2022 ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Szkła

2022 rok został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Szkła przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Warto zapoznać się z ciekawą historią tego surowca i ewolucją jego właściwości.

2022 ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Szkła

2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła

Higiena, wygoda, absolutna czystość. Praca, spokój, zadowolenie wewnętrzne, wesołość - tak Seweryn Baryka przedstawiał swojemu synowi wizję szklanych domów w Przedwiośniu Stefana Żeromskiego. Na początku lat dwudziestych poprzedniego wieku, kiedy powieść wydano, to jeszcze była mrzonka.

Prawie sto lat później coś, co zdawało się być utopią - stało się rzeczywistością. Co więcej: jest koniecznością. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2022 Międzynarodowym Rokiem Szkła.

Wyzwania dla nowych obiektów w XXI wieku

XXI wiek stawia przed całym światem liczne wyzwania. Te najważniejsze związane są ze zmianą dotychczasowego sposobu myślenia w wielu dziedzinach. Nie inaczej jest w architekturze i budownictwie, gdzie stawia się na świadome projektowanie z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Dążenie do zeroemisyjności nowo powstających obiektów stało się priorytetem. Powszechnieją również trendy wymagające stosowania materiałów przyjaznych środowisku, które dbają jednocześnie o komfort osób przebywających we wnętrzach - nie zapominając o designie i walorach wizualnych.

Jaką drogę ewolucji przeszło szkło?

Człowiek przeszedł długą drogę od czasów, gdy nasi przodkowie zaczęli wykuwać otwory w zamieszkiwanych przez siebie pomieszczeniach, by wpuścić do nich życiodajne światło. Dla osłony przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, wypełniali je później m.in. błonami z rybich pęcherzy.

W niektórych miejscach takie rozwiązania można było spotkać aż do XVII wieku. Ale już wtedy powszechnie stosowane było szkło, którego jako pierwsi używali Rzymianie. Przez kolejne wieki nastąpił prawdziwy skok jakościowy i szyba stała się niezastąpionym pod wieloma względami elementem architektonicznym i budowlanym.

Piramida Luwru w Paryżu. 

W 1665 roku, na mocy edyktu francuskiego króla Ludwika XIV, powstała Manufacture Royale de Glaces de Miroirs. Pierwszym monumentalnym dziełem fabryki mieszczącej się we francuskiej miejscowości Saint-Gobain, było wyposażenie Galerii Zwierciadlanej w pałacu wersalskim w 357 luster.

Trzysta lat później firma Saint-Gobain przyczyniła się do rozbudowy muzeum w Luwrze - dwudziestojednometrowa piramida na jego dziedzińcu została stworzona z paneli ze szkła laminowanego. Na początku XXI wieku powstał majestatyczny gmach. Jego dach o powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych składa się w połowie z tytanu, w połowie zaś - z paneli szklanych tej marki.

Powyższe przykłady znakomicie ilustrują ewolucję szkła - od elementu, którego podstawową funkcją było rozświetlanie pomieszczeń, do materiału o nieograniczonych możliwościach zastosowania, wielofunkcyjnego, trwałego, a przy tym niezwykle atrakcyjnego wizualnie, co ma ogromne znaczenie przy projektowaniu budynków.

Jakie właściwości ma nowoczesne szkło?

Nowoczesne technologie pozwalają zapomnieć o chłodzie - zatrzymują we wnętrzach niezrównaną ilość ciepła, dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym (szkło niskoemisyjne) - czy o przegrzewaniu się pomieszczeń, ponieważ skutecznie blokują nadmiar ciepła chcącego przeniknąć do środka wraz z promieniami słonecznymi (szkło przeciwsłoneczne).

Jednocześnie wysoka wartość przepuszczalności światła w obu przypadkach daje możliwość czerpania w pełni z dobrodziejstw dziennego oświetlenia.

Takie rozwiązania przynoszą nie tylko lepsze warunki codziennego funkcjonowania użytkowników, ale też oszczędności materialne, pozwalają obniżyć koszty zużycia energii, dzięki redukcji zapotrzebowania na sztuczne oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację.

W skali makro, śmiałe włączanie szkła jako elementu ekodesignu jest istotnym krokiem na drodze do zeroemisyjności projektowanych budynków - w imię świetlanej przyszłości obecnych i kolejnych pokoleń.

Siedziba Saint-Gobain w Paryżu.

Przeszklona fasada - ekologiczna i z klasą

Czy istnieje lepszy sposób na przyciągnięcie spojrzeń przechodniów, niż przeszklona fasada? To dzięki niej konstrukcja nabiera nowoczesnego charakteru i lekkości, ale oprócz topowego wyglądu, zyskuje też... doskonałą renomę.

Polskie zakłady Saint-Gobain Glass wykorzystują w produkcji stłuczkę szklaną pochodzącą z rynku wtórnego, czyli odpady od przetwórców szkła czy producentów okien, ale również z wymiany okien czy przeszkleń na fasadach. Pozyskany w ten sposób surowiec przechodzi dalszą obróbkę, by powrócić do procesu produkcji.

Szkło może w 100% zostać poddane recyklingowi, a to pozwala przeszkleniom na uzyskanie deklaracji środowiskowej produktu EPD, która świadczy o ich proekologicznych właściwościach na każdym etapie życia.

Szklane tafle z deklaracją EPD zastosowane w nowoczesnych inwestycjach podnoszą ich prestiż i mają wpływ na liczbę otrzymanych przez budynek punktów w certyfikacji zrównoważonego budownictwa (BREEAM, LEED, WELL).

Czas na szkło

- Międzynarodowy Rok Szkła to okazja do pogłębionych dyskusji na temat wyjątkowości i szlachetności tego materiału oraz atrybutów czyniących go jednym z najbardziej przyszłościowych komponentów w nowoczesnym budownictwie. Szkło jest surowcem wysoce plastycznym. Nieustannie udoskonalane technologie produkcji nadają mu właściwości, o jakie jeszcze kilkadziesiąt lat temu chyba nikt by go nie podejrzewał.

- Hartowanie, laminowanie, utrwalanie dowolnymi powłokami, gięcie, emaliowanie - dziś przeszklenia pod względem trwałości i wytrzymałości stanowią dużą konkurencję dla innych rozwiązań architektonicznych, a ich siła i piękno tkwi w niezrównanych parametrach technicznych. To dzięki tym cechom szkło zyskało uznanie architektów oraz inwestorów, stając się ich pierwszym wyborem odpowiadającym na wszelkie potrzeby - mówi Benedykt Korduła, dyrektor marketingu Saint-Gobain Glass.

Skoro wiedział o tym już Ludwik XIV, zwany „Królem Słońce" - warto, byśmy pamiętali o tym i my. Zwłaszcza w 2022 roku - w Międzynarodowym Roku Szkła.

Źródło i zdjęcia: Saint-Gobain Glass

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT