Polacy angażują się w proces budowy lub zakupu własnych czterech kątów. Często podjęcie ostatecznych decyzji zajmuje kilka miesięcy i dłużej, a po wprowadzeniu się już do nowego domu czy mieszkania jesteśmy jednocześnie bogatsi o szeroką wiedzę na temat cen nieruchomości, energooszczędnych systemów czy właściwości różnych rozwiązań budowalnych. Pozwala to też na rozsądniejsze inwestowanie i branie pod uwagę aspektów, które wydawałoby się, że są zarezerwowane dla architektów, inżynierów czy wykonawców.
Jak wykazało badanie społeczne zrealizowane przez Instytut Millward Brown, rodzaj materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy domu lub budynku jest jednym z głównych elementów, którym się interesujemy. Niemal 70% badanych deklaruje, że przy zakupie domu lub mieszkania brałoby pod uwagę wszystkie lub większość zastosowanych materiałów. Jednocześnie niemal 90% respondentów twierdzi, że jest to czynnik wpływający na decyzję o zakupie.
Dostarczamy w Polsce ceramiczne rozwiązania budowlane od 20 lat. Jako ekspert w swojej dziedzinie, obserwujemy i też dobrze znamy oczekiwania naszych klientów. – mówi Klaudia Głowacka, Dyrektor Marketingu w firmie Wienerberger i dodaje – Przyszli właściciele domu najczęściej szukają takich materiałów, które będą trwałe, ciepłe, bezpieczne dla zdrowia i środowiska oraz zapewnią ciszę we wnętrzu. Dlatego też tak dużą popularnością cieszą się ceramiczne produkty do budowy dachu, ścian czy elewacji, które łączą w sobie zalety naturalnego budulca z nowoczesnymi technologiami, zapewniającymi dobre parametry trwałości, izolacyjności termicznej oraz akustycznej.
O to jakie cechy powinny posiadać cegły, pustaki czy dachówki zapytano również we wspomnianym badaniu. Respondenci planujący, czy też mający zakup lub budowę za sobą, wymieniali m.in. bezpieczeństwo dla zdrowia, energooszczędność, trwałość, ciszę w domu. Dlatego, bardzo dużą popularnością w naszym kraju cieszą się ceramiczne materiały do budowy domu. Przede wszystkim są one wytwarzane z mineralnych składników, a następnie wypalane w piecach rozgrzanych do wysokich temperatur. Taki proces produkcji sprawia, że są one w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie zawierają w sobie wilgoci. Poza tym glina po wypaleniu zmienia się w bardzo trwały materiał. Ceramiczne ściany czy dachy są solidne, nie wymagają konserwacji czy napraw przez długie lata i odznaczają się wysoką ognioodpornością.
Nowoczesne technologie pozwoliły także z tradycyjnej cegły wydobyć takie właściwości, jak wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna. Pustaki Porotherm, m.in. dzięki obecności niezliczonej ilości mikroporów w ściankach ceramicznych oraz specjalnemu układowi drążeń umożliwiają wznoszenie bardzo ciepłych ścian, bez konieczności stosowania docieplenia i to nawet w budownictwie energooszczędnym.
Rezygnacja z zewnętrznej, miękkiej warstwy materiału izolacyjnego ułatwia i skraca prace budowlane, a także sprawia, że mury są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto pustaki, dzięki właściwościom ceramicznego materiału, swej masie i specjalnie projektowanym układom wewnętrznych drążeń skutecznie izolują od dźwięków z sąsiednich pomieszczeń. Szczególnym rozwiązaniem są wyroby z grupy Porotherm AKU, które przeznaczone są do budowy ścian o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Możliwe jest ich stosowanie np. do ścian międzymieszkaniowych w budownictwie wielorodzinnym, które ze względu na swoją funkcję muszą zapewniać komfortowe warunki pracy, odpoczynku czy snu.
Materiały na ściany czy dach muszą spełniać wiele cech, by zapewniały odpowiednie warunki mieszkania i użytkowania. Dlatego, zwracanie uwagi na zastosowane rozwiązania budowlane do wznoszenia domu jedno- czy wielorodzinnego jest rozsądne. Wybranie nowoczesnych, a jednocześnie wyprodukowanych na bazie naturalnych składników materiałów, jak np. ceramika pozwoli nie tylko zaoszczędzić na etapie budowy czy użytkowania budynku, ale również zapewni zdrowy mikroklimat we wnętrzu i ciszę.
źródło i zdjęcia: materiały prasowe Wienerberger
Komentarze