Żelbetowe ściany warstwowe bez mostków termicznych

Firma Schöck opracowała kotwy termiczne Schöck Isolink® TA-H i TA-D (dawniej Schöck Thermoanker), które ze względu na swoje parametry termiczne stanowią doskonała alternatywę dla stosowanych tradycyjnie elementów stalowych.

Żelbetowe ściany warstwowe bez mostków termicznych

Schöck Isolink ® TA-H i TA-D

Parametry termoizolacyjne kotew zostały potwierdzone certyfikatem niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych. Prefabrykacja budynków wielomieszkaniowych, przez dziesiątki lat postrzegana była jedynie jako niechciana pamiątka minionej epoki, pełna wad i niedoróbek.

Na dodatek rozwinął się pogląd, że „czerwone jest zdrowe", co też stanowiło dodatkową barierę, głównie do stosowania ściennych elementów żelbetowych. Zauważyć można jednak powrót do prefabrykacji budynków wielorodzinnych, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.

Przyczyną tego jest znaczny wzrost ceny robocizny oraz wynajmu sprzętu budowlanego. W obu przypadkach nowoczesna prefabrykacja jest dobrym rozwiązaniem – znacznie skraca czas wznoszenia konstrukcji budynku przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby zatrudnionych do prac budowlanych osób.

Nowoczesna rozwiązania w zakresie izolacji są ściśle powiązane z nowoczesną prefabrykacją. Prefabrykowanym warstwowym ścianom zewnętrznym stawiane są takie same wymagania odnośnie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U jak przegrodom wykonanym w każdej innej technologii.

Ponieważ w prefabrykowanych ścianach warstwowych, czy to w tzw. sandwiczach czy w ścianach z pustką do późniejszego zabetonowania, żelbetowa warstwa elewacyjna oddzielona jest od żelbetowej warstwy nośnej izolacją termiczną, wymagane jest zastosowanie elementów nośnych, łączących skrajne warstwy ze sobą.

Ze względu na to, że łączniki takie przebijają izolację termiczną ich wpływ na współczynnik U ściany należy uwzględnić poprzez zastosowanie poprawki ze względu na łączniki mechaniczne ΔUf, co w konsekwencji często prowadzi do zwiększenia grubości izolacji termicznej, a tym samym, przy zachowaniu zewnętrznych gabarytów budynku, do zmniejszenia powierzchni użytkowej budynku.

Nośny łącznik termiczny do fasad betonowych

Ze względu na niską wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ=0,7 W/mK, piętnastokrotnie mniejszą w porównaniu do współczynnika dla stali nierdzewnej, kotwy Schöck Isolink TA-H i TA-D są idealnym rozwiązaniem do produkcji nowoczesnych warstwowych ścian prefabrykowanych. Udział punktowych mostków termicznych przy zastosowaniu kotew Isolink jest poniżej 3%, co oznacza, że jest pomijalny.

W związku z powyższym izolację termiczną przebitą kotwami Isolink można traktować jako jednolitą. Zastępując tradycyjne łączniki stalowe kotwami Isolink i eliminując wpływ punktowych mostków termicznych na współczynnik przenikania ciepła U, można w wielu przypadkach pocienić grubość izolacji termicznej, czasami nawet o niepozorny 1cm, co jednak w efekcie daje duże zyski na powierzchni użytkowej, a to przekłada się na realne zyski Inwestora.

Kotwy Schöck Isolink® TA-H i TA-D oprócz funkcji termoizolacyjnych są autonomicznymi elementami nośnymi – przenoszą wszystkie odziaływania wewnętrzne i zewnętrzne działające w obrębie ściany zewnętrznej w pełnym projektowanym okresie użytkowania konstrukcji t. j. ciężar własny warstwy elewacyjnej, zmiana temperatury na grubości tej warstwy, różnica temperatur między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną ściany, parcie i ssanie wiatru oraz, w przypadku ścian z pustą pomiędzy warstwami, parcie mieszanki betonowej układanej na budowie.

Korzyści dla zakładu prefabrykacji

Efektywność pracy w zakładzie prefabrykacji zależy w dużej mierze od pracochłonności poszczególnych prac przy wykonywaniu danego elementu. Zastosowanie kotew Schöck Isolink® TA-H i TA-D w sposób mierzalny przyspiesza pracę w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Osadzenie kotew Isolink następuje po ułożeniu warstwy izolacji termicznej, co zmniejsza nakłady pracy na docinanie izolacji, które ma miejsce w przypadku tradycyjnych łączników.

Szybszy jest także sam montaż kotew. Ograniczniki osadzenia umożliwiają łatwą i szybką kontrolę głębokości zakotwienia kotew. Kotwy zajmują mało miejsca w magazynie, są lekkie i łatwe w transporcie. W przypadku ścian podwójnych z pustką do późniejszego zabetonowania kotwy Isolink stanowią jednocześnie element dystansowy.

mgr inż. Michał Lisewski, Inżynier produktu w firmie Schöck
mgr inż. Michał Lisewski, Inżynier produktu w firmie Schöck

Zalety te powodują, że w ciągu jednego dnia zakład prefabrykacji jest w stanie wykonać więcej ścian w porównaniu do ścian wykonywanych z zastosowaniem tradycyjnych elementów łączących, co przekłada się na większą wydajność zakładu i krótszy czas realizacji kontraktów.

Autor: mgr inż. Michał Lisewski, Inżynier produktu

Zdjęcie: Schöck

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT