Dom wolny od grzybów - to proste!

Częstym problemem w domach jest grzyby-pleśnie. Daje o sobie znać najczęściej w te miesiące, kiedy rzadziej otwieramy okna, utrudniając tym samym wymianę wilgotnego powietrza na świeże. Należy pamiętać, że ich obecność stanowi zagrożenie zdrowia mieszkańców.

Dom wolny od grzybów - to proste!

Niebezpieczne dla zdrowia 

Poza względami estetycznymi, grzyby-pleśnie rozwijające się w naszych domach są jednym z największych źródeł skażenia powietrza, a także najbardziej niebezpiecznych czynników zagrażających zdrowemu mieszkaniu.

Występują zazwyczaj w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, jak kuchnia czy łazienka, mogą jednak pojawić się także w sypialni czy salonie. Warunkiem sprzyjającym do ich rozwoju jest nadmierna wilgotność. Z problemem tym borykają się nie tylko mieszkańcy starszych budynków, lecz nierzadko również nowych.

Jak podkreśla Tomasz Jarzyna, product manager w Baumit Polska, zarodniki grzybów-pleśni by mogły się rozwijać potrzebują wilgotnych warunków. Kiedy stężenie wilgoci w powietrzu przez dłuższy czas jest zbyt wysokie, dochodzi do kondensacji pary wodnej na ścianach, najczęściej w chłodnych zakątkach pomieszczeń.

Nagromadzona w ten sposób wilgoć tworzy idealne warunki dla rozwoju grzybów–pleśni i w dalszej perspektywie prowadzi do pojawienia się widocznych wykwitów, które szkodzą nie tylko estetyce naszych wnętrz, lecz przede wszystkim zdrowiu mieszkańców.

Ponadto, zawilgocone powierzchnie na których rozwijają się grzyby-pleśnie, odpowiedzialne są za nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Wdychanie w dużych ilościach zarodniki mogą wywoływać wiele groźnych schorzeń, poczynając od chronicznego kaszlu, astmy, alergii, po nawracające zapalenia zatok, spojówek, bóle stawów i inne poważne dolegliwości.

Wykres - poziom wilgotności a rozwój pleśni
Fot. Baumit 

Ochrona przed pleśnią 

Istotny jest etap budowy lub remontu domu, bowiem już wtedy możemy znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się na ścianach grzybów-pleśni. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie ocieplenie domu, a materiały których do tego użyjemy, winny również wspierać regulację mikroklimatu.

– Temperatura powierzchni izolowanych ścian wewnętrznych wynosi zazwyczaj od 17 do 19°C. W takich warunkach, przy sprawnej wentylacji zjawisko kondensacji zwykle nie zachodzi, co oznacza, że w odpowiednio ocieplonych i wentylowanych budynkach wilgoć nie gromadzi się na ścianach, pozbawiając grzyby, w tym pleśnie warunków do życia. Krytyczne znaczenie ma obniżenie temperatury ścian poniżej 14°C, w połączeniu z wyższą niż 50% wilgotnością – mówi Tomasz Jarzyna.

Aby zapobiec tworzeniu się mostków termicznych, które zapobiegają kondensacji pary wodnej, która z kolei sprzyja rozwojowi grzybów–pleśni, warto zainwestować we właściwą izolację. 

Mostki termiczne powstają przy zróżnicowanym przewodnictwie cieplnym materiałów budowlanych. Mogą być także konsekwencją błędów na etapie projektu architektonicznego lub błędów wykonawczych.

Nie tylko zwiększają zapotrzebowanie na ogrzewanie, lecz również przyczyniają się do rozwoju grzybów-pleśni ze względu na niższą temperaturę powierzchni w miejscu ich występowania. Ponadto wilgoć gromadząca się przez dłuższy czas w wyniku kondensacji może powodować uszkodzenia strukturalne materiałów w budynku – dodaje ekspert.

Jak zapobiegać powstawaniu grzybów-pleśni?

Już na etapie wykańczania ścian, warto wiedzieć, że ryzyko pojawienia się grzybów-pleśni można zminimalizować. Nie jest to jednak ciężkie, wystarczy, że będziemy pamiętali o stosowaniu materiałów wysoko paroprzepuszczalnych. Mają one za zadanie wspierać regulację mikroklimatu.

Dobór odpowiedniego tynku przyczynia się do zdrowego życia. Dobrym wyborem będą tynki i gładzie wapienne Baumit Klima, które dzięki odpowiedniej budowie i wysokiej zawartości wapna wykazują naturalną zdolność pochłaniania pary wodnej, gromadzenia jej nadwyżki i odparowywania w momencie, gdy w powietrzu jest jej za mało, zapewniając tym samym bardziej stabilne warunki w pomieszczeniu. Dodatkowo wysoki współczynnik pH minimalizuje ryzyko rozwoju grzybów, w tym pleśni. Ważna jest także farba. 

– Zwracajmy uwagę na to, aby była to farba o wysokiej paroprzepuszczalności – podpowiada Tomasz Jarzyna.

Jakość materiałów użytych do budowy domu oraz jego wykańczania jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę, że większość czasu spędzamy wewnątrz budynków. Na nasze samopoczucie pozytywnie wpłynie termoizolacja oraz ściany regulujące klimat w pomieszczeniach.

Jednak bez znaczenia będą idealnie dobrane rozwiązania, jeśli nie zapewnimy właściwej wentylacji w pomieszczeniu. Należy pamiętać o wentylowaniu oraz regularnym wietrzeniu wnętrz. Jeśli te trzy warunki zostaną spełnione, grzyby-pleśnie będą bez szans, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się przyjemnym, zdrowym mikroklimatem.

Źródło i zdjęcia: Baumit 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT