Co zrobić, gdy wełna mineralna zamoknie?

Wełna mineralna może zamoknąć, jeżeli jest źle zabezpieczona podczas transportu lub konstrukcja dachu jest wadliwa. Wówczas wilgotna wełna mineralna może być przyczyną powstawania pleśni na ścianach lub uszkodzenia konstrukcji drewnianych. Jednak, sama w sobie nie jest uszkodzona. Wełna mineralna jako produkt nie gnije i nie pleśnieje. Co robić, gdy zamoknie?

Co zrobić, gdy wełna mineralna zamoknie?

Zamoknięta wełna mineralna zamiast izolować - przewodzi, dlatego decydując się na tę formę ocieplenia dachu czy elewacji zewnętrznych - należy szczególnie zadbać o zabezpieczenie wełny mineralnej przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Mniejsze ryzyko uszkodzenia struktury wełny jest wtedy, gdy zamontujemy ją wewnątrz budynku, na zewnątrz pozostawiając standardowy styropian, który znacznie mniej chłonie wilgoć.

Co zrobić, jeśli wełna mineralna zamokła?

Jedynym rozwiązaniem w przypadku zalania wełny mineralnej jest zdemontowanie wełny, wysuszenie jej i ponowny montaż. Zalana wełna mineralna wyschnie i powróci do oryginalnych właściwości, ale umieszczona pomiędzy warstwami izolacyjnymi nie ma takiej możliwości. Wybierając wełnę mineralną, można zwrócić uwagę na produkt o zwiększonym współczynniku hydrofobizacji - taka wełna mineralna, nawet po intensywnym zalaniu, szybciej wyschnie. Nie jest więc problemem to, czy wełna mineralna wyschnie, ale to jak proces ten przyspieszyć, ponosząc możliwie najmniejsze koszty.

Co zrobić z zamokniętą wełną na poddaszu?

Dużym problemem może być, gdy zamoknie wełna, która została już zamontowana jako docieplenie poddasza. Oczywistym jest, że drewno nie lubi wody - psuje się, gnije, murszeje. Mokra wełna może trwale uszkodzić drewniane belki i krokwie. Co więcej, woda w wełnie sprawia, że zamiast izolować, wełna przewodzi ciepło. W ten sposób ogrzane zimą mieszkanie szybko się wychładza, a rachunki za ogrzewanie wzrastają. Gdy wełna zamontowana na poddaszu zostanie zalana, nie ma możliwości wysuszenia jej bez demontażu.

Czy wełna mineralna chłonie wilgoć?

Wełna mineralna nawet o wysokiej hydrofobizacji może chłonąć wodę. Należy pamiętać o tym, że wełna mineralna nie chroni przed deszczem - od tego jest wierzchnia konstrukcja dachu, której zadaniem jest ochrona warstwy izolacyjnej. Jeśli zdarzy się tak, że podczas transportu lub prac budowlanych, wełna mineralna po deszczu jest wilgotna, przed przystąpieniem do montażu, musimy ją dokładnie wysuszyć.

W jaki sposób wysuszyć wełnę mineralną?

Aby wysuszyć wełnę mineralną należy rozłożyć ją w pomieszczeniu o temperaturze ok. 20°C. Wełna mineralna długo schnie. Dlatego, aby skrócić ten czas, warto skorzystać z pomocy specjalnych dmuchaw, które wywołają ruch powietrza. Mokra wełna traci swoje właściwości - zamiast izolować - przewodzi i tym samym ochładza zimą, latem zaś prowadzi do przegrzania. Plusem jest to, że wełna mineralna poddana wpływowi wody nie traci swoich właściwości na stałe. Gdy wyschnie, jest tak samo skuteczna jak przed zalaniem.

Niestety, w przypadku dostania się wilgoci w strukturę wełny, nie można stosować półśrodków. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest demontaż, dokładne wysuszenie wełny i ponowny montaż ocieplenia. Jeśli elementy konstrukcyjne dachu w wyniku wilgoci zostały uszkodzone, należy je wymienić. Wilgoć w mieszkaniu jest trudna do zwalczenia i pracochłonna, dlatego należy do tego tematu podejść rzetelnie i metodycznie. Nie można pozwolić na rozwój pleśni, gdyż grzyby psują konstrukcję budynku, a co ważniejsze - mają szkodliwy wpływ na zdrowie domowników. 

Źródło i zdjęcie: Climowool

 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT