Piła ukosowa - czym jest i do czego służy?

Piły ukosowane są wykorzystywane w branży stolarskiej do szeroko rozumianych prac związanych z obróbką drewna. Poznaj lepiej jej charakterystykę i przekonaj się, z czego wynika popularność tego narzędzia.

Piła ukosowa - czym jest i do czego służy?

Ukośnice są alternatywą dla wyrzynarek oraz dużych pił stołowych. Oferują bardzo dobre parametry cięcia i wykończenie na wysokim poziomie. Krawędzie, które powstają po przecięciu elementów drewnianych – głównie paneli czy desek podłogowych, są równe i estetyczne.

Ze względu na atrakcyjny design obrabianych elementów, z powodzeniem mogą być one stosowane do aranżacji balustrad, produkcji ram do obrazów, elementów obudowy szaf, słupków, a także metalowych profili i prowadnic w szafach.

Charakterystyka piły ukosowej

W branży związanej z obróbką drewna, plastiku czy metalu piły ukosowe są cenione ze względu na wysoką precyzję cięcia. Bardzo dobra jakość wykończenia jest gwarantowana przez szeroki zakres regulacji, który pozwala dokładnie dopasować kąt cięcia. Tym samym udaje się uzyskać idealnie równe panele podłogowe, komponenty do tworzenia mebli czy deski do budowy altan.

Ze względu na szerokie spektrum zastosowań, a także mając na uwadze prostą obsługę i relatywnie niski koszt zakupu, ukośnica sprawdzi się zarówno w warsztacie profesjonalnym jak i przydomowym.

W użytkowaniu jest bezpieczniejsza od pilarki stołowej, ale nie zastąpi jej w 100%. Może być zatem wykorzystywana dodatkowo, jako element uzupełniający wyposażenie parku maszynowego.

Ukośnica Norton Clipper model CWM 254

Ważne parametry piły ukosowej Norton Clipper

Choć ukośnica jest stosunkowo prostą maszyną o nieskomplikowanej konstrukcji, to poszczególne modele mogą różnić się między sobą. Największe dysproporcje występują w obrębie jakości komponentów, materiałów użytych w produkcji czy wreszcie dostępnego wyposażenia dodatkowego. Analizujemy budowę i funkcje piły ukosowej na przykładzie produktów marki Norton Clipper.

Cechy ukośnicy:

  • odznacza się dużą mocą oraz wysoką trwałością,
  • ma konstrukcję, która może być regulowana w zakresie 45 stopni z lewej i z prawej strony,
  • jest wyposażona w blokadę kątową z kilkoma dodatkowymi ogranicznikami, co pozwala ustawić dokładną precyzję cięcia,
  • ma funkcję Laser True-Line ułatwiającą utrzymanie prostej linii cięcia,
  • jest wyposażona w oświetlenie LED, skierowane na obrabiany przedmiot,
  • rączka pozioma, do której operator ma wygodny dostęp z każdej strony,
  • ma blokadę zapadkową obsługiwaną jednym palcem,
  • ma bogate wyposażenie: imadło, worek na kurz, klucz do ostrzy i możliwość umieszczenia piły na stabilnym stojaku.

Omawiana piła ukosowa Norton Clipper występuje w dwóch modelach do wyboru, tj. CWM 254 oraz CWM 216. W sprzedaży są także komplementarne tarcze widiowe, które możne zamontować w razie wyeksploatowania się poprzednich.

Dzięki zestawieniu piły ze stojakiem wykonanym ze stali, można uzyskać maszynę bardzo wygodną w obsłudze. Inwestycja w stół roboczy jest opłacalna, bo jest to sprzęt uniwersalny, który łatwo się składa i w przechowywaniu nie zajmuje wiele miejsca. Wytrzymuje obciążenia nawet do 130 kg, a dzięki kołom jest w pełni mobilny i łatwy do przesuwania.


źródło i zdjęcia: Saint-Gobain HPM Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT