Zielone budownictwo przyszłości: Aluprof stawia na aluminium ultra-low carbon

Aluprof konsekwentnie rozwija swoją ofertę niskoemisyjnych rozwiązań, wprowadzając profile okienne, drzwiowe, fasadowe oraz osłony przeciwsłoneczne wykonane z aluminium pochodzącego z recyklingu. Najnowsza linia produktów ultra-low carbon pozwala na jeszcze większe ograniczenie śladu węglowego, wspierając tym samym dekarbonizację branży budowlanej.

Zielone budownictwo przyszłości: Aluprof stawia na aluminium ultra-low carbon

Firma, należąca do Grupy Kęty, wprowadza innowacyjne wlewki ultra-low carbon, w których emisja wynosi jedynie 1,24 eCO₂ na tonę wyprodukowanego aluminium.

To imponujące zmniejszenie emisyjności – aż 12-krotne – w porównaniu do tradycyjnej produkcji surowca pierwotnego, której poziom wynosił 14,8 eCO₂ na tonę (wg Międzynarodowego Instytutu Aluminium, 2023 r.).

Tak wysoki poziom redukcji emisji możliwy jest dzięki wykorzystaniu aluminium w 85% pochodzącego z recyklingu poużytkowego.

Pozostała część wlewków aluminiowych powstaje w technologii low carbon, bazując na starannie segregowanych złomach aluminiowych, co pozwala uzyskać wartości emisyjności na poziomie 2,9 i 3,3 eCO₂ na tonę surowca.

Ekologiczne walory nowych rozwiązań potwierdzają wyniki analizy cyklu życia produktu zgodnie z normą EN 15804. Uzyskany certyfikat "ECO-EPD verified", zweryfikowany przez niezależnego eksperta, wpisuje profile Aluprof do europejskiego systemu deklaracji środowiskowych.

Dokument ten znajduje się także w bazie portalu zrównoważonego budownictwa ITB, co umożliwia ich uwzględnienie w certyfikacjach budynków ekologicznych takich jak BREEAM, LEED oraz DGNB.

Recykling – przyszłość aluminium

Dynamiczny rozwój rynku aluminium powoduje wzrost zapotrzebowania na ten surowiec – zgodnie z prognozami IAI, do 2030 roku będzie on wyższy o 40%, co oznacza konieczność wyprodukowania dodatkowych 33,3 mln ton metrycznych (Mt). Jednocześnie coraz większa presja na redukcję emisji CO₂ zmusza branżę do poszukiwania bardziej zrównoważonych metod wytwarzania.

Produkcja aluminium pierwotnego wiąże się z wysokim śladęm węglowym, co wynika głównie z energochłonnych procesów rafinacji i wytapiania tlenku glinu z boksytu.

Z tego powodu recykling aluminium staje się kluczowym kierunkiem rozwoju – surowiec pozyskany z wtórnych źródeł pozwala ograniczyć zużycie energii aż o 95%.

Dzięki znacznemu udziałowi złomu aluminium w procesie produkcyjnym Grupa Kęty istotnie obniżyła ślad węglowy swoich wyrobów. Obecnie większość oferowanych profili wytwarzanych jest z ekologicznego surowca. To szersza część dążenia do ograniczania wpływu na środowisko. Działania Grupy na rzecz redukcji emisji eCO₂ zostały docenione już w 2023 roku przyznaniem firmie certyfikatu Performance Standard, potwierdzającego spełnianie norm Aluminium Stewardship Initiative (ASI) - prestiżowej międzynarodowej organizacji non-profit współpracującej ze stowarzyszeniami przemysłowymi, producentami aluminium i firmami przetwórczymi. – podkreśla Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager firmy Aluprof.

Zielona przyszłość branży aluminiowej

Działania Aluprof w kierunku zrównoważonego rozwoju nie ograniczają się wyłącznie do recyklingu aluminium.

Firma intensywnie inwestuje w odnawialne źródła energii – do końca pierwszego półrocza 2025 roku planowane jest zakończenie budowy instalacji fotowoltaicznych, które zasilą zakłady produkcyjne, zmniejszając ich zależność od konwencjonalnych źródeł energii. To kolejny krok w stronę ekologicznej przyszłości branży aluminiowej.


Źródło i zdjęcia: Aluprof

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT