Czym czyścić grille gazowe? Przegląd pomocnych akcesoriów
Czyszczenie grilla gazowego jest zadaniem łatwym, które nie przysporzy Ci wielu problemów ani nie zajmie wiele czasu. Również repertuar wykorzystywanych w tym celu akcesoriów jest dość ograniczony. Najczęściej wykorzystuje się szczotki dedykowane do rusztu, których włosie wykonano ze stopów stali szlachetnej. Poradzą sobie z najmocniej przywierającymi do rusztu zabrudzeniami.
Pomocne okażą się z pewnością miska wypełniona letnią wodą oraz kilka chłonnych ściereczek, które pomogą Ci osuszyć powierzchnię grilla po jego wymyciu.
Warto rozważyć zakup specjalnych środków dedykowanych do czyszczenia elementów zewnętrznych - powierzchni metalowych, blatów, elementów odstających. Preparaty takie pomagają usunąć tłuste i zaschnięte zabrudzenia, przywracając powierzchni jej wyjściową gładkość.
Czyszczenie grilla gazowego - jak się za to zabrać?
Najważniejszą zasadą jest czyszczenia grilla gazowego po każdym jego użyciu. Nie należy odkładać tej czynności na kolejny dzień ani na później. Im szybciej się za to weźmiesz, tym łatwiej będzie Ci uporać się z usunięciem brudu.
Czyszczenie rusztu jest szczególnie wymagające. Przeprowadzając je, należy rozpocząć od zastosowania specjalnego wypalania, czyli ustawienia wysokiej temperatury na poziomie nawet 300°C. Należy również odpalić wszystkie palniki. Wypalanie należy przeprowadzać przez kilkanaście, najwyżej 20 minut. Najlepiej zakończyć je w momencie, gdy grill przestanie emitować dym. Oznacza to, że pozostałości z rusztu zostały usunięte.
Po ostudzeniu całego grilla należy opróżnić jego pojemnik na tłuszcz oraz przemyć go wodą. Następnie warto zabrać się za czyszczenie całości urządzenia przy użyciu drucianej szczotki. Warto usunąć zwęglone kawałki żywności, które mogły przywrzeć do rusztu, palników lub ścianek piekarnika.
Czyszczenie grilla a jego konserwacja
Czyszczenie grilla gazowego powinno zakończyć się nałożeniem preparatów konserwujących. W ten sposób zabezpieczysz urządzenie przed rozwojem procesów korozyjnych, którym sprzyja zwłaszcza grillowanie na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Warto wybierać preparaty dedykowane do typu materiału, z którego grill został wykonany - na przykład żeliwa lub stali szlachetnej. Do impregnacji można stosować płyny w formie rozpylacza jak i nakładane pędzelkiem.
Jeśli na grillu pojawiają się ślady rdzy, konieczne będzie zastosowanie specjalnych środków zaradczych. Należy wówczas oczyścić ruszt z wszelkich innych zabrudzeń, rozgrzać go do wysokiej temperatury, a następnie schłodzić. W kolejnym kroku należy przemyć ruszt dużą ilością wody z płynem do naczyń. Na koniec możesz osuszyć powierzchnię rusztu ręcznikiem papierowym oraz nałożyć środki konserwujące. Sposób ten powinien uwolnić Twój grill od rdzy oraz zapobiec jej ponownemu nawrotowi.
Artykuł Partnera
Zdjęcie: materiały prasowe
Komentarze