Naprawa czy wymiana komina? Jak oszczędzić na ogrzewaniu i zapewnić bezpieczeństwo

Bez względu na to, czy decydujemy się na instalację nowego systemu grzewczego, czy naprawę istniejącego – zawsze warto zadbać o jego przystosowanie do aktualnych standardów. Na rynku znaleźć można szeroki wybór kominów, z możliwością dostosowania do każdego rodzaju pieca.

Naprawa czy wymiana komina? Jak oszczędzić na ogrzewaniu i zapewnić bezpieczeństwo

Wiele osób skupia się przede wszystkim na urządzeniu grzewczym, takim jak kocioł gazowy. Jednak warto pamiętać, że na ekonomikę i bezpieczeństwo ogrzewania pomieszczeń w dużym stopniu wpływa odpowiedni system kominowy.

System kominowy to kluczowy element, który często jest pomijany. Jego konserwacja i naprawa są istotne dla sprawnego funkcjonowania całej instalacji grzewczej.

Dlatego w przypadku problemów z systemem kominowym warto zastanowić się, czy konieczna jest jego wymiana, czy wystarczy odpowiednia naprawa?

Wybieramy system kominowy

Decyzję o wyborze systemu grzewczego (kocioł oraz komin) warto podjąć wcześnie, najlepiej jeszcze na etapie projektowania domu. Jest to istotne, ponieważ komin często wznosi się jednocześnie ze ścianami budynku.

Wybór komina często dokonujemy bez głębszego zastanowienia, sugerując się radami rodziny, znajomych lub lokalnego dostawcy. Warto jednak zgłębić temat i wybrać odpowiedni system, który będzie działał niezawodnie przez wiele lat.

Należy pamiętać, że komin budujemy wraz z całym budynkiem, a decyzję o typie ogrzewania podejmujemy często później. To błąd, ponieważ rodzaj paliwa, typ urządzenia oraz moc grzewcza powinny wpłynąć na wybór systemu kominowego, zwłaszcza jego średnicę i zdolność odprowadzania spalin.

Przy wyborze komina należy dokładnie przemyśleć docelowy typ urządzenia grzewczego.

Istotny jest również tryb pracy wybranego rozwiązania, który można podzielić na dwa rodzaje.

Pierwszym rodzajem jest praca na mokro, która występuje, gdy w kominie kondensuje się para zawarta w spalinach. Dzieje się tak, gdy temperatura w przewodzie kominowym spada poniżej punktu rosy.

Wybierając urządzenie grzewcze pracujące w tym trybie, warto wiedzieć, że system kominowy będzie musiał działać w niskotemperaturowym trybie, czyli z kotłami, w których temperatura spalin wynosi od 80 do 120 stopni Celsjusza.

Drugim rodzajem jest praca na sucho, która ma miejsce, gdy temperatura w każdym odcinku przewodu kominowego jest wyższa od temperatury punktu rosy. Oznacza to, że w procesie spalania uzyskuje się wysoką temperaturę spalin bez wilgoci.

Dzięki temu ciąg termiczny szybko usuwa spaliny na zewnątrz, a system kominowy musi być przystosowany do tego rodzaju pracy.

Konserwacja i naprawa systemu kominowego

Zamiast kupować i budować nowy komin, można go naprawić, co znacząco obniży koszty. Na rynku dostępne są liczne systemy umożliwiające konserwację istniejących kominów.

Najnowsze produkty pozwalają na szybkie i ekonomiczne uszczelnianie przewodów kominowych za pomocą specjalnych powłok termoutwardzalnych.

System ten nie posiada łączeń, a cała naprawa przewodów odbywa się metodą wdmuchiwania, co pozwala powłoce dopasować się do każdego materiału i kształtu. Dzięki temu możemy uszczelnić wszelkie systemy kominowe, w tym również kanały dymowe.

Przeprowadzenie takiej konserwacji nie wymaga dodatkowych prac murarskich, co oszczędza również czas. Cały proces naprawy systemu kominowego można zrealizować w ciągu kilku godzin.

Taka konserwacja pozwala na długotrwałe użytkowanie istniejącego komina, eliminując konieczność wymiany całego systemu. Produkty te często oferują długoletnie gwarancje, co czyni je trwałym rozwiązaniem.

System kominowy jest kluczowym elementem każdego budynku. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na nowy system, czy naprawiamy istniejący – zawsze warto zadbać o jego przystosowanie do aktualnego rozwiązania grzewczego.

Pamiętajmy, że właściwie działający komin jest równie ważny dla ekonomicznego ogrzewania pomieszczeń, co same urządzenia grzewcze.


Źródło i zdjęcia: Uciechowski Z.P.H.U. Sp.j.

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT