Ocieplanie fasad murowanych – pozbądz się wilgoci i mostków termicznych

Wśród różnorodnych metod realizacji fasad wentylowanych, dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. ściany warstwowe, charakteryzujące się atrakcyjną zewnętrzną warstwą z cegły. Co warto wiedzieć, planując taką budowę?

Ocieplanie fasad murowanych – pozbądz się wilgoci i mostków termicznych

Wybór odpowiednich warstw wewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem izolacji cieplnej i zabezpieczenia przed wilgocią, jest kluczowy ze względu na specyfikę konstrukcji i materiału elewacyjnego. 

Fasady wentylowane oferują szereg korzyści, w tym doskonałe właściwości izolacyjne i akustyczne, które pomagają spełnić normy dotyczące współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych, a także wykazują się niezwykłą uniwersalnością.

System fasady wentylowanej może być zastosowany zarówno na konstrukcji nośnej z masywnych ścian (z żelbetonu lub betonu komórkowego), jak i na szkielecie z drewna – typowym dla domów w stylu skandynawskim lub kanadyjskim.

Do wyboru jest również bogata paleta opcji wykończeniowych, takich jak siding, panele imitujące kamień naturalny, beton, różne tekstury oraz tradycyjna elewacja ceglana.

Doskonałym wyborem, w przypadku ocieplania fasady murowanej, są płyty z wełny mineralnej.
Doskonałym wyborem, w przypadku ocieplania fasady murowanej, są płyty z wełny mineralnej.

Uwaga na nasiąkliwość cegły

Chociaż wybór konstrukcji oferuje dużą elastyczność, istnieją pewne ograniczenia i kluczowe wymogi, które muszą być spełnione.

W porównaniu do ścian zewnętrznych budowanych na szkielecie drewnianym lub metalowej podkonstrukcji, które zazwyczaj są wykańczane lekkimi i cienkimi materiałami, wykorzystanie elewacji z cegły wymaga szczególnej precyzji w projektowaniu szczelin i otworów wentylacyjnych.

Jest to związane z większą porowatością cegły, co ma istotny wpływ na działanie pozostałych elementów ściany i jest kluczowe dla tego rodzaju konstrukcji.

W przypadku wykańczania ściany deskami drewnianymi bądź płytami fasadowymi mówimy o warstwie, która albo łatwo i szybko wysycha, albo wręcz jest całkowicie niepodatna na kontakt z wodą i wilgocią pochodzącą z zewnętrznych warunków atmosferycznych. Cegły natomiast są porowatym i nasiąkliwym materiałem, a do tego tworzą masywną przegrodę elewacyjną, co wydłuża czas schnięcia i może utrudniać kontrolowanie bezpiecznego poziomu wilgoci w szczelinie wentylacyjnej – podkreśla Łukasz Kondracki, ekspert firmy Owens Corning PAROC Polska.

Aby poprawić warunki wilgotnościowe fasady, projektantom i wykonawcom zalecamy poddanie ich powierzchni wodoodpornej obróbce, na przykład poprzez impregnację – dodaje.

Fasady wentylowane oferują szereg korzyści, w tym doskonałe właściwości izolacyjne i akustyczne.
Fasady wentylowane oferują szereg korzyści, w tym doskonałe właściwości izolacyjne i akustyczne.

Mostki termiczne od łączników mechanicznych

W przeciwieństwie do tradycyjnych fasad wentylowanych z lekkiej konstrukcji drewnianej, ściany warstwowe z elewacją ceglaną są bardziej podatne na efekty mostków termicznych, które mogą zniżać właściwości izolacyjne ściany.

Wynika to z konieczności stosowania mechanicznych łączników do mocowania elewacji do konstrukcji nośnej, co prowadzi do przebicia warstwy izolacyjnej i tworzenia pustek powietrznych.

Ważność odpowiedniego wyboru systemu kotwienia jest kluczowa, ponieważ mechaniczne łączniki często stanowią główną barierę przeciwdziałającą siłom działającym na elewację. Dla zapewnienia stabilności konstrukcji zwykle wykorzystuje się kotwy stalowe.

Projektując przegrodę pod kątem przenikalności cieplnej, konieczne jest dokonanie korekty dla mechanicznych elementów złącznych (ΔUf), co obejmuje pomnożenie punktowego współczynnika przenikania ciepła (χ) dla pojedynczego łącznika przez ich liczbę na metr kwadratowy elewacji – informacje te powinien zapewnić producent łączników.

Dla zapewnienia stabilności konstrukcji zwykle wykorzystuje się kotwy stalowe.
Dla zapewnienia stabilności konstrukcji zwykle wykorzystuje się kotwy stalowe.

Dobór technologii izolacyjnej

W kontekście omówionych czynników, przy projektowaniu ściany wielowarstwowej z wykończeniem z cegły, kluczowe jest skoncentrowanie się na dwóch głównych aspektach:

  • po pierwsze, na zapewnieniu lepszej cyrkulacji powietrza w przestrzeni wentylacyjnej, aby efektywnie usuwać wilgoć z powietrza,
  • po drugie, na ochronie wnętrza budynku przed silnymi wiatrami i przenikaniem wody.

Wybór izolacji o właściwych cechach jest tutaj niezbędny. Doskonałym wyborem, który spełnia te wymagania, są płyty z wełny mineralnej, typowo stosowane w systemie dwuwarstwowym na ścianie nośnej.

Na rynku dostępne są również inne systemy izolacji, które pozwalają na efektywne izolowanie fasad otynkowanych przy użyciu pojedynczej warstwy izolacyjnej, zgodnie z aktualnymi normami.

W tym pierwszym przypadku, główną warstwę termoizolacji pełnią elastyczne płyty o niższej gęstości PAROC Solid lub PAROC Ultra, które kotwi się do konstrukcji nośnej, a następnie uzupełnia o cienkie, sztywne płyty przeciwwiatrowe PAROC Cortex pokryte specjalną, wodoodporną i wiatrochronną powłoką – tłumaczy Łukasz Kondracki.

W przypadku systemu jednowarstwowego, warstwę termoizolacyjną i jednocześnie przeciwwiatrową stanowi pojedyncza warstwa płyt o większej grubości PAROC WAS 50tb lub PAROC WAS 25tb – podsumowuje ekspert Owens Corning PAROC Polska.


Źródło i zdjęcia: PAROC

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT