Konstrukcje podłogowe

Zależnie od rodzaju pomieszczenia, jego lokalizacji oraz wymagań estetycznych i użytkowych warstwy podłogowe powinny zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia, chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas, a wierzchnia warstwa posadzkowa gwarantować długotrwałe użytkowanie. Ze względu na nieco odmienne wymagania wyróżniamy podłogi układane na gruncie oraz podłogi na stropach, przy czym zależnie od konstrukcji stropowej (betonowej czy drewnianej) dobieramy inne warstwy podłogowe.

Konstrukcje podłogowe

Warstwy podłogowe na gruncie

W domach niepodpiwniczonych podłoga parteru styka się bezpośrednio w gruntem, zatem konieczne jest zabezpieczenie warstw podłogowych przed wnikaniem wilgoci jak i ograniczenie strat ciepła przez dużą powierzchnię posadzki.

Powierzchnią bazową dla takich podłóg będzie betonowy podkład stabilizujący ułożony na warstwie podsypki wyrównującej.

Ze względów technologicznych warstwy te powinny być wykonana na etapie wznoszenia ścian i stropów, co ułatwia ich układanie i zapewnia dobre oparcie dla rusztowań i podpór montażowych przy budowie stropu.

Standardowo grubość podsypki piaskowej nie powinna być mniejsza niż 15 cm , a warstwy betonu stabilizującego tzw. chudziaka w granicach 8-10 cm. Poziom podkładu betonowego powinien znajdować się o ok. 25-30 cm poniżej ostatecznego poziomu „zero” wykończonej podłogi parteru.

Podłoga na gruncie z izolacją termiczną z płyt Austrotherm XPS TOP 30 lub Austrotherm XPS TOP 50: 1. posadzka: płytki na kleju 2. podkład: zbrojna wylewka betonowa 3. izolacja przeciwwodna 4. Austrotherm XPS TOP 30, Austrotherm XPS TOP 50 5. warstwa stabilizująca 6. geowłóknina 7. grunt
Podłoga na gruncie z izolacją termiczną z płyt Austrotherm XPS TOP 30 lub Austrotherm XPS TOP 50: 1. posadzka: płytki na kleju 2. podkład: zbrojna wylewka betonowa 3. izolacja przeciwwodna 4. Austrotherm XPS TOP 30, Austrotherm XPS TOP 50 5. warstwa stabilizująca 6. geowłóknina 7. grunt. fot. Austrotherm

Podłogi na gruncie najczęściej wyniesione są ponad poziom otaczającego terenu, nie trzeba więc stosować izolacji przed napływem wody i wystarczy ochrona przed wilgocią kapilarną polegająca na ułożeniu folii izolacyjnej lub papy podkładowej.

Warstwa ta musi być połączona z izolacją poziomą ścian fundamentowych na całym obwodzie jak i na wewnętrznych ścianach konstrukcyjnych i działowych.

Ponieważ ciężkie ścianki działowe np. (murowane) nie mogą być stawiane na jastrychu podłogowym przykrywającym ocieplenie, trzeba je wymurować przed wykonaniem podłogi i oprzeć bezpośrednio na warstwie betonu stabilizującego, a ograniczenie przenikania ciepła do gruntu zapewni oparcie ich na termoizolacyjnych elementach np. pustakach keramzytowych, bloczkach betonu komórkowego.

Do ocieplenia używa się standardowo płyt styropianowych odmiany EPS 100, które powinny być układane w dwóch warstwach z przesunięciem styków. Można też zastosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS o lepszej ciepłochronności i wyższej wytrzymałości na ściskanie.

W warstwie termoizolacji umieszcza się również rury instalacyjne i przewody i przykrywa folią wywiniętą na ściany.

Układanie warstw izolacji termicznej podłogi na gruncie. fot. Termo Organika
Układanie warstw izolacji termicznej podłogi na gruncie. fot. Termo Organika

Jeśli podłoga ma być ogrzewana, rury grzewcze rozmieszczamy zgodnie z projektem instalacji mocując je spinkami lub listwami montażowymi do styropianu. Kolejna warstwa to tzw. jastrych w postaci podkładu pływającego o grubości 4-6 cm.

Wykonujemy go w postaci wylewki cementowej lub anhydrytowej oddylatowanej o ścian taśmą brzegową.

Warstwy podłogowe na stropie żelbetonowym

Konfiguracja warstw podkładowych pod posadzki i technologia wykonania podkładu zależą od przeznaczenia pomieszczenia, stanu surowego stropu, konieczności wyrównania poziomu podłóg, gdy układane będą różne materiały posadzkowe lub instalowane ogrzewanie podłogowe.

W miarę równa i gładka powierzchnia wierzchu stropu umożliwia - po ewentualnych miejscowych poprawkach - bezpośrednie ułożenie podkładu podłogowego (gdy nie jest wymagana izolacja przeciwwilgociowa, termiczna lub poprawa akustyki stropu) jako jastrychu zespolonego o grubości przynajmniej 2,5 cm.

Przygotowanie i rozprowadzenie wylewki samopozuiomjującej EXPRESS 419 - idealnego podłoża pod płytki, panele, wykładziny elastyczne.fot. KREISELL
Przygotowanie i rozprowadzenie wylewki samopozuiomjującej EXPRESS 419 - idealnego podłoża pod płytki, panele, wykładziny elastyczne.fot. KREISELL

Taki podkład można wykonać w postaci wylewki cementowej zacieranej na gładko lub z samorozlewnej zaprawy anhydrytowej. Na większości stropów żelbetowych układane są jednak podkłady podłogowe tzw. pływające w istotnym stopniu poprawiające wyciszenie stropu i konieczne w przypadku układania ogrzewania podłogowego.

 

Podłogowe podkłady pływające składają się z kolejno układanych warstw - wyrównującej, izolacji akustycznej bądź cieplnej i jastrychu podłogowego. Izolację akustyczną układana z płyt ze specjalnego styropianu (miękkiego) nazywanego akustycznym grubości 3-4 cm.

Układanie pierwszej warstwy "suchego jastrychu" w systemie Dual Floor na wcześniej przygotowanym podłożu, fot. Knauf
Układanie pierwszej warstwy "suchego jastrychu" w systemie Dual Floor na wcześniej przygotowanym podłożu. fot. Knauf

Oprócz styropianu akustycznego izolacje podłogi można ułożyć z twardych płyt wełny mineralne o grubości 40 mm lub ze specjalnej pianki polietylenowej o grubości 15-20 mm. Izolacje te powinny być pokryte jastrychem grubości przy najmniej 40 mm

Podłogi na stropie drewnianym

Stropy międzypiętrowe drewniane montowane są głównie na poddaszach, w domach szkieletowych lub "z bali" i niezależnie od jego konstrukcji podłożem pod podłogę na piętrze jest najczęściej poszycie z płyt OSB.

Podłoże takie w wielu przypadkach może być bezpośrednim podkładem pod posadzkę z paneli, parkiet czy wykładzinę dywanową.

Remont podłogo drewnianej na legarach na stropie żelbetowym. fot. J. Werner dla budujemydom.pl
Remont podłogi drewnianej na legarach na stropie żelbetowym. fot. J. Werner dla budujemydom.pl

Rozwiązanie to jednak nie zapewnia dobrej izolacji akustycznej - głównie odgłosu kroków - i dlatego zalecane jest ułożenie warstwy izolacji dźwiękowej bezpośrednio pod posadzkę lub podkład z drugiej warstwy płyt OSB lub gipsowo-włóknowych.

W takiej wersji na płytach stropowych OSB układana jest folia izolacyjna (chroni przed przenikaniem wilgoci) następnie płyty dźwiękochłonne z wełny drzewnej (miękkie pilśniowe) na na nich panele podłogowe lub w przypadku pokryć klejonych do podłoża - płyty OSB lub g-w o grubości 18-25 mm.

Płyty te pełnia role "pływającego podkładu” i musza być oddylatowane od ścian w taki sam sposób jak jastrych cementowy na stropach żelbetowych. W przypadku układania na podłodze płytek ceramicznych, jako podkład należy użyć płyt gipsowo-włóknowych o grubości 25 mm łączonych na zakładkę.

Zapewniają one znacznie stabilniejsze przyklejenie płytek do podłoża niż materiały drewnopochodne. Jako izolacje przeciwwilgociowa stosuje się płynna folie nanoszona bezpośrednio pod warstwę zaprawy klejowej.

Jastrychy posadzkowe

Warstwa jastrychowa pełnią rolę bezpośredniego podłoża pod wierzchnią warstwę użytkową, muszą więc spełniać wymagania konieczne do ułożenia określonego rodzaju posadzki.

Przede wszystkim powinny gwarantować stabilność zapobiegającą ugięciom i pękaniu pod obciążeniem, a także dostateczną gładkość i przyczepność dla klejów mocujących warstwę nawierzchniową.

Przed utworzeniem jastrychu podłogowego należy ustalić jakie ostatecznie będą pokrycia podłogowe w sąsiednich pomieszczeniach. Podkłady podłogowe wykonuje się w formie wylewki cementowej lub anhydrytowej albo w postaci suchego jastrychu z płyt.

Jastrych cementowy układany jest w z mieszanki betonowej przy użyciu agregatu mieszająco-pompowego zwanego mixokretem, a wygładzenie powierzchni przeprowadza sie przy pomocy zacieraczek mechanicznych.

Samopoziomująca wylewka anhydrytowa (jastrych) FE 50. fot. Knauf
Samopoziomująca wylewka anhydrytowa (jastrych) FE 50. fot. Knauf

Obecnie dostępne są również cementowe jastrychy samorozlewne, co eliminuje konieczność zacierania i zapewnia wysoką gładkość powierzchni. Przed ułożeniem jastrychu wzdłuż wszystkich przegród wewnętrznych (ścian, słupów) mocuje się paski dylatacyjne ze styropianu grubości 1cm lub z taśmy brzegowej. Wkładki takie umieszcza się również w otworach drzwiowych.

Większa stabilność podkładu jak też zapobieżenie powstaniu rys skurczowych zapewnia dodatek do betonu tzw. zbrojenia rozproszonego w postaci włókien z tworzywa sztucznego.

Minimalna grubość jastrychu na izolacjach akustycznych powinna wynosić przynajmniej 5 cm a na ogrzewaniu podłogowym 6,5 cm.

Jastrych anhydrytowy ma własności samopoziomujące, co istotnie zmniejsza pracochłonność ich wykonania, i ogranicza konieczność wykonania dylatacji pośrednich.

Przygotowanie podłoża jest takie samo jak pod jastrychy cementowe, ale nie powinny być układany w pomieszczeniach narażonych na stałe zawilgocenie, gdyż zmniejsza się wtedy jego wytrzymałość.

Ze względu na płynną konsystencję zapewnia dokładne otulenie rur ogrzewania podłogowego, co wpływa na efektywniejsze przekazywanie ciepła.

Zakres minimalnych grubości jest nieco mniejszy jak przy jastrychach cementowych i szybciej wysycha, co umożliwia wcześniejsze rozpoczęcie dalszych robót wykończeniowych.

Suchym jastrychem nazywane są podkłady podłogowe układane z płyt gipsowo-włóknowych lub cementowych. Płyty o grubości 25 mm układane są jednowarstwowo, a wzajemne ich połączenie umożliwiają zakładki brzegowe wzmacniane klejem i wkrętami montażowymi.

Suchy jastrych można układać bezpośrednio na wyrównanym drobnoziarnistą podsypką betonowym podłożu na deskach lub starej posadce, oraz na izolacjach akustycznych i cieplnych.

Pozwala na układanie dowolnego pokrycia podłogowego - paneli, wykładziny, parkietu czy płytek ceramicznych. Nadaje się szczególnie do renowacji starych podłóg, gdyż eliminuje konieczność prowadzenie uciążliwych robót mokrych.

Podłogowe izolacje przeciwwilgociowe

W pomieszczeniach narażonych na rozlanie wody (łazienki, pralnie, kuchnie) należy na surowej warstwie podłogowej ułożyć izolację przeciwwodną.

Obecnie stosuje się izolacje bezspoinowe układane bezpośrednio pod warstwą pokrycia podłogowego z tzw. płynnych folii nanoszonych wałkiem lub pędzlem w kilku warstwach.

Podpłytkowa folia w płynie. fot. Ultrament
Podpłytkowa folia w płynie. fot. Ultrament

Ten sposób izolacji chroni skuteczniej przed zawilgoceniem i zapewnia szybsze wyschniecie podłoża, a także umożliwia bezpośrednie przyklejanie do niej płytek ceramicznych.

W miejscach przechodzenia izolacji podłogowej na ściany izolacje z płynnej folii dodatkowo wzmacnia się specjalną taśmą chroniącą przed utratą szczelności w przypadku wystąpienia pęknięć.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksandr Rembisz

Zdjęcia: Weber, Termo Organika, Knauf, Kreisel, J. Werner dla budujemydom.pl, Austrotherm, Ultrament

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT