Piła tarczowa - jaka tarcza do drewna, a jaka do metalu?

Piły tarczowe to nieodzowne narzędzie w wielu warsztatach oraz na placach budowy. Wybór odpowiedniej piły tarczowej zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj materiału do cięcia oraz jakość wykończenia, jaką chcemy osiągnąć.

Piła tarczowa - jaka tarcza do drewna, a jaka do metalu?

Przedstawimy różne rodzaje pił tarczowych oraz wyjaśnimy, jak rodzaj zębów tarczy wpływa na ich zastosowanie. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą piłę tarczową dla swoich potrzeb.

Rodzaje pił tarczowych

Geometria uzębienia ATB (Alternate Top Bevel)

Tarcze ATB wyróżniają się zębami fazowanymi na przemian w przeciwnych kierunkach. Ten typ uzębienia jest idealny do cięcia poprzecznego litego drewna i sklejki fornirowanej. Dzięki większej liczbie zębów, cięcie jest gładkie i precyzyjne. Dodatkowo, tarcze ATB są łatwe do ponownego ostrzenia, co czyni je trwałym narzędziem w codziennej pracy.

Geometria uzębienia TCG (Triple Chip Grind)

Tarcze TCG mają zęby trapezowe, które najpierw przecinają materiał, a następnie zęby z płaską górną powierzchnią usuwają wióry i poszerzają cięcie. Są idealne do cięcia bardzo twardych materiałów, takich jak powlekane płyty wiórowe (HDF/MDF) i aluminium. Zapewniają czyste cięcia laminatów i metali nieżelaznych. Tarcze TCG są również łatwe do ponownego ostrzenia, co jest istotne przy intensywnym użytkowaniu.

Geometria uzębienia Demolition

Tarcze demolition są zaprojektowane do cięcia złożonych materiałów, takich jak płyty wiórowe najgorszej jakości. Posiadają konstrukcję zapobiegającą odrzutowi, co zwiększa bezpieczeństwo pracy. Zęby tych tarcz mają ogranicznik wiórów, który kontroluje prędkość posuwu, co jest kluczowe przy cięciu drewna z luźnymi sękami i gwoździami.

Rodzaje brzeszczotów do drewna

Oprócz tarcz, kluczową rolę w procesie cięcia drewna odgrywają brzeszczoty. Kształt zębów i współczynnik TPI (ilość zębów na cal) wpływają na jakość i szybkość cięcia.

Zęby frezowane

Zęby frezowane są mniej ostre, raczej zrywają włókna drewna niż je tną. Charakteryzują się agresywnym działaniem i pozostawiają szorstkie krawędzie, co czyni je idealnymi do szybkiego, zgrubnego cięcia. Są często stosowane także do cięcia metalu.

Zęby faliste

Zęby faliste mają kształt fali, co pozwala na utrzymanie stałego kontaktu pomiędzy ostrzem a materiałem. Zapewniają proste cięcie, idealne do cienkich elementów, takich jak blacha stalowa czy sklejka.

Zęby szlifowane

Zęby szlifowane mają krawędź prostopadłą do osi tnącej, co umożliwia pracę każdego zęba na całej szerokości. Zapewniają drobne, ostre i bardzo czyste cięcia, szczególnie w miękkich materiałach.

Zęby szlifowane rozwartowane

Zęby szlifowane rozwartowane są idealne do cięcia drewna przy dużych prędkościach skrawania. Tną pod ukośnym kątem, co pozwala na szybkie i efektywne cięcie drewna.

Współczynnik TPI

Współczynnik TPI (Tooth per Inch) określa ilość zębów na cal brzeszczotu. Ma on istotny wpływ na szybkość i jakość cięcia.

Im mniejszy współczynnik TPI, tym szybsze cięcie, ale z bardziej niedokładnym wykończeniem. Natomiast większy współczynnik TPI oznacza wolniejsze cięcie, ale za to gładsze wykończenie.

Wybór odpowiedniej piły tarczowej i brzeszczotu ma kluczowe znaczenie dla efektywności i jakości pracy. Zrozumienie różnic między rodzajami zębów oraz dobranie odpowiedniego narzędzia do danego materiału pozwala na uzyskanie najlepszych rezultatów.

Dzięki temu praca staje się bardziej precyzyjna, szybsza i bezpieczniejsza.


Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain HPM Polska Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT