Poradnik climowool: jaką grubość wełny mineralnej wybrać?

Planując termomodernizację, należy najpierw sięgnąć do obowiązujących przepisów określonych przez standard WT 2021. Warto też pamiętać, że grubość pierwszej warstwy wełny mineralnej jest zawsze uzależniona od wysokości krokwi.

Poradnik climowool: jaką grubość wełny mineralnej wybrać?

Jak dobrać grubość wełny mineralnej?

Kombinacja grubości wełny mineralnej, którą należy wybrać, zależy od założeń projektowych. Te z kolei muszą spełniać wymagania określone w normach. Są one różne dla różnych przegród:

  1. Do ścian działowych ze względu na parametry akustyczne i odporność ogniową wykorzystuje się wełny o grubości 5 cm, 7,5 cm i 10 cm.
  2. Dla dachów, gdzie norma jest najbardziej rygorystyczna (współczynnik przenikania U nie większy niż 0,15 W / (m2K)), wykorzystuje się wełny o grubościach od 10 cm do 20 cm. Wełnę należy układać w dwóch warstwach, aby uniknąć mostków termicznych (np. takich jak krokiew więźby dachowej). W takich sytuacjach łączna grubość wełny waha się od 25 cm do 35 cm. W przypadku budynku pasywnego wspomniane grubości mogą radykalnie wzrosnąć.
  3. Ściany zewnętrzne mają mniejsze wymagania, jeśli chodzi o ich termoizolacyjność. Współczynnik U nie może być większy niż 0,20 W / m2K. Łączna grubość izolacji, która realizuje wymagania normowe, waha się w przedziale od 20 do 25 cm. Ze względu na różne systemy mocowania okładziny zewnętrznej, może zaistnieć potrzeba, aby wełnę ułożyć w 2 warstwach, np. 15 cm i 10 cm.

Rynek wymusza różnorodność stosowanych grubości materiałów termoizolacyjnych. Oferta climowool jest w stanie zaspokoić większość tych potrzeb. Wybierając wełnę mineralną, należy się kierować przede wszystkim obowiązującymi przepisami i normami. Skorzystaj z kalkulatora climowool i znajdź odpowiednią kombinację materiałów.

Źródło i zdjęcie: climowool

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT