Narzędzia do pielęgnacji trawnika i prac w ogrodzie

Dostępny obecnie sprzętu ogrodniczych pozwala na wygodne i szybkie przeprowadzenie wielu zabiegów uprawowych i pielęgnacyjnych zarówno w niewielkim przydomowym ogrodzie jak i na dużej posesji. Dobór potrzebnych urządzeń uzależniamy od wielkości użytkowanej powierzchni, rodzaju szaty roślinnej i przewidywanego zakresu prac. Wygodę zapewnia również sprzęt wykorzystywany do utrzymania porządku i ułatwiający przeprowadzenie okresowych prac konserwacyjnych wokół domu.

Narzędzia do pielęgnacji trawnika i prac w ogrodzie

Wybieramy rodzaj napędu sprzętu ogrodowego

Zmechanizowany sprzęt ogrodniczy wymaga wykorzystania źródła energii mechanicznej w postaci silnika spalinowego lub elektrycznego. Wybór stosownego napędu uzależniony jest przede wszystkim zakresem prowadzonych prac i rozległością obsługiwanego terenu. Istotnym ograniczeniem w wykorzystaniu wygodnych w obsłudze urządzeń elektrycznych będzie bowiem niewielka ich mobilność, wymagająca stałego podłączenia do źródła prądu (z sieci lub agregatu), ale dzięki upowszechnieniu się wydajnych akumulatorów litowo-jonowych (Li-ion) coraz częściej taka forma zasilania wykorzystywana w wielu rodzajach sprzętu ogrodniczego.

Oczywiście istotne znaczenie ma również potrzebna moc napędowa pozwalająca na efektywną pracę, zwłaszcza przy długotrwałym użyciu i o dużym obciążeniu np. przy koszeniu czy zabiegach uprawowych i wtedy wybieramy sprzęt z napędem spalinowym. Z kolei wiele prac prowadzonych w promieniu do ok. 50 m od domu, można sprawnie i efektywnie przeprowadzić korzystając z sieciowych narzędzi elektrycznych.

Natomiast główny obszar zastosowania urządzeń akumulatorowych to dorywcze prace pielęgnacyjne prowadzone na stosunkowo niewielkich powierzchniach np. przycinanie gałązek, korygowanie obrzeży trawników.

Podstawowe narzędzia ogrodowe

Trawnik to standardowy sposób zagospodarowania działki, który w zależności od ud sposobu użytkowania. Ale jeśli nawet niewielka część posesji pokrywa trawnik, to do jego systematycznej pielęgnacji niezbędna będzie kosiarka. Zależnie od wielkości powierzchni trawnika jak i formy jego utrzymania możemy wykorzystać kosiarkę automatyczną, tradycyjną z napędem elektrycznym lub spalinowym, a nawet samojezdny traktorek koszący.

Do automatycznego koszenie starannie utrzymywanego trawnika typu angielskiego można wykorzystywać robot koszący, który na wyznaczonym obszarze i w zaprogramowanych cyklach będzie przeprowadzał systematyczne skracanie trawy. Jest to urządzenie z napędem akumulatorowym bazuje w stacji dokującej, gdzie jest przechowywane i ładowane. Dobór określonego modelu uzależniony będzie wielkością dopuszczalnej powierzchni i jej kształtu oraz czasu pracy i ładowania w jednym cyklu - najczęściej w granicach po ok. 1 godziny.

Akumulatorowa kosiarka DLM533Z / DLM533PT4. fot. Makita
Akumulatorowa kosiarka DLM533Z / DLM533PT4. fot. Makita

Przy powierzchni trawnika do ok. 500 m2 wystarczająca efektywność i wygodę koszenia zapewni kosiarka elektryczna ze zbiornikiem na skoszoną trawę. Przy większych powierzchniach zasadne będzie korzystanie z kosiarki spalinowej, a na obszarze powyżej 3000 m2 dla uzyskania optymalnej skuteczności wskazane jest wykorzystanie samobieżnego traktora.

Tradycyjne kosiarki mogą pracować w różnych trybach koszenia zależnie do formy utrzymywania trawnika. Podstawy sposób koszenia to zbieranie skoszonej trawy do zbiornika, ale można ja również pozostawiać pokos na powierzchni trybie pracy z wyrzutem bocznym lub poddając ja rozdrobnieniu tzw. mulczowania, co zapewni samoczynne nawożenie trawnika. Przy koszeniu większej powierzchni lub na terenie pagórkowatym wygodę pracy zwiększa użycie kosiarki z napędem ograniczającym wysiłek przy jej przetaczaniu.

Na komfort koszenia wpływa również wielkość kół jezdnych - zwłaszcza tylnych, które powinny być możliwie duże, gdyż łatwiej wtedy prowadzić kosiarkę z napełnionym koszem. Dysponując areałem trwałych użytków zielony rzędy kilkudziesięciu arów warto zdecydować się na zakup samobieżnej kosiarki traktorowej, która po zamontowaniu dodatkowego wyposażenia można przystosować również do innych prac -np. odśnieżania, zbierania liści, transportu przyczepką.

Kosiarka kołowa. fot. Honda (budujemydom.pl)
Kosiarka kołowa. fot. Honda (budujemydom.pl)

Na terenach, które nie wymagają systematycznego koszeniu lub z utrudnionym dostępem kosiarek kołowych, do ścinania niepotrzebnej, dzikiej roślinności, wykorzystuje się wykaszarki pełniące rolę mechanicznej kosy. Narzędzia te występują w dwóch wersjach przeniesienia napędu - z wałem giętkim oraz bardziej uniwersalne z wałem sztywnym. Kosy z wałem giętkim współpracują z głowicą żyłkową i mogą ścinać jedynie trawę bądź chwasty o miękkich i cienkich łodygach.

Szersze możliwości zapewniają maszyny z wałem sztywnym. Przy większej mocy silnika umożliwiają ścinanie nie tylko głowicą żyłkową, ale również z użyciem noży tnących czy tarczy zębatej, co pozwala na koszenie gęstych zarośli, a nawet ścinanie cienkich drzew.

Podobne działanie - ale głównie w zakresie precyzyjnej pielęgnacji - zapewniają podkaszarki nazywane również trymerami i wykorzystywane do wykaszania np. trawy wokół drzew, wzdłuż ogrodzeń czy na krawędziach chodników.

Najczęściej mają napęd elektryczny, ale występują również jako narzędzia akumulatorowe, co ułatwia wykorzystanie ich w dowolnym miejscu. Jako narzędzia uzupełniające pielęgnację trawnika przy perfekcyjnym kształtowaniu poszycia, używamy nożyc z zasilaniem akumulatorowym, którymi po zmianie wyposażenia przytniemy również cienkie gałązki krzewów czy żywopłotu.

Narzędzia do przygotowania i okresowej pielęgnacji trawnika

Przygotowanie podłoża pod nowy trawnik wymaga spulchnienia ziemi, usunięcia chwastów, korzeni czy kamieni i wyrównania powierzchni. Na niewielkiej powierzchni możemy to zrobić tradycyjnie przekopując glebę za pomocą szpadla, ale na dużej działce znacznie wygodniej zrobić to przy pomocy glebogryzarki. Jeśli nie planujemy systematycznego wykorzystania jej np. do prac przy uprawach warzywnych, możemy ją wypożyczyć.

Glebogryzarka spalinowa sprawnie spulchnia ziemię w warzywniku. fot. Lilianna Jampolska dla  budujemydom.pl
Glebogryzarka spalinowa sprawnie spulchnia ziemię w warzywniku. fot. budujemydom.pl

Głównym elementem tych maszyn jest zespół napędowy z silnikiem spalinowym oraz przekładnia redukcyjna ze sprzęgłem. Napędza on zespół noży kątowych, które tną i rozdrabniają glebę. Najprostsze wersje pozwalają jedynie na prace do przodu, ale znacznie wygodniejsze w użyciu są maszyny wyposażone w bieg wsteczny.

Umożliwia on łatwiejsze wykonywanie nawrotów jak i wycofanie maszyny w przypadku ugrzęźnięcia. Rozbudowane modele glebogryzarek pozwalają na wymianę noży na koła napędowe, przekształcając maszynę w mikrociągnik jednosiowy, do którego można przyczepić pług, bronę czy kultywator.

Uzyskanie bujnej i równomiernej szaty roślinnej trawnika wymaga przeprowadzania okresowych zabiegów wertykulacji i aeracji za pomocą maszyny umożliwiającej przeprowadzenie obu tych czynności. Aeracja czyli napowietrzenie polega na nakłuwaniu murawy za pomocą wału ze sprężystymi kolcami, które zależnie od ustawionej głębokości pracy zagłębiają się w glebę lub pracują na powierzchni i zbierają wtedy powierzchniowe zanieczyszczenia.

Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny wykonywany na trawnikach ozdobnych i sportowych po wymianie wały w aeratorze, polegający na pionowym cięciu darni. Płytkie pionowe cięcie trawnika ma na celu częściowe usunięcie próchnicy powierzchniowej, stworzenie lepszych warunków dla dopływu powietrza, wody i składników pokarmowych do strefy korzeniowej, przygotowanie trawnika do piaskowania.

Maszyny do prac porządkowych

Wygodnym sposobem na oczyszczenie powierzchni z liści będzie użycie dmuchawy zmiatającej je w jedno miejsce, co ułatwia ich zebranie. Dmuchawy przenośne z napędem elektrycznym lub spalinowym mają też funkcję ssania, ale praktycznie wykorzystanie urządzenia w funkcji odkurzacza ogranicza się do oczyszczania niewielkiej powierzchni.

Dmuchawa spalinowa RB27EP WDZ. fot. Hikoki
Dmuchawa spalinowa RB27EP WDZ. fot. Hikoki

Liście z powierzchni trawnika można też zbierać przy pomocy kosiarki wyposażonej w zbiornik, a dzięki częściowemu ich rozdrobnieniu zajmą mniejszą objętość pojemników czy worków na odpady

Odkurzacz akumulatorowy do liści Kärcher BLV. fot. Kärcher
Odkurzacz akumulatorowy do liści Kärcher BLV. fot. Kärcher

Popularne myjki wysokociśnieniowe o zróżnicowanej wydajności i ciśnieniu roboczym, w zakresie 10-18 MPa (100-180 bar) znajdują wszechstronne zastosowanie przy pracach porządkowych dzięki możliwości współpracy z dodatkowym wyposażeniem. Wymienne bądź wielofunkcyjne lance wytwarzają strumień wody o różnym kształcie i dynamice, co umożliwia usuniecie nie tylko luźno związanych zanieczyszczeń, ale tez i silnie przylegających np., porostów na pokryciu tarasu czy na podmurówce ogrodzenia.

Myjka ciśnieniowa K 2 Universal Edition. fot. Kärcher
Myjka ciśnieniowa K 2 Universal Edition. fot. Kärcher

Myjki wysokociśnieniowe, oprócz intensywnego spłukiwania czystą wodą mogą również pracować z pobieraniem płynu myjącego, potrzebnego przy usuwania np. tłustych zabrudzeń. Usuwanie trwałych zanieczyszczeń, a nawet zrywanie warstewki farby czy zwietrzałej powłoki na kamiennym czy betonowym podłożu, umożliwia przeprowadzenie piaskowania na mokro również z użyciem myjki wysokociśnieniowej.

Przeznaczoną do tego celu nasadkę umieszcza się na lancy myjki, a dodatkowy przewód łączy ze zbiornikiem zawierającym rekomendowane ścierniwo, frakcjonowany piasek kwarcowy lub korund.

autor: Cezary Jankowski

opracowanie: Aleksander Rembisz

zdjęcia: Kärcher, Hikoki, Makita, Honda, Lilianna Jampolska dla budujemydom.pl

 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE