W niedużej łazience zmieści się tylko jedno z urządzeń kąpielowych, np. kompaktowa wanna (krótka i przewidziana do siedzenia), narożna, bądź zwężona w kierunku stóp. Czasem do niej dokupuje się parawan lub szybę i traktuje jak kabinę prysznicową. Zwykle jednak w niewielkim wnętrzu planuje się kabinę prysznicową, bo zajmuje mniej miejsca niż wanna. Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się na parterze budynku z przeznaczeniem np. dla gości.
Na dużej przestrzeni zaprojektowanej przy pokojach domowników zmieszczą się oba urządzenia. Najwygodniej jeśli każdy ma oddzielną łazienkę przy sypialni. Nie jest to jeszcze popularne w typowych polskich domach. W tak ulokowanej łazience warto zamontować wygodną wannę, by po męczącym dniu móc wieczorem przygotować w niej długi, odprężający wypoczynek w ciepłej i pachnącej wodzie z dodatkiem olejków i ziół, przy dźwięku relaksacyjnej muzyki i nastrojowym oświetleniu.
Największy relaks zapewni, oczywiście, model z hydromasażem, bo podczas kąpieli można zażywać masażu wodnego i powietrznego, a w wersji z chromoterapią – korzystać także z leczniczych właściwości kolorowego światła.
Inaczej jest w przypadku natrysku, z niego najchętniej korzystamy rano, gdy śpieszymy się do pracy i zależy nam na szybkiej kąpieli, która pobudzi siły witalne i doda energii. Prysznic przydaje się również do odświeżenia po joggingu, albo gdy chcemy ogrzać się po zimowym spacerze.
Nie można pominąć podstawowej zalety prysznica, czyli wyższego stopnia higieny – brud spływa bowiem z ciała od razu do kratki ściekowej, a nie do wody, w której leżymy. Poza tym kabina to najbardziej odpowiednie miejsce do poddania skóry zabiegowi peelingu.
Zużycie wody
W tej kwestii najwięcej znaczą nawyki domowników. Obliczono, że pod prysznicem w ciągu 5 minut korzysta się z około 70 l wody, natomiast do wanny średnio wlewa się co najmniej 100 l (w zależności od jej wielkości), a do dużej wersji z hydromasażem nawet 450 l (aby zakryć wszystkie dysze). Ponadto jeśli kąpiel w wannie jest długa i temperatura wody spada, prawie każdy dolewa gorącej, zwiększając jej pobór.
Podobnie dzieje się pod prysznicem. Przeciętna kąpiel trwa dwukrotnie dłużej niż 5 minut, zatem zużywa się odpowiednio więcej wody – wtedy jej ilość jest zbliżona do tej wykorzystywanej w małej wannie.
Co wynika z tych wyliczeń? Użytkownicy wybierający wannę z góry muszą pogodzić się z określonymi kosztami kąpieli i mają niewiele możliwości ich ograniczenia (kąpiel w małej ilości wody, bez dolewania gorącej). Zwolennicy prysznica dowolnie sterują czasem natrysku, a koszty zmniejszają, na przykład zakręcając kurek przed namydleniem ciała.
Wielkość łazienki
Minimalna wymagana powierzchnia łazienki z prysznicem to 2,5 m2, zaś takiej z wanną – przynajmniej 4 m2, a mieszczącej oba te urządzenia 6m2. Znając rozmiar i kształt wnętrza, można zaplanować strefy higieniczne. Liczy się ergonomiczne rozlokowanie sprzętów – odstęp między nimi powinien wynosić przynajmniej 20 cm i zapewnić użytkownikom wygodny dostęp.
W niewielkich łazienkach urządzenia ustawia się tylko wzdłuż ścian. W obszerniejszych lepiej prezentują się wyraźnie oddzielone strefy funkcyjne, na przykład sedes, bidet i pisuar za dekoracyjną ścianką. W przypadku wolnostojącej wanny, można potraktować ją jako efektowny element i ją wyeksponować.
Zdaniem eksperta
Na ile łazienek decydują się inwestorzy budujący dom i jakie sprzęty w nich montują?
Łazienka jest pomieszczeniem, które w zasadniczy sposób wpływa na komfort użytkowania domu. Decyzję o ich liczbie i wyposażeniu najlepiej podjąć na etapie wyboru projektu, ponieważ lokalizacja tego wnętrza determinuje prowadzenie instalacji wod.-kan. i wentylacji.
Warto dokładnie przemyśleć dostępne rozwiązania i wybrać te najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich mieszkańców, pamiętając, że liczba łazienek i ich wyposażenie wpływa w zasadniczy sposób na funkcjonalność domu, jest też jednym z większych wydatków na etapie jego wykańczania. Ponadto jest to pomieszczenie, któremu trzeba poświęcić najwięcej pracy w codziennym utrzymaniu czystości.
Najczęściej wybierane przez inwestorów rozwiązania to:
- toaleta dla gości + łazienka z prysznicem i wanną dla domowników;
- mniejsza łazienka z prysznicem dla gości i domowników + większa z wanną dla domowników;
- mniejsza łazienka z prysznicem dla gości i domowników + większa łazienka z wanną oraz
prysznicem dla domowników; - toaleta dla gości + łazienka dla dzieci + prywatna łazienka dla rodziców, dostępna z ich
sypialni.
Niezależna toaleta lub mniejsza łazienka gościnna to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu unikamy prezentowania prywatnych przyborów toaletowych gościom. Inwestorzy chętnie decydują się na wyposażenie łazienek zarówno w prysznic, jak i w wannę, która jest szczególnie przydatna, gdy w domu są małe dzieci. Jest też możliwość zaaranżowania pomieszczenia z wanną w formie domowego spa, które sprzyja relaksowi po całym dniu. Zastosowanie prysznica jest szczególnie uzasadnione, gdy w domu mieszkają osoby starsze. Bardzo komfortowe w użytkowaniu są nowoczesne prysznice typu walk-in.
W przypadku małych budynków można rozważyć zastosowanie wanny z funkcją prysznica. Obecnie dostępne są efektowne rozwiązania systemowe, które nie pogarszają walorów wizualnych łazienki.
Maksymalny komfort zapewni niezależny apartament z prywatną łazienką. Takie rozwiązanie można zastosować przy sypialni głównej, czy też przy apartamencie dla seniora lub gości. Łazienki takie zazwyczaj wyposaża się w prysznic, ale coraz częściej aranżuje się je w formie pokoju kąpielowego z wanną.
Coraz częściej inwestorzy decydują się na zastosowanie toalet z funkcją bidetu. Dzięki temu oszczędza się miejsce i koszt montażu tylko jednego urządzenia.
Ustawienie urządzeń
Wanna. Na ogół planuje się ją przy którejś ze ścian lub w narożniku (w małych wnętrzach). Standardowy prostokątny model ma szerokość 70 lub 80 cm i długość 140–180 cm. Na swobodne poruszanie się trzeba pozostawić przed wanną przynajmniej 90 cm wolnej powierzchni.
W dużych wnętrzach można zdecydować się na model wolnostojący, np. wyposażony w dekoracyjne nóżki i ustawić go na środku. Dla podkreślenia rangi wypoczynku w wannie można umieścić ją na specjalnym podeście. Czasem robi się tak ze względu na łatwiejsze uformowanie przy odpływie wody spadku co najmniej 2% i doprowadzenie instalacji wodnej do baterii podłogowej. Oczywiście, w takiej lokalizacji do wygodnego korzystania z wanny potrzeba najwięcej wolnej przestrzeni wokół niej.
Prysznic. W małych łazienkach lokuje się go przy ścianie. W wersji z brodzikiem, do kształtu i rozmiaru przestrzeni dobiera się model na planie kwadratu, prostokąta, wycinka koła. W dużych pomieszczeniach – najczęściej projektuje się natryski z wnęką bez brodzika (typ walk-in) z odpływem liniowym wykonanym w posadzce, rzadziej w ścianie.
Do kabiny prysznicowej, podobnie jak do wanny, potrzebny jest wygodny dostęp oraz miejsce do otwierania lub przesuwania drzwi, a także do swobodnego wycierania się i ubierania po kąpieli. W wariancie z drzwiami przesuwnymi przyjmuje się powierzchnię 80 × 90 cm, przy skrzydłach otwieranych 100 × 80 cm. W wersjach otwartych z osłoną tylko z jednej strony, na ogół jest wystarczająco dużo przestrzeni, bo takie natryski planuje się np. wzdłuż całej węższej ściany łazienki.
Jakie produkty i wyposażenie oferują producenci?
Wanna. Do dyspozycji mamy odmiany jednoosobowe albo zaprojektowane dla kilku użytkowników, prostokątne (długości od 100 do 180 cm), owalne, narożne – symetryczne z równymi bokami (długości 110–160 cm), asymetryczne o bokach różnej długości oraz w dwóch wariantach, lewe i prawe. Prostokątne modele montuje się wzdłuż ściany, w narożniku, we wnęce. Narożne w rogu. Owalne przeznacza się do narożnika, pod ścianę, bądź jako wolnostojące.
Dawniej te sprzęty produkowano głównie z emaliowanej stali, obecnie najpopularniejszy i najtańszy jest akryl sanitarny. Można kupić też wanny z kompozytów mineralnych, z miedzi, szkła, drewna, a nawet kamienia. Te ostatnie wersje są bardzo ciężkie i przy ich zastosowaniu konieczne jest wzmocnienie stropu. Wyposażeniem standardowym niektórych modeli są wyprofilowanie ściany niecki.
Wygodniejszy będzie wariant z wyprofilowanym też oparciem, miękkim zagłówkiem na rancie, półkami na ściankach. Zwiększy bezpieczeństwo korzystania z wanny doposażenie jej w uchwyty (na zewnątrz i wewnątrz), a dla osoby starszej lub niepełnosprawnej – zamontowanie takiej z otwieranymi drzwiczkami, ułatwiającymi wchodzenie i wychodzenie (tańsza opcja to dostawianie stopni lub podnóżków).
Amatorzy kąpieli w jacuzzi mogą zdecydować się na model wanny wyposażony w dysze do masażu. Oprócz nich urządzenie zawiera pompę o mocy 500–1500 W, zasilaną napięciem z sieci 230 V, przewody doprowadzające wodę, kompresor tłoczący powietrze (w droższych odmianach połączony z ozonatorem i podgrzewaczem), panel sterowania.
Elementy dodatkowe (niestety, podwyższające cenę wanny) to większa ilość dysz, automatyczna dezynfekcja i osuszanie orurowania, oświetlenie podwodne, dozownik do automatycznego dawkowania olejków, antypoślizgowe dno, zagłówki i podłokietniki, relingi na ręczniki. W przypadku takiej wanny, nie należy jednak zapominać, że przed kąpielą w niej ciało trzeba umyć pod natryskiem, by detergenty nie zapychały dysz.
Poza tym niezbędne jest systematyczne ich czyszczenie i dezynfekcja oraz dbanie o dokonywanie regularnych przeglądów. Ponadto warto pamiętać, że wanna z hydromasażem pobiera całkiem sporo prądu i hałasuje.
Kabina prysznicowa. Typowe przyścienne kabiny kwadratowe mają wymiary 80× 80 cm i 90 × 90 cm, prostokątne np. 80 × 90 cm. Dzięki zaawansowaniu technologii gięcia szkła, w sprzedaży są również wersje o zaokrąglonych ścianach i drzwiach, które oszczędzają trochę miejsca.
Liczne modele projektuje się na planie ćwiartki i połowy koła, zaś z myślą o największych salonach kąpielowych – okazałe wolnostojące kapsuły cylindryczne, na planie koła.
Ścianki i drzwi kabin produkuje się z polistyrenu lub z hartowanego szkła (o grubości 6–8 mm). Coraz częściej w standardzie szkło ma powłokę hydrofobową, chroniącą przed osadzaniem się na nim nalotu z wody i środków myjących.
Sposób otwierania drzwi to ważny parametr doboru kabiny. Przy skrzydłach uchylanych na zewnątrz, niezbędne jest miejsce przed kabiną. Korzystanie z modeli uchylanych do wewnątrz nie jest komfortowe. Najnowsze wyposażenie umożliwia poruszanie się skrzydeł w obie strony. W małych łazienkach wygodniej będzie korzystać z drzwi przesuwanych (na prowadnicach albo rolkach), bądź składanych.
Obecnie do nowego domu najchętniej wybierany jest najprostszy wariant – kabina bez drzwi. Wówczas miejsce z natryskiem oddzielone jest od reszty łazienki jedynie szklaną ścianką. Może być wyposażone w tradycyjny brodzik lub w odpływ liniowy w posadzce lub w ścianie.
W większości budynków, standardowe elementy natrysku to słuchawka na elastycznym wężu oraz deszczownica, która wytwarza kilka rodzajów strumienia wody. Do wyboru jest też wielofunkcyjny panel do hydromasażu. Korzystając z niego, możemy precyzyjnie skierować prawdziwe oberwanie chmury na obolały ze zmęczenia kark albo plecy, a także zmieniać jej natężenie.
Nowoczesne modele zawierają liczne regulowane dysze, głowicę prysznicową, termostat z blokadą chroniącą przed poparzeniem, wkłady filtrujące wodę, składane siedzisko, podświetlenie, półki itp.
Najbardziej zaawansowane domowe spa oferuje kąpiel w kabinie z funkcją hydromasażu lub masażowo-parowej. Ta pierwsza zapewnia wszechstronny zabieg (sterowany ręcznie bądź automatycznie), np. relaksacyjny, szkocki (naprzemienny zimną i ciepłą wodą), limfatyczny (naprzemienny silnymi strumieniami wody), pleców i?barków kaskadą albo kurtyną wodną, masaż stóp.
W drugim modelu, generator pary umożliwia kąpiele parowe, które korzystnie wpływają na przemianę materii, usuwają z organizmu toksyny. Stosując olejki, przeprowadza się zabieg aromaterapii. W niektórych wersjach kabin, producenci umieszczają ozonator, oświetlenie do chromoterapii, a nawet saunę i siedzisko.
Komentarze