Kupujemy okna - na co zwrócić uwagę?

Jeśli jeszcze nie przyszło nam podejmować decyzji o zakupie nowych okien, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego ile zmieniło się w ostatnich latach na rynku. Okno nie jest już tylko oprawioną w ramę szybą. Wizyta w sklepie lub u dystrybutora wiąże się z koniecznością podjęcia przynajmniej kilku decyzji, z których każda wpłynie nie tylko na cenę produktu, ale przede wszystkim na to, jaką ostatecznie stolarką będziemy dysponować.

Kupujemy okna - na co zwrócić uwagę?

Różne szyby

Zgodnie z obowiązująca na rynku tendencją, sprzedawca zapyta nas z pewnością o to, czy zależy nam na oknie energooszczędnym. Jeśli tak to czeka nas pierwsza decyzja - okna wyposażone są obecnie w pakiety szybowe składające się z dwóch, a coraz częściej trzech tafli szkła.

- Najlepsze, bo dwukrotnie lepsze parametry cieplne gwarantuje wkład trzyszybowy - podpowiada Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo - Jest on tylko nieznacznie droższy, dlatego cieszy się coraz większą popularnością klientów.

Na tym jednak nie koniec możliwości. I tak: szyba może być dźwiękochłonna, odporna na włamania, a nawet przeciwsłoneczna. I to my decydujemy o wyborze ostatecznego rozwiązania.

Szprosy i listwy ozdobne

Jednym ze sposobów sprawiającym, że okna nabierają bardziej stylowego i klasycznego designu są szprosy. W tym wypadku mamy dwie opcje. Szprosy mogą zostać naklejone bezpośrednio na szybie, albo też umieszczone w przestrzeni międzyszybowej. Jest to rozwiązanie bardziej praktyczne, ponieważ ułatwia mycie okien. W jednym i w drugim wypadku podział szprosów wykonuje się na indywidualne zamówienie klientów. W przypadku zabytkowych kamienic ciekawym rozwiązaniem są również listwy ozdobne, pozwalających odświeżyć wygląd stolarki okiennej i skomponować ją z fasadą budynku.

Klamki i okucia

Dobre okucia przede wszystkim podwyższają komfort użytkowania okien i pozwalają łatwo je otwierać i zamykać. Standardowym rozwiązaniem są okucia z zaczepami rolkowymi. Choć bardzo dobrze uszczelniają okno, to niestety nie są najlepszym zabezpieczeniem przed włamaniem. Dlatego producent może zaproponować nam okucia antywłamaniowe z ryglami grzybkowymi i specjalnymi zaczepami przeciwwyważeniowymi.

- Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest specjalny hamulec okienny sterowany klamką, dzięki któremu możemy zatrzymać otwarte okno w dowolnej pozycji, a także wielostopniowy system uchyłu okna, dzięki któremu skrzydło po uchyleniu pozostanie zawsze w wybranej przez nas pozycji - dodaje Głuszcz.

Jeśli mamy już okucia, pozostaje jeszcze wybrać klamkę. Może to być model standardowy, dopasowany kolorystycznie do ramy, klamka z kluczykiem lub specjalnym przyciskiem. Coraz częściej w oknach montuje się bezpieczne klamki np. Hoppe Secustic. W ich wypadku jedynym sposobem poruszenia okuć, jest przekręcenie klamki, a jeśli złodziej spróbuje podważyć okucia z zewnątrz, specjalny system zapadek w klamce to uniemożliwi.

Nawiewniki

Niemal wszystkie polskie domy i budynki wielorodzinne posiadają wentylację grawitacyjną. Zamontowane w pionach wentylacyjnych kratki pozwalają skutecznie odprowadzać zużyte powietrze z domu, ale taki system nie posiada własnego nawiewu świeżego powietrza z zewnątrz. Kiedyś taką rolę pełniły niezbyt szczelne okna. Te produkowane teraz są bardzo szczelne, co z jednej strony jest oczywiście zaletą, ponieważ ogranicza to straty energii, a z drugiej wadą, ponieważ uniemożliwia prawidłową wentylację. Z uwagi na to, warto pomyśleć o mikrowentylatorach, które umieszcza się w przestrzeni okuciowej. Innym rozwiązaniem są nawiewniki montowane w górnej części okna. Możemy z nich spokojnie zrezygnować, jeśli w naszym domu zainstalowano wentylację mechaniczną posiadającą własny system nawiewu i wywiewu powietrza.

Odrobina elektroniki

Od sprzedawcy możemy usłyszeć też o tzw. kontaktronach. To niewielkie czujniki instalacji alarmowej, które montuje się po wewnętrznej stronie ramy i skrzydła. Przy zamkniętym oknie są więc zupełnie niewidoczne. Jeśli niepowołana osoba, zdecyduje się dostać do naszego domu, uruchomiony zostanie system alarmowy, z którym są skorelowane. W przeciwieństwie do czujników ruchu montowanych wewnątrz domu, kontaktrony reagują zanim ktoś dostanie się do środka budynku.

Poza tym przy wyjściu z domu wystarczy rzut oka na panel sterowania systemem alarmowym, aby dowiedzieć się, które okna zostawiliśmy nieopatrznie otwarte.

Moskitiery i rolety

Jeśli zastanawiamy się nad zwiększeniem bezpieczeństwa naszego domu, to jednym z rozwiązań, które przychodzi nam do głowy, są rolety zewnętrzne. Ich funkcja nie ogranicza się jednak tylko do tego - zapewniają także ochronę przed nadmiernych hałasem dobiegającym z zewnątrz i ograniczają straty ciepła z budynku. Poza tym, stanowią skuteczną ochronę przed niepożądanymi w niektórych sytuacjach promieniami słonecznymi. Bardzo często montowane są więc w sypialniach, w których okna skierowane są na wschód.

Ciekawym okiennym gadżetem, choć o zdecydowanie innej funkcji są moskitiery, czyli siatki chroniące nas przed owadami. Znakomicie sprawdzają się m.in. w pokojach dla dzieci - dzięki nim, możemy latem spokojnie otworzyć okno na noc i nie bać się, że nasze pociechy zostaną pogryzione przez komary. Moskitiery warto założyć tylko w tych skrzydłach okiennych, które na co dzień wykorzystujemy do wietrzenia w domu. W pozostałych są niepotrzebne, dlatego nie ma sensu narażać się na zbędne koszty. W jednym oknie możemy założyć jednocześnie i roletę, i moskitierę.

Można śmiało powiedzieć, że współczesne okno przestało być już gotowym i powtarzalnym produktem. Możemy decydować o jego kolorze, materiale z którego zostanie wykonane, ale także kształcie, poziomie bezpieczeństwa oraz wielu akcesoriach, dodatkach czy ulepszeniach. Oferta producentów jest naprawdę ogromna i bardzo różnorodna. Warto z niej mądrze korzystać.

źródło i zdjęcia: www.ms.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT