Innowacja Saint-Gobain Glass - szkło o bardzo niskim śladzie węglowym

Firma Saint-Gobain Glass pracuje nad innowacyjną technologią, która pozwala na tworzenie - unikatowego w skali światowej - szkła fasadowego o bardzo niskim śladzie węglowym.

Innowacja Saint-Gobain Glass - szkło o bardzo niskim śladzie węglowym

Fasady stanowią nawet 20% wbudowanego śladu węglowego budynku. Wdrożenie nowej technologii pozwoli znacząco obniżyć ten parametr, co będzie kolejnym krokiem w celu wyeliminowania emisyjności w produkcji materiałów budowlanych.

Pionierskie rozwiązanie firmy Saint-Gobain Glass łączy wykorzystywanie nawet 70% stłuczki szklanej jako surowca z zastosowaniem maksymalnej ilości odnawialnej, zielonej energii w procesie produkcyjnym.

Efekt? Szkło o przybliżonej wartości śladu węglowego na niezwykle niskim poziomie 7 kg CO2 eq/m2 dla szkła bazowego typu float o grubości 4 mm, co stanowi ok. 40% mniej niż dotychczas. Choć marka opiera swój model biznesowy na zasadach gospodarki cyrkularnej nie od dziś, tak imponujący wynik otwiera zupełnie nowe możliwości przed całą branżą.

- Regularna już produkcja szkła o najniższym na rynku śladzie węglowym, to bez wątpienia historyczne osiągnięcie, będące nowym otwarciem nie tylko dla przemysłu szklarskiego, ale i dla całego sektora budowlanego, dążącego do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Chcemy być jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce i na świecie, a zatem dokładamy wszelkich starań, aby inspirować całą branżę budowlaną do wdrażania tak oczekiwanych prośrodowiskowych zmian w technologii - mówi Benedykt Korduła, dyrektor marketingu Saint-Gobain Glass w Polsce.

Nowa technologia w linii COOL-LITE® XTREME

Pierwszą rodziną produktów, gdzie znajdzie zastosowanie nowa technologia, będzie linia szkieł fasadowych COOL-LITE® XTREME. Wykorzystanie pochodzącej z recyklingu stłuczki szklanej jako głównego surowca do wytworzenia szkła tzw. low-carbon w żaden sposób nie wpłynie na walory estetyczne czy właściwości użytkowe szkła.

Wysokoselektywne szkło fasadowe będzie nadal imponowało wysoką przepuszczalnością światła dziennego, niską transmisją energii słonecznej i wysoką termoizolacyjnością, co oznacza, że latem ochroni wnętrza budynków przed przegrzaniem, zimą zapewni dobrą izolację, a optymalne doświetlenie będzie gwarancją przez cały rok.

- Zastosowanie szkła o niskim śladzie węglowym w linii COOL-LITE® XTREME podniesie o kolejny stopień komfort użytkowników budynków, jaki zapewnia, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego. Dzięki tej technologii fasady staną się jeszcze bardziej przyjazne środowisku, co pozwoli inwestorom uzyskać lepszy wynik w otrzymanych certyfikatach środowiskowych, jak BREEAM, LEED, WELL, które są dziś bezsprzecznie potwierdzeniem prowadzenia odpowiedzialnych inwestycji - podkreśla Monika Naczeńska, marketing manager Saint-Gobain Glass w Polsce.

Pozytywny wpływ na środowisko naturalne

Wdrożenie nowatorskiej technologii produkcji szkła o niskim śladzie węglowym przyniesie wymierne i wielowymiarowe korzyści. Konsumentom umożliwi przede wszystkim podejmowanie świadomych decyzji, mających na celu zredukowanie wpływu budynku na klimat.

Przeszklenia o znacznie obniżonej emisji dwutlenku węgla wykorzystane na fasadach, spowodują zmniejszenie śladu węglowego całego obiektu, a to kolejny krok do dekarbonizacji sektora budowlanego, zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i dążeniem do osiągnięcia neutralności środowiskowej.

Istotne dla środowiska będzie też ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych przez szeroką implementację gospodarki o obiegu zamkniętym - stawiającej na recykling, czyli ponowne użycie szkła pochodzącego z rozbieranych lub modernizowanych obiektów.

Saint-Gobain Glass produkuje pierwsze na świecie szkło fasadowe o bardzo niskim śladzie węglowym.

Deklaracja Środowiskowa Produktu EPD na podstawie analizy cyklu życia produktów COOL-LITE® XTREME z zastosowaniem szkła o niskim śladzie węglowym zostanie wydana w 2023 roku, kiedy zakończy się proces weryfikacji przez niezależnych ekspertów, natomiast już teraz rynek z entuzjazmem przyjął informację o tej nowatorskiej technologii.

Linia nowego szkła w przeszkleniach fasadowych znajdzie zastosowanie w planowanych trzech inwestycjach: Bouygues Immobilier w nowoczesnym budynku biurowym Kalifornia w Hauts-de-Seine, Icade Santé w szpitalu Polyclinique de Parc w Caen, Nexity w projekcie rehabilitacyjnym Carré Invalides w Paryżu.

Ambitne z prośrodowiskowego i prospołecznego punktu widzenia inwestycje, które powstaną w ścisłej współpracy z Saint-Gobain Glass i przy zastosowaniu opatentowanych przez firmę, rewolucyjnych rozwiązań, potwierdzają, że naczelne hasło Grupy Saint-Gobain Making The World a Better Home niesie za sobą realne działania prowadzące do osiągnięcia zeroemisyjności sektora budowlanego w 2050 roku.

Dla dobra planety. Dla dobra nas wszystkich.

Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Glass

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT