Ochrona klimatu i oszczędność pieniędzy dzięki termoizolacji

Coraz częściej występujące fale upałów, susze, powodzie, podnoszenie się poziomu mórz i oceanów… Aby skutecznie się temu przeciwstawić, powinniśmy zacząć oszczędniej korzystać z energii, bo to jej wysokie zużycie stanowi największe źródło emisji gazów cieplarnianych. Pomóc może termoizolacja budynków z wykorzystaniem wysokiej jakości, ekologicznych materiałów. W jaki sposób? Już wyjaśniamy.

Ochrona klimatu i oszczędność pieniędzy dzięki termoizolacji

Nie da się tak łatwo odzyskać utraconego ciepła, a jego produkcja wiąże się z wysoką emisją CO2 i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. W Polsce około 38% dwutlenku węgla generują niedostatecznie zaizolowane budynki. W obecnych czasach bardzo istotne jest zmniejszenie emisji CO2 oraz substancji prowadzących do powstania smogu poprzez redukcję zapotrzebowania na paliwa kopalne. Jest to jedyna droga do zaprzestania degradacji planety, będącej naszym wspólnym i jedynym domem, którego nie da się zastąpić innym.

Duże zużycie paliw kopalnych prowadzi do zwiększonej emisji pyłów zawieszonych. W efekcie powietrze, którym oddychamy, jest zatruwane przez smog, a do gleb przenikają szkodliwe substancje. Dochodzi również do emisji gazów, czego następstwem jest globalne ocieplenie, skutkujące pustynnieniem i wymieraniem roślin, topnieniem lodowców powodującym podnoszenie się poziomu mórz i oceanów, wysychaniem źródeł słodkiej wody czy zmianami w pogodzie.

Znaczenie termoizolacji

Ważnym elementem działań zmierzających do zatrzymania postępujących, negatywnych zmian klimatycznych jest termomodernizacja budynków, w której bardzo istotną rolę odgrywa skuteczne ocieplenie domu. Tylko przez niezaizolowany dach i ściany ucieka ok. 70% ciepła z naszych domów, co oznacza konieczność dogrzewania wnętrz zimą. Z kolei latem, podczas upałów, gorące powietrze przenika do wnętrz, co powoduje konieczność ich chłodzenia. Generuje to wysokie koszty - zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe.

Musimy mieć świadomość, że tylko w wyniku spalania każdej tony węgla kamiennego do atmosfery trafia ok. 2000 kg dwutlenku węgla, ok. 14 kg tlenku siarki, ok. 2 kg tlenku azotu i ok. 50 kg tlenku węgla. Ocieplając skutecznie budynki, możemy istotnie zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie spalać mniej paliw - węgla, gazu czy oleju opałowego - i realnie ograniczyć emisję zanieczyszczeń trafiających do atmosfery, a przy okazji również zmniejszyć zużycie energii, która jest coraz droższa i stanowi coraz większą część wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości.

Ekologiczny materiał termoizolacyjny

Opcją zapewniającą maksimum korzyści zarówno dla środowiska, jak i gospodarstw domowych są ekologiczne materiały termoizolacyjne. Jednym z najbardziej efektywnych, a zarazem przyjaznych środowisku rozwiązań w zakresie ocieplania budynków jest biała wełna do wdmuchiwania URSA Pure Floc, którą można zastosować przy ocieplaniu dachów, stropów, podłóg czy ścian. Odznacza się niskim współczynnikiem ciepła λ = 0,034 W/(m*K), co przekłada się na jej znakomite parametry termoizolacyjne, a te z kolei na całoroczny komfort cieplny i niższe koszty zużytej energii - zaoszczędzić można nawet kilka tysięcy rocznie.

Co więcej, spełnia także rygorystyczne kryteria dotyczące jakości powietrza w pomieszczeniach czego potwierdzeniem jest przyznany jej certyfikat Indoor Air Comfort Gold. Ta innowacyjna wełna do termoizolacji budynków nie starzeje się, powstaje w większości z recyklingu stłuczki szklanej i może być wielokrotnie wykorzystana, wpisując się idealnie w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, mające na celu ograniczenie powstawania odpadów.

Wełna przeznaczona do wdmuchiwania to szybki i skuteczny sposób na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, której ceny rosną w zatrważającym tempie.

Zalety wełny do wdmuchiwania

Wełna do wdmuchiwania jest lekka, elastyczna oraz sprężysta, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do izolowanej przestrzeni, szczelnie wypełniając wszystkie zakamarki, nie obciąża konstrukcji nośnej i umożliwia nadanie warstwie ocieplenia dowolnej grubości. Jej atutem jest również łatwość zastosowania. Wdmuchuje się ją przy użyciu specjalnych maszyn. Przy ich optymalnym nastawieniu można osiągnąć bardzo wysoką wydajność prac. Jak wysoką? Zaizolowanie przeciętnego poddasza może potrwać zaledwie kilka godzin, z uwzględnieniem prac przygotowawczych i końcowych. Po zakończeniu wdmuchiwania i uprzątnięciu wnętrza jest ono gotowe do użytkowania.

Innowacyjna wełna wdmuchiwana Ursa PureFloc.

Świadomy wybór

Dokonując świadomych, odpowiedzialnych wyborów, możemy zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, takich jak gaz, ropa naftowa czy węgiel, a przy tym uniknąć wprowadzania do obiegu materiałów izolacyjnych, których nie da się poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Sięgając po proekologiczne rozwiązania na etapie budowy czy remontu domu, możemy ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, zapewnić czyste powietrze sobie i swoim bliskim, a przy tym kontrolować temperaturę we wnętrzach i płacić niższe rachunki za energię cieplną.

Dotacja na ocieplenie domu

Warto pamiętać, że przy wykonaniu ocieplenia domu, można liczyć na bezzwrotną dotację w ramach programu „Czyste Powietrze”, który wspiera proces termomodernizacji budynków jednorodzinnych i walkę ze smogiem. Możemy również otrzymać zwrot ze względu na wydatki poniesione z tytułu termomodernizacji budynku na rzecz projektu ulga termomodernizacyjna. Przy rozliczeniu według stawki 32% można uzyskać blisko 17 000 zł zwrotu z tytułu poniesionych kosztów. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.czystepowietrze.gov.pl.

Źródło i zdjęcie: URSA

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT