Jak prawidłowo przykleić fototapetę?

Fototapeta może odmienić aranżację wnętrza o 180°. Na rynku są dostępne fototapety wykonane z różnych materiałów o bogatej gamie kolorów i wzorów. Sprawdź, jak przykleić fototapetę, by jej powierzchnia była gładka, a efekt - trwały.

Jak prawidłowo przykleić fototapetę?

Na rynku dostępne są fototapety papierowe, winylowe oraz fototapety z innych materiałów, na przykład fotografie na rozciągniętym płótnie lub grubym PVC. Powierzchnia produktów może być gładka lub nierówna - imitująca strukturę płótna, piasku lub innych materiałów. Ich wielkości również bywają bardzo różne. Większe rozmiary zazwyczaj kupuje się w kilku częściach.

Przygotowanie ściany

Zanim rozpoczniesz przyklejanie tapety, musisz odpowiednio przygotować ścianę. Nawet jeśli użyjesz najlepszego kleju do fototapet, mogą być widoczne nierówności, jeśli wcześniej ich nie zniwelujesz. Powierzchnię ściany należy oczyścić, wyrównać i dokładnie osuszyć. Stare warstwy tapet, gwoździe, uchwyty i resztki farb trzeba dokładnie usunąć. Jeśli na powierzchni są ubytki, należy je uzupełnić je gipsem lub masą naprawczą, a następnie wyszlifować. Jeśli podłoże jest chłonne, trzeba je zagruntować.

Jak przykleić fototapetę krok po kroku?

W zależności od wskazówek producenta, klej nakłada się na same części fototapety lub także na ścianę. Przy montażu fototapety składającej się z kilku części niezwykle istotne jest dopasowanie krawędzi, by powstały wzór nie był „połamany”.

Fototapety papierowe przykleja się najczęściej na kilkumilimetrową zakładkę, zaczynając od sufitu, od strony najbliżej okna. Pozostałe typy zazwyczaj układa się na styk, chyba, że producent zaleca inaczej. Najpierw należy narysować pionującą linię początkową, a następnie każdą z części posmarować klejem za pomocą szerokiego pędzla i delikatnie przykleić. Warto też w trakcie układania używać poziomnicy. Na koniec trzeba docisnąć wszystkie części wałkiem, by pod spodem nie zostały pęcherzyki powietrza, a nadmiar kleju usunąć wilgotną szmatką lub gąbką.

Źródło: Grupa Pronicel S.A.

Zdjęcie: Foxart3d / stock.adobe.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT