Kostka brukowa – spójrz pod nogi i doceń jej design

Rabkoland, Park w Miechowie, Sanktuarium w Krakowie oraz kościoły w Słomnikach i Twardoszynie - wszystkie te miejsca mają wspólny element. Osoby, które je odwiedziły, miały okazję chodzić po kostce brukowej, która została wyprodukowana w jednej z trzech fabryk należących do polskiej firmy Chyżbet.

Kostka brukowa – spójrz pod nogi i doceń jej design

Luksusowa nawierzchnia z kostki

Park miejski w Miechowie został zrewitalizowany i otwarty ponownie pod koniec maja 2021 roku. Od tego czasu stał się ulubionym miejscem odpoczynku dla lokalnej społeczności. Piękna drewniana pergola, fontanny i tryskacze a także staw nadają mu bardzo widowiskowego wyglądu, który cieszy oko także po zmroku, stając się scenerią dla pełnej barw iluminacji.

W jej świetle jaśnieją także eleganckie ścieżki, wykonane z kostki płukanej Parko, która stała się głównym elementem nawierzchni parku miejskiego w Miechowie. Już na pierwszy rzut okna uwagę przykuwa jej stylowy charakter, uzyskany dzięki połączeniu dwóch regularnych kształtów kostek. Inwestor postawił na biel, nadającą ścieżkom lekkości i świeżości.

W połączeniu z wodą z tryskających fontann oraz soczystą zielenią trawników, kostka płukana Parko robi doskonałe wrażenie. Ciekawie prezentuje się także poprzecinana cieniami, rzucanymi przez drewniane elementy konstrukcji pergoli.

Poza bielą, produkt ten dostępny jest w 8 innych kolorach - bieli alpejskiej (jaśniejszej od zwykłej bieli), szarym, szaro-czarnym, czarnym, w cytrynie, żółtym, pomarańczowym i brązowym. Mnogość barw pozwala uzyskać ciekawe zestawienia kolorystyczne, które mają szansę dodatkowo wyróżnić podłoże na tle otoczenia.

Kostka brukowa w świecie rozrywki

Cztery lata wcześniej firma Chyżbet dostarczyła kostkę brukową na inną ważną realizację – do świata rozrywki Rabkolandu. Tym razem, zgodnie z wizją projektanta, zastosowana została kostka brukowa imitująca naturalne kamienie w kolorach kolormix.

Aby nabrała starszego i bardziej szlachetnego wyglądu, kostka została dodatkowo obita. Co ciekawe, to nie jedyny model z tej serii, który imituje stare kamienie. Wybór jest naprawdę spory, od Sasso Kolormix, przywodzącą na myśl malowniczo spękaną pustynię, poprzez barwną Harmonię po ultra nowoczesne modele Futuro czy City Park.

Niewielki rodzinny park rozrywki w Rabce Zdroju otwarty został w 1998 roku. Nową nawierzchnię ścieżek zyskał w 2017 roku.

Choć zajmuje powierzchnię zaledwie 2 ha, jest jednym z bardziej lubianych miejsc, w których czas spędzają kolejne pokolenia dzieci. Swoją popularność miejsce to zawdzięcza m.in. znajdującemu się tam Muzeum Orderu Uśmiechu.

Kostka brukowa w cieniu kościołów

Kościoły i sanktuaria to zgoła odmienne miejsca od parków czy miejsc rozrywki. Bogate w swojej architekturze wymagają skromnej oprawy, a jednocześnie na tyle eleganckiej, by stanowiła godne tło dla bieli sukien ślubnych czy komunijnych alb.

Fotografie wykonane w takich miejscach pozostają w domowych archiwach na wieki, dlatego tak wielką wagę przykłada się do ich jakości i wyglądu.

W przypadku kościoła w Słomnikach, inwestor postawił na andezytowy akropolis, połączony z granitem w kolorze pastello. Całości dopełniły gazony, pełne wielobarwnych kwiatów.

Z kolei wokół domu parafialnego przy kościele pw. Najświętszej Trójcy w Twardoszynie na Słowacji położona została duża kostka Via Stada oraz drobna kostka Granit. Oba modele znakomicie korespondują z elewacją kościoła, stając się jej idealnym dopełnieniem.

Zupełnie inną drogą poszli projektanci nawierzchni przy Sanktuarium w Krakowie. Tu postawiono na klasykę, w jej dekoracyjnej odsłonie. Całość uzupełniają płyty ażurowe, spomiędzy których wyrasta zielona trawa, tworząc malowniczy, wzorzysty dywan. Dodatkowo, w realizacji wykorzystane zostały także krawężniki drogowe.

Eko-kostka – ukłon w stronę ekologii

Firma Chyżbet ma w swojej ofercie także eko-kostkę, w przypadku której podczas ułożenia tworzą się szczeliny, ułatwiające retencję wody. Jak obliczono, nawierzchnia wykonana z eko-kostki może mieć nawet 23% udział w powierzchni biologicznie czynnej.

Tę i inne kostki, z bogatej oferty firmy Chyżbet, znaleźć można na jej stronie internetowej www.chyzbet.pl.

Warto podkreślić, że Chyżbet to nowoczesna firma rodzinna z polskim kapitałem i doświadczeniem 30 lat działalności w branży.


Źródło i zdjęcia: Chyżbet

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT