Czym jest elewacja wentylowana? Jakie są jej zalety?

Rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania gwarantujące doskonałą izolację termiczną budynków prowadzi do postępu w technologiach oraz systemach poprawiających ten parametr. Jednym z nowoczesnych podejść są elewacje wentylowane. Warto podkreślić, że metoda ta jest stosowana nie tylko w nowych konstrukcjach czy budynkach w fazie projektowania, ale również w już istniejących domach.

Czym jest elewacja wentylowana? Jakie są jej zalety?

Czym jest elewacja wentylowana?

Elewacja wentylowana, nazywana też technologią fasad wentylowanych, to system okładzinowy, polegający na zamocowaniu okładziny elewacyjnej, która odsunięta jest od warstwy termoizolacyjnej za pomocą metalowego szkieletu ramowego. Konstrukcja, przymocowana do ściany zewnętrznej budynku, tworzy szczelinę wentylacyjną.

Przykładem takiego systemu jest system StoVentec R, w skład którego wchodzą zarówno elementy konstrukcyjne, w tym kołki, łączniki i wkręty, jak i bogata oferta materiałów wykończeniowych.

Konstrukcję stanowić mogą specjalne konsole ścienne ze stali nierdzewnej z termicznymi elementami rozdzielającymi, co pozwala na redukcję do minimum ilości mostków cieplnych. Stal nierdzewna wykazuje bowiem znacznie mniejszą przewodność cieplną niż aluminium.

Okładzina elewacyjna musi być odsunięta od ocieplenia na odległość ok. 2-3 cm. Taką odległość uzyskiwana jest poprzez nabijanie do rusztu, wzdłuż belek, dodatkowych łat. Jeśli układ desek jest pionowy lub skośny, łaty należy rozmieścić prostopadle do belek rusztu.

Jeśli ocieplenie wykonane jest z wełny mineralnej, przed mocowaniem łat należy osłonić ją membraną izolującą przed wiatrem. Pasy membrany trzeba rozmieścić poziomo, od dołu ściany w kierunku góry, a następnie przytwierdzić zszywkami do belek.

W dolnej części elewacji konieczne jest pozostawienie wlotu powietrza do przestrzeni wentylacyjnej, przy czym należy go osłonić profilem ochronnym do krawędzi płyty podtynkowej, np. (Sto-Lüftungsprofil) tak, aby pod elewację nie mogły przedostawać się ptaki, gryzonie i owady.

Wylot z przestrzeni wentylacyjnej powinien przebiegać wzdłuż górnej krawędzi elewacji.

Układ warstw fasady wentylowanej w systemie StoVentec Glass.

Jakie są zalety elewacji wentylowanej?

Głównym walorem, wynikającym z podstawowego zadania, jakie pełnić ma elewacja wentylowana, jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności termicznej budynku. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wełny szklanej lub styropianu w warstwie izolacyjnej. W efekcie tego użytkownik budynku ponosić będzie mniejsze koszty ogrzewania.

Wykorzystanie elewacji wentylowanej poprawia także izolacyjność akustyczną, co jest dużą zaletą zwłaszcza w przestrzeni miejskiej. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w pełni wentylowana ściana, zapobiega kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie - wykwitom pleśni i grzybów.

Technologia fasad wentylowanych ma też duży wpływ na estetykę samej elewacji, gdyż stosuje się na nią różnego typu płyty okładzinowe, takie jak kamień, laminaty czy szkło, np. StoVentec Glass – panel do podwieszanych elewacji wentylowanych. Elewację można także wykończyć tynkami, okładzinami drewnianymi bądź płytkami elewacyjnymi.

Do zalet tego rozwiązania zaliczyć można także szybkość i łatwość montażu. System elewacji wentylowanej jest prefabrykowany, wdzięki czemu jego instalacja nie wymaga stosowania rusztowania.


źródło i zdjęcia: Sto Sp. z o.o.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT