Premia termomodernizacyjna – dofinansowanie do ocieplenia domu

Premia termomodernizacyjna pozwala uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domów i mieszkań. Obejmuje ona m.in. wsparcie finansowe wymiany okien, drzwi czy źródeł ciepła. Kto może otrzymać tę pomoc od państwa? Czy potrzebny jest audyt energetyczny?

Premia termomodernizacyjna – dofinansowanie do ocieplenia domu

Co to jest termomodernizacja?

Termomodernizacja obejmuje działania, które prowadzą do zmniejszenia zapotrzebowania na energię konieczną do ogrzewania budynku. Szczegółowe zapisy dotyczące przedsięwzięć termoizolacyjnych znajdują się w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. “o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków”.

Co to jest premia termomodernizacyjna?

Premia termomodernizacyjna oznacza wsparcie finansowe oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) właścicielom i zarządcom ocieplanych budynków. Zaliczają się do nich m.in. właściciele domów jednorodzinnych oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Co ważne, dofinansowanie dotyczy wyłącznie spłaty kredytu, który został zaciągnięty na termomodernizację budynku w określonych bankach.

Środki przyznane w ramach wsparcia zostają przeznaczone bezpośrednio na poczet spłaty zobowiązania. Dlatego inwestorzy, którzy korzystają z własnych zasobów finansowych, nie mogą ubiegać się o wsparcie.

Ile wynosi premia termomodernizacyjna?

Od 1 grudnia 2022 roku wartość premii termomodernizacyjnej wynosi 26% poniesionych kosztów inwestycji. Jeżeli przy termomodernizacji zostanie również uwzględniona inwestycja w Odnawialne Źródło Energii, kwota wsparcia wynosi 31%.

Szczegółowa lista kosztów, które pokrywa premia termomodernizacyjna znajduje się w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Są tam wymienione m.in. koszty wymiany systemów grzewczych, okien i drzwi.

Czy konieczny jest audyt energetyczny?

Warunkiem uzyskania wsparcia jest złożenie wniosku do jednego z banków, który znajduje się na liście BGK. Do wniosku należy dołączyć audyt energetyczny, dokument opisujący parametry techniczne budynku. Jego celem jest przedstawienie optymalnych rozwiązań, które należy wdrożyć w ramach poprawy energooszczędności.

Dokument opisuje zakres potencjalnej inwestycji termomodernizacyjnej wraz z jej kosztami i stopą zwrotu. Usługa powinna być wykonana przez rekomendowanego audytora, który znajduje się na liście Zrzeszenia Audytorów Energetycznych lub Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Jakie są inne możliwości dofinansowania?

BGK umożliwia również pozyskanie tzw. premii remontowej na renowację budynków wielorodzinnych. Lista beneficjentów tego dofinansowania jest taka sama jak w przypadku premii termomodernizacyjnej, z wyjątkiem właścicieli domów jednorodzinnych.

Wsparcie wynosi 25% kosztów remontu i dotyczy starszych budynków – co najmniej 40-letnich oraz, w rzadkich przypadkach, co najmniej 20-letnich. Szczegółowe informacje dotyczące premii remontowej znajdują się na portalu BGK.

Najbardziej znanymi programami wsparcia, które zapewniają m.in. dofinansowanie wymiany okien są Czyste Powietrze oraz Ciepłe Mieszkanie. Pierwszy z nich dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych i pozwala na uzyskanie nawet 79 000 zł. Dzięki drugiemu możemy starać się o kwotę 39 000 zł.

 

źródło i zdjęcia: Filplast

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT