Wymagania przy układaniu ceramicznych płytek wielkoformatowych

Płytki o znacznych rozmiarach pozwalają na bardzo atrakcyjne wykończenie wnętrz mieszkalnych jak i użytkowych, a wygląd podłogi czy ścian stwarza wrażenie jednolitego pokrycia. Jednak ich ułożenie wymaga najczęściej niestandardowego przygotowania podłoża i przestrzegania specjalnych zaleceń technologicznych.

Wymagania przy układaniu ceramicznych płytek wielkoformatowych

Charakterystyka płytek wielkoformatowych

W literaturze fachowej definicja płytek wielkoformatowych nie jest precyzyjnie określona, a w wytycznych dotyczących ich własności i warunków montażu istnieją znaczne rozbieżności zależnie od źródła ich pochodzenia.

W Polsce przyjęło się zaliczanie do płytek wielkoformatowych okładziny o powierzchni powyżej 0,16 m2, ale najczęściej montowane są płytki o powierzchni do ok. 1 m2 (np. popularny rozmiar 60x120cm), choć w handlu dostępne są wielkie płyty głównie ze spieków kwarcowych o powierzchni nawet ponad 5 m2.

Bezpieczne przenoszenie ceramicznych płyt wielkoformatowych. fot. Rubi Polska
Bezpieczne przenoszenie ceramicznych płyt wielkoformatowych. fot. Rubi Polska

Materiał ten wykorzystuje się na pokrycia podłóg i ścian - głównie we wnętrzach - co zapewnia optyczna jednorodność powierzchni dzięki rzadkiemu rozmieszczeniu fug i ułatwia również utrzymanie czystości powierzchni.

Bazowym materiałem do ich produkcji jest najczęściej gres szkliwiony lub nieszkliwiony - co zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na ścieranie. Większość tych wyrobów jest rektyfikowana, dzięki czemu uzyskuje się wysoką dokładność wymiarową, co sprzyjających warunkach umożliwia nawet montaż bezspoinowy.

Płytki mają najczęściej grubość 6-10 mm i kształt prostokąta o proporcji boków 1:1,5-1:2, ale montowane są też płytki typu „slim” o znacznie wydłużonym kształcie. Duże rozmiary płytek decydują o ich znacznym ciężarze - największe z nich ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów.

Decydując się na montaż takiej okładziny - zwłaszcza w postaci płyt o znacznych rozmiarach - należy skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm mających duże doświadczenie w tym zakresie jak i dysponujące odpowiednim wyposażeniem, co znacznie ograniczy możliwość popełnienia kosztownych błędów - np. uszkodzenie jednej płytki to czasem strata nawet kilku tysięcy złotych.

Szczególne wymagania przy układaniu płytek wielkoformatowych

W porównaniu z wymaganiami i technologią układania typowych wymiarowo płytek ceramicznych na podłogach i ścianach, w przypadku użycia okładzin wielkoformatowych należy przestrzegać bardziej rygorystycznych kryteriów dotyczących parametrów podłoża, materiałów wiążących jak i techniki montowania, przestrzegając zasady-czym większa płytka, tym dokładniej trzeba przygotować powierzchnie i staranniej dobrać materiały i narzędzia.

Ze znacznymi wymiarami płytek związane są zjawiska nie tylko wynikające z konieczności zapewnienia równomiernego oparcia na całej powierzchni, ale również ograniczonego odparowania wilgoci z podłoża jak kompensacji rozszerzalności termicznej i odkształceń podkładu.

Choć okładziny takie mogą być montowane również na podłogach ogrzewanych, to zasadniczy wpływ na stabilność pokrycia ma równomierność rozkładu temperatury na całym podłożu bądź konieczność odpowiednio rozmieszczonych dylatacji w całym przekroju podłogi.

Konieczne jest więc zaprojektowanie instalacji grzewczej z uwzględnieniem tego wymogu, ale problem może też wystąpić na podłogach nieogrzewanych w wyniku intensywnego, miejscowego nagrzewania się podłoża przez duże powierzchnie oszklenia skierowane w stronę silnego nasłonecznienia, co trzeba brać pod uwagę przy użytkowaniu takich pomieszczeń instalując np. markizy lub rolety.

Kolejny problem występujący przy pokryciach płytkami wielkoformatowymi to ograniczona możliwość odparowania wody technologicznej z podłoża i warstwy klejowej. gdyż przy standardowym opłytkowaniu gęsto rozmieszczone fugi umożliwiają skuteczne wysuszenie podłoża.

W efekcie utrzymująca się długo wilgoć podpłytowa może przyczyniać się do deformacji pokrycia w wyniku ich odkształcenia płytek na skutek nierównomiernego wysychania podłoża i kleju.

Dodatkowo w jastrychach anhydrytowych, w obszarach zawilgoconych występuje zmniejszenie wytrzymałości materiału, co w konsekwencji sprzyja uszkodzeniom okładziny na skutek zróżnicowanej stabilności zamocowania, a także rozwarstwienia w wyniku ruchów termicznych.

Wymagane stabilne, równe i suche podłoże

Szczególne wymagania odnośnie własności podłoża pod płytki wielkoformatowe dotyczą zwłaszcza podkładów podłogowych, które musza zapewniać dostateczną wytrzymałość i brak odkształceń pod obciążeniem użytkowym, niezależnie od układu warstw podjastrychowych.

Standardowym podłożem powinny być jastrychy cementowe w postaci zespolonej z warstwą konstrukcyjną lub rozdzielającą (np. hydroizolacja na stropie) bądź na ocieplaniu.

Przyjmuje się, że jego grubość układana na sztywnym podłożu nie powinna być mniejsza niż 4 cm przy wytrzymałości jastrychu na zginanie 4 MPa.

W przypadku układania warstwy ocieplającej należy użyć sztywnych odmian styropianu np. EPS 200 lub polistyrenu ekstrudowanego XPS z pokryciem jastrychem grubości 5 cm i o wytrzymałości 5 MPa.

Klejenie płytek wielkoformatowych na ścianie | Knauf

Wytyczne dotyczące równości podłoża pod standardowe wykładziny dopuszczają odchylenia do 5 mm pod łatą kontrolną o długości 2 m, ale w przypadku układania płytek wielkoformatowych górna granica nierówności to najwyżej 2 mm, co w praktyce uzyskuje się dzięki wyrównaniu samorozlewną zaprawą cementową.

W przypadku miejscowych uszkodzeń można ubytki uzupełnić np. zaprawą klejową wyrównaną szeroką szpachlą.

Kolejny wymóg to stabilność wymiarowa podkładu i jego dopuszczalna wilgotność. Minimalny okres sezonowania jastrychów cementowych to jeden miesiąc, ale wskazany jest dłuższy czas (np. 3 miesiące), co pozwoli również na wyrównanie i obniżenie wilgotności do poziomu 2-3%.

Przed przystąpieniem do układania płytek należy zmierzyć w wielu miejscach wilgotność, a w razie wystąpienia znacznych przekroczeń przeprowadzić jego dosuszenie poprzez grzanie i wentylację.

Wybór kleju i mas spoinujących

Do mocowania płytek wielkoformatowych wykorzystuje się zaprawy cienkowarstwowe o grubości do 5 mm oznaczane symbol C2 TE S1 bądź super elastyczne C2 TE S2. Istotną cechą użytego kleju będzie możliwość przygotowania go o różnej gęstości zależnie od zalecanej ilości wody.

Wysokoelastyczna zaprawa klejowa Botament M21 HP do wszystkich formatów płytek, w tym płyt wielkoformatowych
Wysokoelastyczna zaprawa klejowa Botament M21 HP do wszystkich formatów płytek, w tym płyt wielkoformatowych

Możliwość przygotowania masy upłynnionej zapewni pełne pokrycie klejem łączonych powierzchni bez wolnych przestrzeni, ale dobór właściwej konsystencji wymaga dużego doświadczenia.

Jak dobrać właściwy klej do klejenia płytek? | Knauf

Alternatywnie, zwłaszcza przy stosunkowo niewielkich płytkach można użyć zaprawy klejowej o standardowej konsystencji (wg wskazań producenta) nakładając ją zarówno na podłoże jak i płytkę. Natomiast do fugowana wykorzystuje się uelastycznione masy klasy CG2 WA lub epoksydowe w miejscach narażonych na zamakanie.

Dylatacje brzegowe i pośrednie oraz szerokość spoin

Określane w literaturze fachowej zalecenia odnośnie konieczności dylatowania powierzchni z pokryciem płytkami wielkoformatowymi zawierają bardzo zróżnicowane wskazania rozmieszczenia szczelin dylatacyjnych wg zaleceń ITB powinny być one rozmieszczane w rozstawieniu 5x6 m, ale spotyka się też dopuszczenie bez dylatacji powierzchni sięgającej nawet 100 m2.

W praktyce decydujący wpływ na rozmieszczenie dylatacji ma zróżnicowanie temperatury określonych obszarów podłogi oraz proporcje wymiarowe i jej kształt. Natomiast zawsze tworzone są dylatacje brzegowe wzdłuż wszystkich stałych elementów pomieszczenia (ścian, słupów) o standardowej szerokości 10 mm.

Z kolei szerokość fug teoretycznie powinna być dopasowana do wielkości płytek i np. przy boku 60 cm minimalna jej szerokość to 5 mm (w warunkach pomieszczeń), ale w praktyce nawet przy znacznie większych okładzinach sprawdzają się cieńsze fugi rzędu 3-4 mm a nawet z łączeniem na styk.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Kreisel Polska

Komentarze

09 Sty 2024, 08:13

Komentarz dodany przez Michal: Nie ma plytekni miejsc gdzie można układać je bez fugi więc nie wciskajcie klientom ściemy

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT