Ekspert firmy Aluprof, promującej ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie, wyjaśnia czym jest certyfikat energetyczny, którego obowiązek sporządzania nałożyła na kraje członkowskie UE.
Obowiązkowy certyfikat energetyczny
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument określający energochłonność budynków.
– Certyfikat ten opisuje szczegółowo zapotrzebowanie danej nieruchomości na energię niezbędną do ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia i wentylacji, a w przypadku obiektów niemieszkalnych również oświetlenia. Inaczej mówiąc, na jego podstawie właściciel lub najemca może oszacować roczne zużycie energii w budynku, a co za tym idzie, określić potencjalne koszty związane z utrzymaniem budynku bądź lokalu – wyjaśnia Aleksandra Baksik, Brand & Sustainable Development Manager Aluprof.
Chociaż obowiązek tworzenia świadectw charakterystyki energetycznej jest obecny na rynku polskim od pewnego czasu, to istotne zmiany w tej materii przyniosła dopiero nowelizacja ustawy, która została przyjęta 28 kwietnia tego roku.
– Obowiązek sporządzenia charakterystyki energetycznej spoczywa na właścicielu, zarządcy nieruchomości, osobie ze spółdzielczym własnościowym prawem lub spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu. Co ważne, jest to dokument niezbędny zarówno w momencie sprzedaży, jak i wynajmu. Warto podkreślić, że nie dotyczy to osób, które wykorzystują dany obiekt na własny użytek i nie zamierzają go sprzedawać lub wynajmować – podkreśla ekspert firmy Aluprof.
Od kwietnia obowiązujące zmiany wprowadziły bardziej rygorystyczne konsekwencje za nieprzestrzeganie przepisu.
Teraz, przekazywanie dokumentów nabywcy lub najemcy musi być zarejestrowane w akcie notarialnym transakcji kupna lub sprzedaży, a zaniedbanie tego wymogu może wiązać się z nałożeniem kary finansowej.
Świadectwo charakterystyki energetycznej mogą wydawać tylko osoby posiadające stosowne uprawnienia, które powinny korzystać z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej przy jego sporządzaniu. Nowością jest opcja wydania certyfikatu zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, co stanowi znaczne ułatwienie.
Świadomy wybór oszczędności
Podstawowym zamierzeniem wprowadzenia wymogu wydawania świadectw charakterystyki energetycznej jest podnoszenie świadomości użytkowników o możliwościach osiągnięcia niższego zużycia energii w obiektach budowlanych oraz wspieranie postaw przyjaznych środowisku.
W obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej, cel ten zyskuje dodatkowy, ekonomiczny wymiar.
Potrzeba oszczędności i ograniczenia wydatków na utrzymanie nieruchomości motywuje do inwestycji w rozwiązania energooszczędne i preferowania budynków charakteryzujących się mniejszym zapotrzebowaniem na energię.
– Na efektywność energetyczną wpływa nie tylko zastosowanie energooszczędnych sposobów ogrzewania budynku, ale również, a może przede wszystkim, wyeliminowanie potencjalnych strat ciepła. Jednym z elementów, przez które najczęściej ono ucieka jest stolarka otworowa. Dlatego też warto wybierać przeszklenia oraz drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła, np. te wykonane z trwałego aluminium charakteryzującego się wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej. Na docenienie zasługują zwłaszcza rozwiązania dedykowane do budynków pasywnych, na przykład okna i drzwi w systemie MB-104 Passive firmy Aluprof, którego izolacyjność termiczna (UW) w przypadku okna otwieranego wynosi od 0,53 W/m2K. Doskonałym wyborem do tego typu obiektów mogą być również ściany słupowo-ryglowe MB-TT50 i MB-SR50N HI+ Aluprof, które uzyskały najwyższą możliwą klasę efektywności A+ w badaniu przeprowadzonym przez instytut PHI Darmstadt – najbardziej znaną instytucję promującą ideę budownictwa pasywnego – podsumowuje Aleksandra Baksik.
Aluprof - lider i innowator branży
Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w ponad 50 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki.
Firma dostarcza innowacyjne, energooszczędne i bezpieczne systemy aluminiowe przeznaczone do produkcji okien, drzwi, fasad i osłon przeciwsłonecznych dla branży budowlanej i konstrukcyjnej.
Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” Aluprof promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego.
Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.com.
Źródło i zdjęcia: Aluprof
Komentarze