Soho Factory mieści się na Pradze Południe na terenie dawnego Kamionka, czyli wiekowej dzielnicy wschodniej Warszawy. Już od początku swojego istnienia zostało okrzyknięte godnym naśladowania wzorem rewitalizacji architektury postindustrialnej. Budynek został nagrodzony w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszy Projekt Mieszkaniowy 2012-2015 organizowanego przez PZFD - otrzymał I miejsce w kategorii "Budynek wielorodzinny".
Budynek Kamion Cross miał się stać jednym z elementów master planu dla całości założenia Soho Factory. Architekci mieli za zadanie stworzyć budynek niebanalny i o charakterystycznym wyrazie, a zarazem prosty, wyposażony w średniej wielkości lokale. Oczekiwano od nich jednoznacznej, a miejscami nawet agresywnej w formie architektury, która nie przyćmi artystycznego wyrazu zlokalizowanych w pobliżu obiektów. Głównym założeniem projektowym Kamion Cross było nadanie ram wszelkim niekontrolowanym działaniom swobodnej ekspresji mieszkańców artystycznej dzielnicy. Najważniejsze było zaaranżowanie przestrzeni zewnętrznej oraz wspólnej w obszarze architektury mieszkaniowej.
Architektom z grupy projektowej KONKRET udało się wykreować prostą formę budynku, którego jedynym elementem ozdobnym stały się agresywne w wyrazie duże balkony o wyszukanym technicznie detalu. Dla podkreślenia kierunku, ale zarazem dla złagodzenia odbioru kanciastych form balkonów, architekci zdecydowali o zastosowaniu geometrycznego rysunku elewacyjnego płyt. Kamion Cross charakteryzuje unikalna betonowa bryła architektoniczna o budowie kaskadowej. Składają się na nią trzy różne wysokości - 5, 6 oraz 11 pięter - które otulone są dużymi balkonami oraz loggiami o niepowtarzalnym kształcie. Trapezoidalne balkony zdynamizowały statyczną i monumentalną bryłę. Formę podobną do wzoru balkonów wykorzystano również w rzeźbieniach zadaszenia oraz diagonalnych boniowaniach - multiplikacja motywu przewodniego jest elementem scalającym koncepcję całego obiektu.
Podstawowym założeniem architektów było stworzenie konstrukcji o prostym układzie, która gładko wypełniłaby lukę przestrzenną założenia Soho Factory nie stanowiąc konkurencji dla powstałych wcześniej obiektów. Miał to być budynek charakterystyczny ze względu na ciekawie dopracowany detal balkonów, które z racji swojej wielkości, wniosły również intrygujący walor użytkowy dla mieszkań.
Budynek jest zaprojektowany dość tradycyjnie, niemniej innowacją - choć już obecnie wchodzącą do standardu - było zastosowanie specjalnego systemowego zbrojenia balkonów z przekładką termiczną. Dzięki temu mogliśmy swobodnie podejść do kształtowania geometrii balkonu, nie obciążając się dotychczasowym wymogiem ocieplania całości płyty balkonowej warstwą styropianu. - mówi Piotr Zmarzłowski, architekt z grupy projektowej KONKRET. W ten sposób balkony uzyskały smukły i delikatny przekrój, który dodatkowo podkreślono pocieniając w formie klina płytę balkonową od elewacji do linii balustrady.
Podczas budowy użyto nośnego elementu izolacji termicznej balkonów - Schöck Isokorb. Jest to rozwiązanie minimalizujące mostki cieplne, które są przyczyną zwiększonej utraty ciepła. Schöck Isokorb zapobiega także kondensacji pary wodnej na powierzchni przegrody oraz rozwojowi grzybów pleśniowych, dodatkowo wpływając na zmniejszenie strat energii w budynku. Mostki cieplne powstają często na wystających elementach konstrukcji budynków, czyli balkonach, loggiach oraz tarasach. Schöck Isokorb oddziela termicznie te elementy, będąc jednocześnie częścią całego obiektu.
Podczas prac nad Kamion Cross wykorzystano łącznik termoizolacyjny Isokorb typu K, który przystosowany jest do połączeń wspornikowych konstrukcji żelbetowych. Integralną jego częścią jest moduł HTE, czyli łożysko oporowe z bardzo wytrzymałego betonu zbrojonego z mikrowłóknami stalowymi. Isokorb typu K to łącznik termoizolacyjny, który przenosi momenty zginające i siły poprzeczne.
Należy pamiętać, iż żelbetowe konstrukcje wymagają odpowiedniego zdylatowania. Umożliwia ono niezależną pracę poszczególnych części budowli oraz zabezpiecza obiekt przed skurczem betonu i różnicami temperatur, zapobiegając naruszeniu konstrukcji. By zapobiec klawiszowaniu zdylatowanych płyt balkonowych zastosowano system trzpieni firmy Schöck. Rozwiązanie to umożliwia większą swobodę projektowania, a same elementy dylatacyjne wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Mały opór tarcia i wysoka wytrzymałość na ścieranie gwarantuje, że trzpień dylatacyjny odporny jest na wielokrotne przemieszczenia i nie powoduje utraty nośności.
Łącznie do stworzenia niestandardowych balkonów Kamion Cross użyto 1260 sztuk łączników Isokorb z korpusami oraz 98 sztuk trzpieni dylatacyjnych. Dzięki tym rozwiązaniom architekci mogli swobodnie kształtować geometrię balkonu - bez konieczności ocieplania całości płyty balkonowej warstwą styropianu. W ten sposób powstał smukły i delikatny przekrój, który nadał charakteru całemu obiektowi Kamion Cross.
Wszystkie typy łączników Schöck Isokorb posiadają techniczną aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej, co jest poświadczeniem najwyższej jakości materiałów oraz gwarancją bezpieczeństwa użytkowania. Zastosowanie materiałów firmy Schöck nie tylko umożliwiło swobodną kreację obiektu Kamion Cross, ale również - w ogólnym rozrachunku przyczyniło się do podniesienia jakości mieszkania.
źródło i zdjęcia: Schöck Sp. z o. o. Biuro handlowe Warszawa
Komentarze