Wszechstronne zastosowanie cienkich płytek z betonu komórkowego

Izolacja termiczna żelbetowych rdzeni ściennych czy wieńców stropowych chroni dom przed utratą ciepła. Do wykonania ocieplenia warto zastosować niewielkich rozmiarów płytki Termalica. Spektrum ich wykorzystania jest jednak znacznie szersze.

Wszechstronne zastosowanie cienkich płytek z betonu komórkowego

W skład kompleksowego systemu budowlanego Termalica wchodzą bloczki z betonu komórkowego do wznoszenia ścian jedno- i wielowarstwowych, stropy gęstożebrowe, elementy nadprożowe oraz pustaki do budowy fundamentów. Najmniejsze elementy systemu stanowią płytki. Dostępne są w klasie gęstości 600 kg/m3 w dwóch grubościach - 5 oraz 7,5 cm.

STOP mostkom termicznym przy elementach żelbetowych

Cienkie płytki z betonu komórkowego Termalica sprawdzają się między innymi jako obudowa elementów żelbetowych - zarówno pionowych, jak i poziomych. W konstrukcji budynku elementy żelbetowe stanowią "najzimniejsze" miejsca, dlatego szczególnie należy zadbać o ich prawidłowe ocieplenie, mówi Jarosław Kwaśniak, Product Manager Termalica. Gdy budujemy dom w technologii jednowarstwowej, płytkami możemy ocieplić żelbetowy wieniec stropowy. Do wykonania izolacji termicznej wieńca poleca się stosowanie płytek Termalica o grubości 7,5 cm oraz wełny mineralnej o grubości 5 cm. Ocieplenie wieńca stropowego polega na obmurowaniu zewnętrznej części ściany konstrukcyjnej i dociepleniu jej od wewnątrz warstwą wełny mineralnej lub innym materiałem izolacyjnym, mówi Jarosław Kwaśniak.

Innym miejscem w konstrukcji budynku, w którym sprawdzą się najmniejsze elementy systemu Termalica, są ścianki kolankowe. To bardzo istotne miejsce w budynku - na ściankach kolankowych opiera się drewniane więźby dachowe. Standardowo, ściankę wzmacnia się trzpieniami żelbetowymi i zamyka poziomym wieńcem, do którego kotwi się murłatę. By zapobiec postawaniu mostków termicznych, żelbetowe elementy konstrukcji należy ocieplić - np. obudowując je płytkami Termalica i wełną, podkreśla Kwaśniak.

Wykorzystanie cienkich płytek z betonu komórkowego we wnętrzach

Gdy w mieszkaniu planujemy postawić ściankę działową lub rozdzielającą, również możemy zastosować do jej budowy płytki Termalica. Płytki z powodzeniem wykorzystane mogą być do budowy ścian - np. jeśli w domu chcemy wydzielić garderobę lub wstawić rozdzielenie dużego pokoju na dwa mniejsze. Ściany takie są lekkie i szybko się je muruje, minimalnie dociążają stropy, a ponadto spełniają podstawowe warunki izolacyjności akustycznej, radzi Product Manager Termalica.

We wnętrzach domów płytki Termalica bardzo chętnie wykorzystywane są także jako materiał do budowy półek czy regałów. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość przycinania i kształtowania dowolnych form, dlatego szczególnie poleca się je do kuchni i łazienek - jako konstrukcje wysp kuchennych, barków czy szafek podumywalkowych. Wykonamy z nich także obudowy wanien, brodzików, a nawet instalacji sanitarnych i rur. Bardzo gładka powierzchnia płytek niweluje konieczność wyrównywania i tynkowania powstałych konstrukcji oraz umożliwia bezpośrednie przyklejanie do nich kafelków i innych rodzajów okładzin. Również w salonach i pokojach dziennych płytki znajdują swoje zastosowanie.

Korzystając z cienkich płytek z betonu komórkowego Termalica możemy wbudować w ścianę półkę, idealnie dostosowaną do pożądanych przez nas rozmiarów i kształtów np. sprzętu RTV. Ponieważ beton komórkowy bardzo łatwo poddaje się obróbce i jest materiałem niepalnym, z płytek wykonamy także obudowę kominka - nawet jeśli jest on zaokrąglony lub ma nieregularne kształty, mówi Kwaśniak.

Więcej informacji na stronach: www.bruk-bet.pl oraz www.termalica.pl.

źródło i zdjęcie: Termalica/Bruk-Bet

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT