Oszczędność czy ekstrawagancja? Wybierz najlepszą termoizolację budynku!

Odpowiednia izolacja termiczna budynków jest priorytetem - zarówno dla deweloperów, jak i nabywców lokali. Stała się już kluczowym elementem dbałości o środowisko, a korzyści, jakie ze sobą niesie, są nie do przecenienia. Gwarantuje też znacząco niższe rachunki za ogrzewanie.

Oszczędność czy ekstrawagancja? Wybierz najlepszą termoizolację budynku!

 

Na rynku są dostępne dwa typy styropianu, które oferują różny poziom izolacji w różnej cenie. Czy opłaca się inwestować w droższe rozwiązania? Przyjrzyjmy się bliżej aspektom ekonomicznym wyboru właściwego materiału izolacyjnego.

Płyta biała czy szara – która lepsza?

Materiały izolacyjne, w tym styropian, różnią się między sobą m.in. współczynnikiem przewodzenia ciepła, „lambda”. Wyższa wartość tego parametru świadczy o gorszych właściwościach izolacyjnych. Na rynku można znaleźć płyty o współczynniku lambda wynoszącym 0,031–0,042. Płyty styropianowe różnią się także grubością i kolorem.  

Tradycyjne białe płyty styropianowe są najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku i najczęściej wybieranym ze względu na niższą cenę produktu. Jednak to innowacyjny szary styropian posiada lepsze parametry termoizolacyjne.

Pozwala to na zastosowanie cieńszych warstw izolacji, a co za tym idzie, również na zaoszczędzenie miejsca oraz ilości zużytego materiału. Zastosowanie płyt o mniejszej grubości to także mniejsze obciążenie konstrukcji budynku.

Analiza kosztów

Porównując ceny rynkowe różnych wariantów styropianu, możemy zauważyć różnice. Warto jednak zwrócić uwagę, że finalny, całościowy koszt termoizolacji wcale nie będzie, aż tak od siebie odbiegał.

Po uwzględnieniu kosztów robocizny oraz materiałów dodatkowych, jak kleje, zaprawy czy wynajem rusztowań różnica ta będzie marginalna i wyniesie około 6%.

Komfort i oszczędność na dłuższą metę

Inwestując w innowacyjny szary styropian o niższym współczynniku lambda, uzyskujemy nie tylko wyższy poziom izolacji termicznej, ale także większy komfort użytkowania – budynki są cieplejsze zimą i chłodniejsze latem.

Długoterminowe oszczędności w rachunkach za ogrzewanie szybko zrekompensują nieco wyższy początkowy koszt inwestycji. Jest to więc znaczący argument podczas podejmowania decyzji na etapie projektowym.

Przyszłość = Energooszczędność

Zużycie energii przez budynki coraz częściej trafia pod lupę legislatorów. Staje się jednym z głównych tematów w kontekście europejskich programów, które mają pomóc w przyszłości w oszczędzaniu energii i dbaniu o środowisko.

Wciąż trwają prace nad regulacjami w tym zakresie, w tym nad europejskim programem FIT for 55. Możemy więc przewidywać, że najbliższe lata przyniosą kolejne podniesienia standardów izolacji dla ścian zewnętrznych.

Podsumowanie

Ostatecznie wybór rodzaju termoizolacji zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Ważna jest również specyfika danego projektu. Trzeba więc mieć na uwadze nie tylko cenę materiałów i robocizny, ale też szereg innych czynników.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że komfort użytkowania będzie szedł w parze ze spełnieniem wymogów unijnych w zakresie poprawy izolacji. Nawet wybierając tańsze rozwiązania, wciąż możemy liczyć na zadowalający poziom izolacji termicznej. Spoglądając jednak w przyszłość, warto już dziś postawić na kompleksowe podejście do tego tematu.

Źródło i zdjęcia: poznajstyropian

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT