Hydromasaż

Urządzenia z hydromasażem to już właściwe standard w polskich gospodarstwach domowych. W ofercie producentów znajdziemy m.in: wanny z hydromasażem, panele prysznicowe i kabiny masażowo-parowe. Przed zakupem warto dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania by odpowiednio dobrać urządzenie do własnych potrzeb i oczekiwań.

Hydromasaż


Wanny z hydromasażem

Niecki wanien produkowane są najczęściej z akrylu, który można łatwo formować w różne kształty oraz barwić na wiele kolorów. Dostępne są wanny prostokątne, okrągłe, owalne i narożne oraz profilowane tak, by powstały siedziska, zagłówki i podłokietniki.

Do zasłonięcia zewnętrznych części wanny służą gotowe, łatwe do demontażu obudowy. Można też obudować wannę płytkami ceramicznymi. Zależnie od modelu i rozmiaru, wanny są wyposażane w kilka do kilkunastu dysz wodnych. Dysze powinny masować różne części ciała - plecy, ramiona, nogi oraz stopy.

wannach z siedziskiem często montuje się dodatkowe - do masowania krzyża i lędźwi. Dostępne są też ich różne rodzaje:

  • standardowe - do masażu różnych części ciała,
  • rotacyjne - do masażu stóp
  • trójdzielnego wypływu (powodujące rozbicie strumienia wody na mniejsze) - do masażu większej powierzchni pleców.

Dysze mogą być nieruchome albo mieć regulację kierunku strumienia. Systemem hydromasażu można sterować ręcznie lub elektronicznie. Droższe wersje mają sterowanie elektroniczne - pracę systemu programuje się na panelu sterowania.

Co ważne systemy elektroniczne wyposażone są w czujnik poziomu wody, który uniemożliwia włączenie hydromasażu, jeżeli poziom wody nie zakrywa górnych dysz. Producenci oferują zazwyczaj wanny z podstawowym wyposażeniem obejmującym pompę, sterowanie pneumatyczne i podstawowy zestaw dysz. Wyposażenie dodatkowe podnosi nie tylko standard wanny, ale również jej cenę.

Do wanien z hydromasażem dodatkowo można dokupić:

  • system automatycznej dezynfekcji i osuszania,
  • dodatkowe dysze,
  • zagłówki,
  • uchwyty wewnętrzne,
  • radio lub odtwarzacz CD,
  • oświetlenie do chromoterapii,
  • system dozowania olejków aromatycznych do aromaterapii
  • urządzenia do ozonoterapii.

Wszystkie wanny powinny być okresowo dezynfekowane, żeby powstrzymać ewentualny rozwój bakterii i glonów. Firmy produkujące wanny oferują środki dezynfekujące w postaci płynów lub tabletek. Droższe wanny mają automatyczne systemy dezynfekcji, które uruchamiają się po każdej kąpieli.

Dostępne są też modele wyposażone w lampy UV. Promieniowanie ultrafioletowe zastępuje dezynfekcję chemiczną i uniemożliwia rozmnażanie się bakterii i wirusów. Nowością na rynku są tworzywa antybakteryjne, z których wykonuje się rury, węże, łączniki oraz dysze.

Tworzywa antybakteryjne są wytwarzane z dodatkiem specjalnej substancji, która zabezpiecza je przed wnikaniem i rozmnażaniem się mikroorganizmów.



Panele prysznicowe z hydromasażem

Składają się z płyty wykonanej z akrylu, aluminium lub szkła z zamontowanym w niej wyposażeniem. Im jest ono bogatsze tym panel droższy, a kąpiel odbywa się w bardziej komfortowych warunkach.

Na wyposażenie paneli z hydromasażem składa się:

  • głowica prysznicowa górna,
  • natrysk ręczny,
  • dysze do hydromasażu,
  • uchwyt do regulacji strumienia i temperatury wody,
  • niekiedy bateria termostatyczna,
  • półka na przybory toaletowe,
  • siedzisko,
  • oświetlenie.

W sprzedaży najczęściej spotykamy modele z trzema, czterema, sześcioma i ośmioma dyszami do hydromasażu. Producenci oferują możliwość wyboru rodzaju strumienia wody wypływającego ze słuchawek i dysz. Mamy więc do wyboru np. łagodny, intensywny, bądź zmieszany z powietrzem.

Dysze do hydromasażu są zamontowane na stałe lub mają możliwość regulacji kierunku wypływu wody. Mogą być umieszczone na płycie panelu w jednym rzędzie, albo symetrycznie względem siebie. To drugie rozwiązanie umożliwia jednoczesne masowanie mięśni po obu stronach kręgosłupa.

Większość słuchawek i dysz jest zabezpieczona specjalnym systemem przeciwosadowym, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Panele montuje się w kabinie prysznicowej lub nad wanną osłoniętą np. parawanem. Mocuje się je na płaszczyźnie ściany lub w narożniku i podłącza do instalacji wodnej.

Sterowanie funkcjami urządzenia może odbywać się ręcznie lub elektronicznie, a nawet pilotem na podczerwień.

Rodzaje masażu:

  • powietrzny - bywa nazywany kąpielą perełkową. Jest łagodny i przeznaczony do ogólnego relaksu. Na rynku dostępne są dwa systemy masażu powietrznego. W pierwszym - powietrze wtłaczane jest do wanny przez układ rurek i dysz. W drugim - dostaje się do wody z komory zwanej "podwójnym dnem" przez dużą liczbę otworów w dnie wanny. Drugie rozwiązanie jest tańsze, ale ma poważną wadę - "podwójne dno" trudno wysuszyć i zdezynfekować;
  • wodny - polega na wtłaczaniu wody o znacznym natężeniu strumienia poprzez dysze rozmieszczone w ściankach wanny. Dysze rozmieszczone są tak, aby masować konkretne partie ciała. Siłę strumienia i kierunek wypływu wody można zazwyczaj regulować;
  • wodno-powietrzny - uzyskujemy w momencie dołączenia powietrza do wody dopływającej do dyszy. Efekt - zwiększenie intensywności strumienia, podobny jak w kranie z perlatorem. Ten rodzaj hydromasażu szczególnie dobrze oddziałuje na skórę poprawiając jej ukrwienie;
  • ultradźwiękami - specjalne dysze umożliwiają połączenie masażu wodnego z emisją fal ultradźwiękowych. Taki masaż rozgrzewa tkanki i poprawia ich ukrwienie. W wannach wyposażonych w system masażu ultradźwiękami można korzystać z obu masaży jednocześnie albo tylko z masażu wodnego. Niemożliwe jest natomiast uruchomienie samych ultradźwięków.



Kabiny masażowo-parowe

W kabinach masażowo-parowych, zwanych łaźniami rzymskimi, można skorzystać z aromatycznej kąpieli parowej, natrysku imitującego deszcz, wielu rodzajów masażu, a także sauny.

Kąpiel uatrakcyjnią również bicze wodne, czyli naprzemienne działanie ciepłej i zimnej wody, oraz masaż Kneippa, który polega na punktowym działaniu zimnej wody.

Kabina składa się z brodzika, ścianki lub panelu z dyszami oraz innymi elementami wyposażenia, drzwi i ścianek bocznych oraz sufitu, który od góry zamyka kabinę i zatrzymuje ciepło.

Wyposażenie obejmuje pompę, generator pary i pozostałe elementy instalacji hydromasażu i łaźni parowej. Wszystkie kabiny masażowo-parowe są sterowane elektronicznie, w niektórych sterowanie może odbywać się przy pomocy pilota.

Wersje bardziej luksusowe mają możliwość wstępnego podgrzania kabiny, zaprogramowania jej włączenia z dobowym wyprzedzeniem oraz zaprogramowania wszystkich funkcji na czas kąpieli.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT