Schöck Isokorb® i Schöck Isolink® użyte w krakowskich apartamentach

Apartamenty ulokowane na Kasztelańskiej 22 w Krakowie harmonijnie wpisują się w krajobraz dzielnicy Salwator. Kompleks złożony z 28 mieszkań oferuje lokale zarówno z ogródkiem, jak i przestronnym tarasem. Pomieszczenia zaprojektowano z naciskiem na wygodę mieszkańców i wysoki standard wnętrz. 

Schöck Isokorb® i Schöck Isolink® użyte w krakowskich apartamentach

Rozwiązania Schöck wykorzystane w krakowskich apartamentach 

Inwestycja spółki URBA położona w malowniczym rejonie Krakowa, tuż przy wzgórzu św. Bronisławy, to doskonałe miejsce dla osób ceniących mieszkanie w cichej i spokojnej okolicy otoczonej zielenią i niskimi budynkami, które jednocześnie doceniają bliskość centrum miasta.

Kasztelańska 22 to dwa czterokondygnacyjne budynki o bryle dobrze komponującej się z okoliczną zabudową i z dużymi, charakterystycznymi narożnymi balkonami wyróżniającymi inwestycję spośród sąsiednich budynków.

Balkony, zwłaszcza te duże, to wspaniałe uzupełnienie mieszkania, ale jednocześnie stanowią newralgiczne miejsce ze względów termicznych – działają jak radiatory wyprowadzając ciepło z mieszkania i oddają je do otoczenia przez dużą powierzchnię, co prowadzi do efektu „zimnej ściany” i w konsekwencji do rozwoju grzybów pleśniowych. Tradycyjne rozwiązanie, czyli opakowywanie balkonu styropianem o racjonalnej ze względów użytkowych i estetycznych grubości, tylko w niewielkim stopniu wpływa na spowolnienie ucieczki ciepła z budynku – balkon w dalszym ciągu połączony jest monolitycznie ze stropem.

Prawa fizyki nie pozwalają na całkowite zatrzymanie ucieczki ciepła z wnętrza budynku poprzez balkony, jednak ucieczkę tę można znacznie spowolnić. W tym celu w Inwestycji Kasztelańska 22 zastosowano łączniki Schöck Isokorb®, których przemyślana konstrukcja łącząca w sposób wyważony funkcje termiczne i nośne zapewnia eliminację negatywnych cech balkonu jako radiatora. Odcięcie termiczne balkonu na połączeniu ze stropem zapewnia ciągłość izolacji termicznej ściany zewnętrznej, spowalnia ucieczkę ciepła z wnętrza budynku uniemożliwiając tym obniżenie się temperatury poniżej temperatury punktu rosy i powstawaniu grzybów pleśniowych.

W balkonach zastosowano łączniki Schöck Isokorb®, które poprawiają termoizolację budynku fot. Schöck 

Zastosowanie łączników Schöck Isokorb® daje możliwość uzyskania efektu cienkich i lekkich płyt balkonowych – bardzo dobre parametry termiczne łączników, charakteryzowane współczynnikiem przewodzenia ciepła λeq, zapewniają, że nie wymagane jest już wykonywanie dodatkowego ocieplenia ze styropianu wokół balkonu oraz wykonywania wylewek. Takie wykonanie balkonu umożliwia również szybką lokalizację i eliminację ewentualnych nieszczelności izolacji przeciwwodnej w balkonie, co przy tradycyjnym wykonaniu balkonu jest procesem trudnym ze względu na meandrującą wodę i kończy się w większości przypadków na wykonaniu wszystkich warstw balkonowych od nowa.

Schöck Isolink® fot. Schöck

Bardzo duży wpływ na komfort cieplny w budynku mają ściany zewnętrzne. W przypadku Inwestycji Kasztelańska 22 zastosowano prefabrykowane ściany trójwarstwowe - ściany, w których izolacja termiczna umieszczona jest pomiędzy dwiema żelbetowymi warstwami - elewacyjną i nośną. Dla zachowania odpowiednich parametrów cieplnych bardzo ważna jest grubość izolacji termicznej zastosowanej w ścianie, ale także minimalizacja wpływu nośnych elementów łączących obie warstwy żelbetowe tzw. punktowych mostków cieplnych.

Dzięki zastosowaniu kotew Schöck Isolink®, które charakteryzują się dużą nośnością i małym współczynnikiem przewodzenia ciepła λ przy niewielkim przekroju poprzecznym, uzyskano efekt jednolitej izolacji termicznej – tak jakby izolacja nie byłaby perforowana łącznikami.

 

Kotwy Schöck Isolink fot. Schöck 

źródło i zdjęcia: Schöck

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT