Wyjątkowe obiekty z nowoczesnymi rozwiązaniami
Oglądając wydarzenia sportowe – czy to na żywo z trybun, czy w formie transmisji telewizyjnej lub internetowej – zwykle koncentrujemy się na rozgrywkach i kibicowaniu ulubionym drużynom lub zawodnikom.
Warto jednak poświęcić chwilę na zwrócenie uwagi na wygląd stadionów, hal i innych aren, na których odbywają się te imprezy, oraz na zastosowane w nich interesujące rozwiązania konstrukcyjne.
Wiele z tych obiektów zostało zbudowanych z użyciem produktów polskiego producenta – firmy Aluprof, dostarczającej zaawansowane systemy aluminiowe dla branży budowlanej.
Wykorzystanie rozwiązań Aluprof wynika z dużej wytrzymałości i stosunkowo niewielkiej wagi aluminium, z którego są one wykonane.
Aluminium jest także łatwe w obróbce, co pozwala na nadawanie profilom różnych kształtów, w tym gięcie łuków, co daje architektom ogromne możliwości kreatywnego projektowania budynków, w tym aren i centrów sportowych.
Warto podkreślić, że dzięki zaawansowanym technologiom, know-how i odpowiedniemu zapleczu produkcyjnemu, Aluprof jest w stanie tworzyć indywidualne rozwiązania dostosowane do specyficznych wymagań projektantów.
To sprawia, że przy użyciu rozwiązań firmy mogą powstawać wyjątkowe obiekty sportowe wyróżniające się nie tylko swoimi rozmiarami, ale także imponującymi rozwiązaniami architektonicznymi, bezpieczeństwem użytkowania i efektywnością energetyczną.
Tarczyński Arena Wrocław
Tarczyński Arena Wrocław (wcześniej Stadion Miejski we Wrocławiu), otwarty w 2011 roku, jest jednym z największych stadionów w Polsce – może pomieścić ponad 44 000 widzów, co czyni go trzecią pod względem pojemności areną piłkarską w kraju.
Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 120 000 m². Fasady tej sportowej wizytówki Wrocławia wykonano z zastosowaniem fasady słupowo-ryglowej Aluprof MB-SR50N. Konstrukcja nośna składa się z profili tworzących formę jednolitej kratownicy.
Na potrzeby tego obiektu opracowano ozdobne listwy maskujące, które pozwalają uzyskać efekt wyraźnego obramowania każdego pola fasady.
Część fasad wykonano w wersji o odporności ogniowej, aby zapewnić odpowiednie warunki ewakuacji w przypadku pożaru.
W Tarczyński Arena użyto również system MB-70HI firmy Aluprof, który w momencie budowy stadionu był jednym z najpopularniejszych w Polsce rozwiązań konstrukcyjnych dla okien i drzwi z przegrodą termiczną.
Obecnie produkt ten ma swojego następcę w postaci okien i drzwi MB-79N, które dzięki nowej generacji przekładkom termicznym oraz specjalnym wkładom izolacyjnym umieszczonym w komorach profili, zapewniają wysoką izolacyjność termiczną. To przekłada się na niższe koszty użytkowania obiektu.
Polsat Plus Arena Gdańsk
Otwarta w 2011 roku Polsat Plus Arena Gdańsk (dawniej PGE Arena) to imponujący obiekt o długości 235,88 m, szerokości 203,51 m i wysokości 45,20 m, który może pomieścić 44 000 widzów.
Charakterystyczna fasada, utrzymana w tonacjach żółtego, złotego, pomarańczowego i brązu, przechodzi w zadaszenie stadionu, nawiązując do koloru bursztynu – symbolu Gdańska związanego z jego tradycjami handlowymi nad Bałtykiem.
Dla tego obiektu opracowano indywidualne rozwiązanie systemu pokrycia dachowego.
Ze względu na nietypowy kształt i lekkość pokrycia, zdecydowano się na wykorzystanie poliwęglanu oraz profili aluminiowych.
Główne wyzwanie konstrukcyjne polegało na wykonaniu wielkogabarytowych profili płatwi w kształcie litery T, umożliwiających ich gięcie. Każdemu elementowi nadano inną krzywiznę, a całemu dachowi zapewniono pełną szczelność.
Zastosowanie tej innowacyjnej konstrukcji sprawia, że Polsat Plus Arena Gdańsk wyróżnia się na tle innych obiektów sportowych swoim atrakcyjnym wyglądem i nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi.
Žalgirio Swimming Pool – litewski kompleks basenowy
Žalgirio Swimming Pool w Kownie to nowoczesne centrum sportów wodnych i rekreacji, będące częścią wielofunkcyjnego kompleksu sportowego Žalgirio Arena. Położony na wyspie otoczonej przez rzekę Niemen, obiekt jest integralnym elementem krajobrazu drugiego co do wielkości miasta Litwy.
Otwarte w 2011 roku centrum oferuje różnorodne atrakcje wodne, w tym strefę rekreacyjną ze spa i saunami oraz basen olimpijski o długości 50 metrów z 10 torami i widownią na ponad 500 miejsc, spełniający wymagania Międzynarodowej Federacji Pływackiej (World Aquatics).
Žalgirio Swimming Pool został zaprojektowany przez Eugenijusa Miliūnasa z pracowni E. Miliūno studija, UAB. Architekt chciał wkomponować obiekt w naturalne otoczenie wyspy, dlatego zdecydowano się na tzw. „zielony dach”, pokrywając ostatnią kondygnację roślinnością.
Aby maksymalnie wykorzystać naturalne światło i zapewnić użytkownikom widok na otaczającą zieleń, zastosowano imponującą, przeszkloną fasadę słupowo-ryglową Aluprof MB-SR50N EFEKT.
Jest to fasada półstrukturalna, która eliminuje listwy mocujące szyby, tworząc od zewnątrz jednolitą, gładką szklaną ścianę podzieloną pionowymi i poziomymi liniami. Dodatkowym atutem tego rozwiązania są doskonałe parametry izolacji termicznej, które przekładają się na wysoką efektywność energetyczną budynku.
Konstrukcje otwierane w fasadzie stanowią drzwi MB-86, wyróżniające się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną oraz wysoką wytrzymałością profili, co umożliwia tworzenie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze.
Dzięki swoim możliwościom i parametrom technicznym systemy aluminiowe Aluprof przyczyniły się do stworzenia nowoczesnego, energooszczędnego i estetycznego obiektu, który harmonijnie wpisuje się w krajobraz Kowna.
Žalgirio Swimming Pool jest nie tylko miejscem relaksu dla mieszkańców miasta i turystów, ale także areną ważnych wydarzeń sportowych.
Kampania promująca rozwiązania Aluprof
Poza wymienionymi obiektami, innowacyjne rozwiązania Aluprof można znaleźć w wielu arenach i centrach sportowych w Polsce i na świecie, w tym na Stadionie Narodowym w Warszawie, stadionie Cracovii, Stadionie Miejskim w Płocku, stadionie Voetbalstadion Heracles Almelo w Holandii, w Centrum Sportu GUMed w Gdańsku oraz w basenie Jonava Swimming Pool na Litwie.
Te budynki imponują nie tylko swoją funkcjonalnością i pojemnością, ale także atrakcyjnym designem i wysoką efektywnością energetyczną, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.
Duża zasługa w tym architektów, którzy realizują odważne wizje, oraz inwestorów, coraz częściej wybierających oryginalne i nieszablonowe projekty.
Istotnym wsparciem dla tych pierwszych są zaawansowane rozwiązania aluminiowe Aluprof, które dzięki swoim innowacjom potrafią sprostać najbardziej wymagającym potrzebom branży budowlanej i spełniać najwyższe standardy ekologiczne, stając się wzorem nowoczesnej architektury sportowej.
Troska o środowisko naturalne to jeden z priorytetów Aluprof. Wyrazem zaangażowania firmy w tym obszarze jest najnowsza kampania „Panuj nad klimatem, panuj nad kosztami”, której twarzą został międzynarodowy sędzia piłkarski Szymon Marciniak.
– Poprzez współpracę z Szymonem Marciniakiem, światowej sławy arbitrem, dla którego kluczowe są zasady fair play, oraz wykorzystanie motywu zielonej kartki i towarzyszącego jej hasła „Gramy fair z naturą”, chcemy zwrócić uwagę na istotne dla nas wartości oraz promować kompleksowe, energooszczędne rozwiązania „all in one” pozwalające na znaczne oszczędności w rachunkach za energię oraz przyczyniające się do poprawy klimatu. Będąc jednym z najbardziej cenionych sędziów międzynarodowych, nasz ambasador ma okazję uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach piłkarskich na świecie – tym bardziej cieszy nas możliwość oglądania go sędziującego na stadionach, które powstały z wykorzystaniem oferowanych przez nas rozwiązań– podkreśla Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR Aluprof.
Źródło i zdjęcia: Aluprof
Komentarze