Montaż lustra krok po kroku

Lustro pełni w łazience bardzo ważną funkcję, poza oczywiście możliwością przejrzenia się, optycznie powiększa niewielką przestrzeń tego pomieszczenia.

Montaż lustra krok po kroku

Lustro w różnych pomieszczeniach 

Łazienka to nie jedyne pomieszczenie, do którego "pasuje" lustro. Ogrom dostępnych modeli sprawia, że lustro jest obecnie ważnym elementem wystroju wnętrza. Bardzo ważna jest kwestia montażu, powinno być ono stabilnie osadzone na ścianie.

Warto wygospodarować miejsce na lustro już na etapie projektowania pomieszczenia. Pozwoli to zaoszczędzić kłopotu na znalezienie wolnej wnęki, po ułożeniu płytek lub okładziny ściennej.

Błędy pomiarowe na tym etapie mogą skutkować zwiększeniem kosztów całego montażu — wówczas trzeba będzie modyfikować wykonaną wnękę lub zamówić lustro w konkretnym wymiarze indywidualnie u szklarza.

Montaż lustra w łazience

Do montażu lustra w standardowych rozmiarach wystarczy specjalny kleju, silikon lub taśma, odporne na wilgoć. Metoda „mechaniczna” będzie jednak zdecydowanie trwalsza. Użycie wkrętów i kołków zapewni trwałe, pewne i bezpieczne połączenie.

Zakładanie lustra powierzchni szkliwionej:

  • Środek lustra powinien znajdować się na wysokości oczu. Zazwyczaj będzie to około 165 cm nad podłogą. Pod uwagę należy jednak wziąć wzrost wszystkich domowników, by każdy bez problemu mógł zobaczyć swoje odbicie.
  • Przed rozpoczęciem wiercenia otworów w ścianie, należy upewnić się, że w wybranym miejscu nie biegną rury wodociągowe lub gazowe albo przewody elektryczne. Można to sprawdzić w łatwy sposób, za pomocą elektronicznych detektorów. Po sprawdzeniu należy zaznaczyć miejsca, w których wykonane będą otwory i zabezpieczyć płytki taśmą maskującą, która uchroni je od pękania.
  • Do wykonywania otworów w płytkach należy użyć odpowiedniego wiertła. Do gresów i płytek nieszkliwionych nada się dobrej jakości wiertło do betonu. Jednak przy ceramicznych, szkliwionych okładzinach do przewiercenia się przez płytkę należy użyć specjalnego wiertła do szkła i płytek z diamentową końcówką. W tym przypadku doskonale sprawdzi się wiertło fischer D-GT lub otwornica diamentowa fischer HS-DI. Nie wyszczerbi on brzegów otworu. Po przewierceniu się przez płytkę wiertło powinniśmy zamienić na odpowiadające podłożu. Należy również pamiętać o bezwzględnym wyłączeniu udaru w wiertarce. Po przewierceniu przez płytkę można go włączyć, uważając, by nie pękła. Następnie otwór należy oczyścić z pyłu.
  • Zaleca się, aby otwór miał około 8 mm średnicy, oczywiście zależnie od wagi montowanego lustra. Glazura i tynk nie posiadają właściwości nośnych, więc konieczne jest przebicie się bezpośrednio do ściany. Skutecznym mocowaniem będą w tej sytuacji uniwersalne kołki nylonowe do każdego rodzaju podłoża np. przedłużone wersje fischer SX lub DUOPOWER w rozmiarze co najmniej 60mm.

SX charakteryzuje równomierne rozpieranie w czterech kierunkach i niewielki kołnierz, dzięki czemu ryzyko ukruszenia tynku lub płytki jest minimalne. Jednym z sztandarowych rozwiązań fischer jest DUOPOWER. Dwukomponentowy kołek aktywuje się w sposób zależny od rodzaju podłoża.

W przypadku montażu w płycie GK sprawdzi się np. fischer UX lub DUOTec. Jeśli chodzi o bardzo ciężkie i zdobione tafle odradzane jest ich mocowanie w płycie GK.

Montaż luster w przedpokoju, garderobie lub w innym miejscu, nie różni się od tego w łazience. Należy odpowiednio dobrać wiertła oraz mocowanie do podłoża. W tym przypadku pomocna będzie wyszukiwarka mocowań fischer.

Duże gabaryty mocowanego szkła mogą wymusić połączenie kilku technik mocowań: np. użycia kleju i dodatkowych mocowań mechanicznych, do których zastosować można kołki fischer.

Źródło i zdjęcia: fischer Polska 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE