ZAGADNIENIA PORUSZANE NA XIII KONGRESIE ENERGODOM 2018
Zasadniczym wątkiem każdej edycji międzynarodowego forum ENERGODOM są zagadnienia związane z obniżaniem energochłonności w budownictwie, a także szeroko rozumiane problemy z zakresu fizyki budowli.
Głównym hasłem tegorocznego spotkania ekspertów, które odbyło się w połowie września, były budynki o zerowym i niemal zerowym zużyciu energii. Zagadnienia związane z rozwojem budownictwa niskoenergetycznego nie dotyczyły tylko nowo budowanych obiektów, lecz także tych, które powstaną w wyniku radykalnej i kompletnej termomodernizacji budynków istniejących od dawna.
- Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań to nie moda, ale konieczność wobec pogarszającego się stanu środowiska naturalnego oraz rosnących cen energii, ciepła i wody. Tym mocniej cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy być partnerem Energodomu - prestiżowego forum technologicznego otwierającego nowe możliwości dla innowacyjnych rozwiązań w budownictwie energooszczędnym. To dla nas powód do dumy, że przed tak znamienitym gremium mogliśmy podzielić się naszym doświadczeniem oraz zapoznać się z dokonaniami innych specjalistów - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych w Termo Organice
- Nasza firma od lat zaangażowana jest w sztandarowe projekty budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce. Styropian Termo Organiki został wykorzystany przy ociepleniu pierwszego w Polsce certyfikowanego domu pasywnego. Grafitowym styropianem Termo Organiki ocieplono również pierwszą energooszczędną świątynię Jana Pawła II w Nowym Targu, pierwszą sportową halę pasywną w Słomnikach, jak i pierwszą pasywną szkołę podstawową w Budzowie.
Na Politechnice Krakowskiej spotkała się światowa elita ekspertów z zakresu budownictwa. Oprócz specjalistów z krakowskiej uczelni pojawili się naukowcy ze Słowacji, Czech, Norwegii, Finlandii, Ukrainy i Kanady.
Zakres tematyczny konferencji był szeroki i dotyczył wielu aspektów projektowo-wykonawczych współczesnego budownictwa.
Najważniejsze sesje tematyczne dotyczyły pozyskiwania energii odnawialnej, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, izolacji termicznej, wilgociowej i akustycznej, a także energooszczędnych instalacji budowlanych czy zintegrowanego projektowania.
Kluczowymi wystąpieniami były: wykład profesora Umberta Berardiego z Ryerson University of Toronto na temat innowacyjnych materiałów budowlanych, stosowanych w budynkach zeroenergetycznych oraz wykład profesora Jana Radonia z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na temat historycznych aspektów budownictwa, które połączone są ze współczesnym spojrzeniem na poszanowanie energii.
- Budynki niskoenergetyczne są szczególnie wrażliwe na niewielkie nawet błędy projektowe i wykonawcze. Potrzeba więc stale zdobywać wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, ale także intensywnie korzystać z know-how i praktyk wypracowanych przez innych przedstawicieli branży. Takie racjonalne podejście zwiększa szanse, aby przynajmniej w jakimś stopniu tych błędów uniknąć lub zawczasu je eliminować – mówi dr hab. inż. Tomasz Kisilewicz, profesor Politechniki Krakowskiej
- Każda konferencja międzynarodowa staje się więc okazją do nowego, szerszego spojrzenia na tę tematykę.
Termo Organika, która była jednym ze sponsorów ENERGODOM 2018, to największy producent wyrobów do izolacji ze styropianu w Polsce oraz jedna z największych firm w tym segmencie rynku w Unii Europejskiej.
Od 1997 roku dostarcza najwyższej jakości płyty styropianowe do ocieplania budynków, a od 2012 roku również Kompletny System Ociepleń ścian zewnętrznych (ETICS).
Źródło i fot.: TERMO ORGANIKA
Komentarze