Ocieplanie budynku - jaki powinien być dobry styropian?

Lawinowo rosnąca sprzedaż nie pozostawia wątpliwości, jak wysoko oceniany jest szary styropian. Czas przyjrzeć się jakie rodzaje szarego styropianu są dostępne na rynku i dokonać świadomego wyboru, z którego będziemy zadowoleni nie tylko w dniu zakupu, ale również po latach.

Ocieplanie budynku - jaki powinien być dobry styropian?

Zalety zastosowania szarego styropianu

Wybierając styropian, z całą pewnością należy brać pod uwag jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda (X), który jest podstawowym parametrem charakteryzującą materiały termoizolacyjne. Im jest on niższy, tym lepiej. Przykładowo współczynnik X = 0,031 jest niższy (czyli lepszy) od współczynnika k = 0,033.

Szare styropiany do izolacji fasad charakteryzują się współczynnikami lambda o wartościach od 0,031 (najlepszy) do 0,033. Oczywiście im lepsza lambda tym wyższa cena. Kolejnym kryterium wyboru są parametry mechaniczne i fizyczne styropianu, które decydują o trwałości ocieplenia i mają wpływ na estetyczny wygląd fasady podczas długich lat eksploatacji.

Ze względu na tzw. zjawisko „przegrzewania’, zdarza się, że ocieplenie z szarego styropianu się odspaja, pęka, a nawet odpada od ściany. Przed tego typu ryzykiem zabezpieczone są styropiany zespolone, w których szary rdzeń jest chroniony przez białą warstwę refleksyjną (na przykład "LAMBDA WHITE").

MEGA WHITE
MEGA WHITE. a) Zwiększająca przyczepność rowkowana powierzchnia "do muru" i b) biała warstwa refleksyjna chroniąca szary rdzeń przed słońcem. 

Jeżeli inwestor chce ocieplić dom styropianem z najwyższej półki, powinien sięgnąć po szary styropian zespolony z warstwą refleksyjną oraz ze zwiększającą przyczepność rowkowaną powierzchnią „do muru”. Tego typu styropian, dostępny pod nazwą "LAMBDA MEGA WHITE", jest obecnie absolutną nowością i prawdopodobnie najlepszym styropianem fasadowym na polskim rynku.

O różnicy w jakości, między "MEGA WHITE" a każdym innym styropianem, najlepiej świadczy tzw. gęstość pozorna, czyli waga jednego m'. Metr sześcienny "MEGA WHITE" waży nie mniej niż 16 kg. Jak wielki ma to wpływ na jakość i trwałość ocieplenia można sprawdzić, wpisując w wyszukiwarce frazy: „jakość musi ważyć”, „tabela gęstości styropianu”, „ile powinien ważyć styropian” itp.

W płytach "MEGA WHITE" zastosowano wiele rozwiązań, które minimalizują możliwość popełnienia błędów podczas prac wykonawczych. Zarówno "LAMBDA MEGA WHITE”, jak i "LAMBDA WHITE" są objęte rekomendacją Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej, potwierdzającą ich unikalne zalety.

Czym ocieplić fundamenty?

Użycie szarego styropianu do izolacji fundamentów, to nie tylko niższe rachunki za energię, ale również mniejsze ryzyko kondensacji powierzchniowej wewnątrz budynku. Zawilgocenie, pleśń i grzyb, które mogą się pojawić wewnątrz domu są bezpośrednim skutkiem kondensacji powierzchniowej.

Tak zwane porażenie mykologiczne strefy przyziemia, prócz tego że niszczy strukturę muru, ma również bezpośredni i bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Jeżeli się pojawi, jedynym rozwiązaniem jest remont fundamentu, który jest trudny i kosztowny. Ekspertyzy zagrzybionych budynków oraz obliczenia symulacyjne wykazują, że przy założonej grubości, docieplenie fundamentu wykonane przy użyciu szarego styropianu ogranicza ryzyko porażenia mykologicznego.

Kluczowym parametrem jest niska wartość współczynnika przenikalności cieplnej, która dla "HYDRO LAMBDA” wynosi X, ñ 0,031 [W/mK]. Właściwości i wygląd płyty "HYDRO LAMBDA", są nieporównywalne do tradycyjnych płyt styropianowych. Powierzchnia płyt jest bardzo spoista i posiada specjalną fakturę zapewniającą lepszą przyczepność do kleju.

HYDRO LAMBDA
HYDRO LAMBDA jest zalecany do budownictwa pasywnego i energooszczędnego.

Wszystkie płyty są frezowane, mają idealną geometrię i stabilność wymiarową. "HYDRO LAMBD"‘ jest produkowany z hydrofobowego surowca dzięki czemu charakteryzuje się obniżoną nasiąkliwością. Wytrzymałość na ściskanie (CS(I0) z 100 [kPa]) jest optymalnie dobrana dla fundamentów ocieplanych do głębokości 3,5 m.

Ocieplenie fundamentu styropianem "HYDRO LAMBDA" zwiększa efektywność energetyczną budynku. Źle izolowany fundament, działa jak otwarte okno i emituje ciepło ze środka domu na zewnątrz. Podczas chłodów, powierzchnia fundamentu ocieplonego materiałem o gorszym współczynniku lambda, ma temperaturę o kilka stopni wyższą niż fasada.

Te kilka stopni różnicy sprawia, ze straty ciepła przez fundament są większe o około 40% do 60%. Docieplenie fundamentu wykonane z płyt "HYDRO LAMBD:’ zapewnia inwestorowi „święty spokój”, bo nie tylko oszczędza energię, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia kondensacji powierzchniowej, a w konsekwencji uszkodzenia muru, oraz pojawienia się pleśni i grzyba.  

Źródło: SWISSPOR Polska

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE