliznę wykonuje się ze stali nierdzewnej, stali emaliowanej lub z polipropylenu. Panel sterowania służy do ustawiania parametrów prania.
Suszarki
Ze względu na sposób odprowadzenia wilgoci suszarki dzieli się na:
- ewakuacyjne (wywiewne), w których wilgotne powietrze jest odprowadzane z suszarki (do kanału wentylacyjnego lub na zewnątrz budynku) specjalną rurą (sprzedawaną w komplecie); pomieszczenie, w którym stoi suszarka, musi mieć sprawnie działającą wentylację lub okno;
- kondensacyjne, w których wilgotne powietrze jest kierowane do wymiennika, w którym jest schładzane chłodniejszym powietrzem pobranym z pomieszczenia; zawarta w nim para wodna skrapla się i jest odprowadzana do specjalnego zbiornika (zbiornik może być podłączony do kanalizacji lub opróżniany ręcznie - napełnienie zbiornika jest wówczas sygnalizowane sygnałem świetlnym lub dźwiękowym).
Pralko-suszarki
Łączą w jednym urządzeniu obie funkcje: prania i suszenia – po zakończeniu prania rozpoczyna się cykl suszenia (zwykle możliwe jest też suszenie niezależne). Pralko-suszarki są urządzeniami typu kondensacyjnego. Wilgotne powietrze jest schładzane wodą pobraną z wodociągu, dlatego pralko-suszarki zużywają więcej wody do suszenia niż do prania.
Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych
Wanny
Ze względu na materiał wykonania wanny można podzielić na:
- wanny żeliwne, do niedawna bardzo popularne, obecnie rzadko spotykane; są ciężkie, ale ich zaletą jest duża bezwładność cieplna – woda w wannie żeliwnej pozostaje długo ciepła,
- wanny z emaliowanej blachy stalowej, najczęściej białe prostokątne; są stosunkowo tanie, ale woda stygnie w nich szybciej niż w wannach żeliwnych,
- wanny z akrylu wzmocnionego włóknem szklanym: są lekkie, łatwe w montażu, dobrze trzymają ciepło, mają różne kształty i są dostępne w bardzo wielu kolorach (są barwione w masie, dzięki czemu kolory są trwałe); ich wadą jest podatność na zarysowania (nie wolno myć ich proszkiem). Wanny są najczęściej prostokątne, ale spotyka się też kołowe, eliptyczne, asymetryczne oraz narożne, jedno- lub dwuosobowe. Wanny przeznaczone do zamontowania baterii sztorcowych są wyposażone w otwory; w akrylowych otwory wierci się w dowolnym, potrzebnym miejscu. Wanny najczęściej ustawia się na nóżkach, czasami montuje na stelażach.
Umywalki
Umywalki wykonuje się z porcelany, fajansu lub porcelitu. Mają różne kształty i wymiary. Umywalki mocuje się do ściany (śrubami, wkrętami lub na wspornikach) albo wbudowuje w meble łazienkowe (miejsca połączeń muszą być uszczelnione specjalną taśmą lub silikonem).
Maskowanie podłączenia rur wodociągowych i kanalizacji można uzyskać przy pomocy postumentu, który dodatkowo podpiera umywalkę albo pół-postumentu mocowanego do ściany lub pod umywalką.
Sedesy
Sedesy można podzielić
- ze względu na kształt miski na:
- lejowe,
- z półką.
- ze względu na rozwiązanie odpływu do kanalizacji na:
- z odpływem pionowym (tzw. warszawskie), rura odpływowa jest umieszczona w podłodze,
- z odpływem poziomym (tzw. poznańskie), pozioma rura odpływowa jest umieszczona z tyłu sedesu,
- ze względu na sposób ustawienia na:
- stojące, które przykręca się do podłogi,
- wiszące, montowane do specjalnych stelaży instalacyjnych, do zabudowy lekkiej lub ciężkiej, zawieszonych na ścianach lub zakotwionych w podłodze i stropie pomieszczenia (zwykle obudowanych ścianką działową). Spłuczka może być zawieszona wysoko na ścianie (tzw. górnopłuk) lub tuż nad miską ustępową (dolnopłuk).
Spłuczki pierwszego typu mają pojemność kilkunastu litrów. Spłuczki drugiego typu mają pojemność 6-10 litrów. W tzw. kompaktach miska i zbiornik wody tworzą jedną całość. Zamontowanie specjalnych przycisków pozwala na regulowanie ilości spuszczonej wody.
Przycisk z tzw. funkcją Stop umożliwia zatrzymanie strumienia wody w dowolnym momencie. Przycisk dwudzielny pozwala na spuszczenie tylko części zawartości rezerwuaru. Są też urządzenia bezdotykowe na fotokomórkę.
Kabiny prysznicowe
Kabina prysznicowa składa się z brodzika z syfonem, ścianek stanowiących osłonę kabiny oraz baterii natryskowej. Bateria może być zamontowana na ścianie, zawieszona na podstawie przymocowanej do ściany lub do kolumny stojącej na podłodze. Kupienie brodzika i osłony w komplecie zapewni dopasowanie kolorów oraz wzornictwa. Można również kupić obie części oddzielnie. O kształcie i konstrukcji kabiny decyduje przede wszystkim miejsce jej ustawienia.
Kabiny wolno stojące (tak zwane kompletne) są obudowane z 4 stron (w jednej ze ścian zamontowane są drzwi). Kabiny te gwarantują całkowitą szczelność. Można je ustawiać w dowolnym miejscu.
Kabiny obudowane z trzech stron (tak zwane trójścienne) dostawia się jednym bokiem do ściany łazienki.
Kabiny narożne, obudowane z dwóch stron (dwuścienne), są przeznaczone do ustawienia w rogu pomieszczenia.
Kabiny przeznaczone do ustawienia we wnęce mają tylko jedną ściankę wyposażoną w drzwi. Te ściany łazienki (jedna, dwie lub trzy), które są równocześnie ścianami kabiny, powinny być pokryte materiałem wodoodpornym, na przykład glazurą lub terakotą i dodatkowo zabezpieczone przed wnikaniem wody w ścianę (podpłytkową izolacją przciwwilgociową).
Kabiny nawannowe (parawany) są przeznaczone do osłony wanny lub tylko jej części. Podobnie jak kabiny stojące na podłodze, mogą mieć jedną lub kilka ścianek, w zależności od tego, jak zlokalizowana jest wanna w stosunku do ścian łazienki. Czasami mają też postać składanego parawanu.
Kabiny mają konstrukcję wykonaną z profili aluminiowych lub z tworzywa sztucznego, z wypełnieniem z polistyrenu lub szkła hartowanego. Profile mogą być anodowane w kolorze srebrnym, złotym, oliwkowym lub brązowym, chromowane, białe lub lakierowane proszkowo na różne kolory. Szyby są zamontowane fabrycznie w profilach. Szyby z polistyrenu mają grubość od 2 do 3 mm. Są zwykle wzorzyste (wytłaczane wzorki). Szyby ze szkła mają grubość 3, 4, 6 lub 8 mm. Szkło może być gładkie przezroczyste (o różnych odcieniach), piaskowane lub malowane. Łatwiejsze do utrzymania w czystości są szyby ze szkła. Drzwi kabin prysznicowych mogą być rozsuwane, uchylne, wahadłowe, składane. Na rynku dostępne są kabiny prysznicowe przeznaczone dla niepełnosprawnych, w których brodziki są wpuszczane w posadzkę, co umożliwia podjazd wózka inwalidzkiego. Obudowę kabiny można też ustawić bezpośrednio na podłodze łazienki (wyłożonej płytkami). Specjalne składane kabiny natryskowe mają wysokość obniżoną do 90-100 cm, co pozwala na pomoc przy kąpieli osoby trzeciej bez narażania się na zamoczenie.
Brodzik
Większość sprzedawanych w Polsce kabin prysznicowych jest wyposażonych w brodziki, do których podczas kąpieli spływa woda, a następnie przez otwór odpływowy i syfon przedostaje się do instalacji kanalizacyjnej.
Brodziki mogą być:
- stalowe emaliowane, wykonane z tworzyw sztucznych (akryl, akryl wzmocniony kompozytem poliestrowo-szklanym),
- ceramiczne,
- kamienne (wykonane z cyrkonu).
Brodziki z akrylu mają gładką powierzchnię i trwały połysk, są łatwe do utrzymania w czystości, dają wrażenie ciepłej powierzchni, mają różnorodne trwałe kolory. Brodziki mają różne wymiary. Głębokość brodzika wynosi na ogół 15-16 cm, ale mogą być też głębsze (do 28 cm) lub płytsze (6 cm).
Spotyka się brodziki prostokątne, pięciokątne, o kształcie ćwiartki koła. Mogą być stojące, leżące lub wpuszczane w posadzkę. Brodzik stojący można obudować glazurą. Niektóre brodziki stojące mają gotowe osłony, często o regulowanych wymiarach boku prostokąta. Można wtedy zrezygnować z obudowy.
Brodziki stojące są czasami wyposażone w nóżki o regulowanej wysokości. Brodzik leżący spoczywa bezpośrednio na podłodze. Brodzik wpuszczany jest zagłębiony w posadzce łazienki. Brodziki mają powierzchnię gładką albo zabezpieczoną przed poślizgiem przez rowkowanie lub pofałdowanie dna (blacha), albo przez wykonanie specjalnej powierzchni antypoślizgowej (akryl).
Zestawy natryskowe
Zestaw natryskowy montowany w kabinie składa się ze słuchawki natryskowej (rączki prysznica) zawieszonej na pionowej podstawie oraz z węża. Słuchawki mogą być białe, kolorowe lub chromowane.
Dostępne na rynku słuchawki mają kilka strumieni, których parametry mogą być ustawiane. Można kupić słuchawki z systemem oszczędzania wody, wyposażone w przycisk zmniejszający okresowo (na przykład podczas namydlania) ilość wypływającej wody. Niektóre słuchawki są wyposażone w system przeciwosadowy, zapobiegający osadzaniu się kamienia.
Kabiny masażowo-parowe
W kabinach masażowo-parowych, zwanych łaźniami rzymskimi, można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, wielu rodzajów masażu, a także sauny. Kąpiel uatrakcyjnią również bicze wodne, czyli naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody, oraz masaż Kneippa, który polega na punktowym działaniu zimnej wody.
Łaźnia rzymska składa się z brodzika, ścianki lub panelu z dyszami oraz innymi elementami wyposażenia, drzwi i ścianek bocznych oraz sufitu, który od góry zamyka kabinę i zatrzymuje ciepło. Wyposażenie obejmuje pompę, generator pary i pozostałe elementy instalacji hydromasażu i łaźni parowej. Wszystkie kabiny masażowo-parowe są sterowane elektronicznie, w niektórych sterowanie może odbywać się przy pomocy pilota.
Wersje bardziej luksusowe mają możliwość wstępnego podgrzania kabiny, zaprogramowania jej włączenia z dobowym wyprzedzeniem oraz zaprogramowania wszystkich funkcji na czas kąpieli.
Komentarze