Jak funkcjonalnie urządzić ogród?

Przydomowy ogród powinien być równie piękny, co funkcjonalny. Jeżeli tak nie jest, warto to zmienić, a projekt opracowany zimą, wdrożyć już z początkiem wiosny. Radzimy, jak dostosować przestrzeń wokół domu, aby cieszyła oko i była praktyczna.

Jak funkcjonalnie urządzić ogród?

Projekt ogrodu 

Przed przygotowaniem projektu, warto odpowiedzieć sobie na pytania o to jakie funkcje powinien spełniać ogród, kiedy i jak chcemy spędzać w nim czas oraz jak go wykorzystać w przyszłości.

Celem nadrzędnym przy projektowaniu ogrodu jest bowiem jego dopasowanie do potrzeb i upodobań użytkowników. Nie bez znaczenia jest również wielkość placu, budżet i rozmach planowanego przedsięwzięcia. Inaczej bowiem będzie wyglądał ogród reprezentacyjny, dekoracyjny czy rekreacyjny.

{logo}Ogród będzie funkcjonalny, a jednocześnie cieszący oczy tylko wtedy, jeżeli podczas projektowania będziemy dążyć do harmonii całego otoczenia. Efektem powinno być spójne połączenie charakteru i kolorystyki domu z sąsiadującą przestrzenią: podjazdem, chodnikami, ogrodzeniem i bliskimi zabudowaniami.

Na nasze szczęście koncepcje można łączyć, tworząc w jednym ogrodzie różne strefy pełniące określone funkcje.

Komfortowe zagospodarowanie ogrodu 

Zaplanowana koncepcja powinna tworzyć całość, uwzględniając wytyczenie poszczególnych stref, wielkość i charakter roślinności, elementy małej architektury ogrodowej oraz rodzaj nawierzchni – w tym chodników czy trawnika.

Właściwy efekt możemy uzyskać poprzez staranne rozmieszczenie pól ogrodu wobec dominującego punktu np. domu. Osiągniemy to określając rozmieszczenie ścieżek i podjazdów w strefie komunikacyjnej oraz roślin dekoracyjnych w strefie reprezentacyjnej np. od strony frontowej domu.

Z kolei strefa wypoczynkowa z altaną, grillem i placem zabaw powinna być z tyłu domu, podobnie jak np. pomieszczenie gospodarcze. Nie ma jednak jednej właściwej koncepcji odpowiadającej na oczekiwania i potrzeby wszystkich. Każdy projekt powinien być indywidualny, tym bardziej, jeżeli dotyczy wyodrębnienia poszczególnych stref funkcjonalnych.

Nieograniczone możliwości aranżacji

Wydzielenie tzw. wnętrz ogrodowych, czyli pojedynczych przestrzeni pełniących określone funkcje, które razem decydują o użyteczności ogrodu, możliwe jest za pomocą zarówno kwiatów czy krzewów, jak i np. płotków, pergoli, a także obrzeży, gazonów oraz murków Polbruk. Z ich pomocą można w atrakcyjny sposób aranżować przestrzeń: budować kwietniki, zabezpieczać bardziej reprezentacyjne rośliny, spiętrzać powierzchnię w przypadku nierówności.

Szczególnie istotne dla całej koncepcji architektonicznej ogrodu jest odpowiednie wytyczenie ścieżek i dobór kostek bądź płyt, z których będą wykonane. To właśnie alejki tworzą ramy ogrodu i oddzielają jego poszczególne strefy funkcjonalne.  Wyodrębniona strefa rekreacyjna, zaciszne kąciki lub podjazdy, są niewątpliwym atutem każdej posesji.

Dzięki bogatemu asortymentowi firmy Polbruk z powodzeniem wybierzemy te pasujące do charakteru budynku, w efekcie czego osiągniemy funkcjonalną i estetyczną kompozycję podkreślającą piękno całej posiadłości. Szczególnej uwadze polecam płyty Polbruk Plaza zapewniające posesji śródziemnomorski urok i Polbruk Teriso umożliwiające stworzenie efektownego placu w kształcie koła, wokół którego będzie toczyć się całe ogrodowe życie. Popularne wśród klientów są także kostki Polbruk Ideo dające nieograniczone możliwości aranżacji dzięki temu, że dostępne są w różnorodnych rozmiarach i kolorach.

Wszelkie zmiany w projekcie ogrodu najlepiej skonsultować z wykwalifikowanym projektantem, który pomoże w opracowaniu koncepcji i doborze właściwych rozwiązań. Dzięki temu ogród będzie funkcjonalny i estetyczny, cieszący użytkowników przez lata.

Źródło i zdjęcia: Polbruk 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT