Oświetlenie zewnętrzne domu - na jakie kwestie warto zwrócić uwagę?

W przypadku domów wolnostojących niesamowicie ważnym elementem jest oświetlenie zewnętrzne. Jego obecność ma wpływ nie tylko na efektowny wygląd budynku, tarasu i ogrodu, ale także podnosi bezpieczeństwo domowników i ich dobytku. Chcesz dobrze przygotować się do zakupów? Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas wybierania lamp zewnętrznych.

Oświetlenie zewnętrzne domu - na jakie kwestie warto zwrócić uwagę?

Energooszczędność

Choć oświetlenie wielu części posesji jest niezbędne, to przeważnie przydaje się domownikom tylko przez kilka chwil w ciągu dnia. Jednocześnie bywa dość kosztowne, zwłaszcza jeśli jest włączone przez całą noc. Na szczęście współczesna technologia przychodzi z pomocą. Elektromag - sklep z oświetleniem, ma w swojej ofercie lampy z diodami LED, które zużywają stosunkowo niewiele prądu i mogą działać nawet przez kilka lat. Warto także pomyśleć o czujnikach ruchu w miejscach, które nie wymagają stałego oświetlenia.

Parametry techniczne i funkcje

Podczas zakupów warto poświęcić nieco czasu na sprawdzenie kilku istotnych kwestii technicznych, które mają wpływ na bezpieczeństwo domowników. Przede wszystkim należy przyjrzeć się stopniowi szczelności lamp, od którego zależy odporność produktu m.in. na niskie temperatury, wilgoć i zanieczyszczenia. Ten parametr jest oznaczony literami IP i dwoma cyframi. Następnie warto się upewnić, że klasa ochronności oświetlenia zapewni odpowiedni poziom izolacji elektrycznej.

Ważne są też dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć komfort domowników i obniżyć rachunki za prąd. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na modele z czujnikami ruchu, regulacją jasności czy też opcją zdalnej kontroli np. w ramach systemów inteligentnego domu.

Stopień oświetlenia

Niesamowicie istotną kwestią podczas wyboru lamp zewnętrznych jest to, czy wybrane modele są w stanie zapewnić dostateczną ilość światła. Prawidłowe oświetlenie drzwi wejściowych może skutecznie ochronić przed potknięciem. Z kolei bezpieczeństwo na podjeździe mogą zwiększyć lampy najazdowe z oferty sklepu internetowego Elektromag. W niektórych miejscach działki warto postawić na oświetlenie z kilkoma źródłami światła.

Łatwość montażu

Podczas zakupów nie zaszkodzi też przyjrzeć się kwestii montażu, zwłaszcza jeśli ktoś nie planuje zatrudnienia fachowców. Przede wszystkim warto zastanowić się, czy wybrana lampa będzie wymagać przeróbek instalacji elektrycznej domu. Ponadto niekiedy ważna jest łatwość wymiany żarówek. Nie dotyczy to jednak oświetlenia z diodami LED, które nie przepalają się i działają przez wiele lat.

Spójność stylistyczna

Choć parametry techniczne czy też montaż są bez wątpienia istotne w kontekście oświetlenia zewnętrznego, to należy także pamiętać o atrakcyjnym designie. Przede wszystkim warto zadbać o to, żeby lampy pasowały pod względem stylu do budynku, bramy i wyposażenia ogrodu. Przykładowo do klasycznych aranżacji idealnie pasują eleganckie latarnie z nutą retro. Z kolei fanom nowoczesnego stylu mogą przypaść do gustu reflektorki.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT