Przed kupnem nowoczesnych okien warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą oknom połączyć funkcjonalność z designem.
Na to, gdzie okna będą się znajdować w nieruchomości, nie zawsze mamy wpływ, ale czasem nawet zakupiony gotowy projekt można modyfikować. Pamiętajmy zatem, że większość okien powinna znajdować się od strony południowej oraz wschodniej i zachodniej.
"Duża powierzchnia okien od strony południowej w wyraźny sposób przekłada się na lepszy bilans energetyczny budynku oraz, co niemniej ważne, większy komfort korzystania z nieruchomości ze względu na lepsze naświetlenie" - mówi Dariusz Olszewski, specjalista z IFTM Internorm
Większe nasłonecznienie, które sprawdza się w chłodniejsze dni, może być problematyczne w gorącym, słonecznym okresie. Nie należy się tego obawiać.
"Przed nadmiernym upałem ochroną są specjalne ochrony przeciwsłoneczne w postaci zewnętrznej żaluzji, modelu Raff-S w wersji pod tynk. Odcina ona nadmiar słońca i dodatkowo chroni naszą prywatność. Okna są też przystosowane do montażu systemu ochrony przed owadami" - dodaje specjalista IFTM Internorm.
Warto przy tym zaznaczyć, że w celu osiągnięcia najlepszych właściwości okien i minimalizacji mostków cieplnych, okna montowane są w warstwie ocieplenia. Trzeba mieć to na uwadze planując budowę zarówno w zakresie harmonogramu prac, jak i ściśle technicznych aspektów, ponieważ decydując się na dodatkowy montaż żaluzji lub rolet, należy zapewnić odpowiednią grubość ocieplenia.
Okna ciepłe i ciche
Kiedy wiemy już, gdzie okna będą się znajdować należy dobrać ich parametry do wymagań nieruchomości. Tak aby optymalnie zadbać o bilans energetyczny budynku i komfort mieszkańców.
W dzisiejszych czasach kluczowym parametrem okiennym jest izolacyjność cieplna okien, ponieważ aż 25% strat energii w budynku związane jest z oknami.
"Izolacyjność termiczna okien wiąże się ze współczynnikiem przenikalności cieplnej okna i zależy od materiałów i technologii, z których wykonano okno. Określa się ją współczynnikiem Uw, który mówi ile ciepła ucieka z budynku przez okno. Im jest on niższy tym okno jest bardziej energooszczędne" - tłumaczy Dariusz Olszewski
Ważne aby sprawdzić parametr Uw dla całego okna (litera "w" pochodzi od angielskiego słowa window, czyli okno) , ponieważ zdarza się, że niektórzy producenci podają jedynie Ug ("g" od ang. glass) , czyli parametr przenikalności cieplnej samej szyby. Zestawy szybowe wyróżniają się niższą przenikalnością cieplną niż całe okno, a to może wprowadzić potencjalnego nabywcę w błąd.
Kiedy parametr Uw jest niski (poniżej 1 W/m2K) mówimy o oknach energooszczędnych. Ich najbardziej zaawansowaną formą, znajdująca zastosowanie w opracowanym w Niemczech standardzie budownictwa pasywnego są okna pasywne.
"Aby okno można było nazwać pasywnym, jego Uw musi być niższe niż 0,8 W/m2K, co potwierdza stosowny certyfikat Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Decydując się na budowę domu pasywnego, zyskujemy olbrzymie oszczędności w zużyciu energii" - mówi specjalista IFTM Internorm
Drugim szczególnie ważnym dla komfortu użytkowania budynku parametrem jest izolacyjność akustyczna. Wyraża się go w decybelach - im wyższa ich wartość, tym mniej hałasu dotrze do wnętrza budynku.
"Izolacyjność akustyczna zależy bezpośrednio od zastosowanych materiałów do konstrukcji okna, szczelności ramy i oszklenia. Dobrze izolujące akustycznie okno jest ważnym orężem w walce z wszechobecnym hałasem" - mówi Dariusz Olszewski
Modne okna
Nie tylko parametry użytkowe okien maja znaczenie. Dla wielu z nas równie istotny jest wygląd okna, szczególnie, że w nowoczesnej architekturze stolarka otworowa jest mocno akcentowana.
"Nasze okna dają olbrzymie możliwości, ponieważ są dostępne w siedmiu różnych wzorach stylistycznych, co pozwala na dobranie designu okna do stylu budynku. Może być nowoczesne w stylu dla nowych budynków, lub bardziej klasyczne np. do restaurowanej kamienicy" - dodaje przedstawiciel Internorm
Zaawansowana konstrukcja okna
Gdy już wiemy, czego możemy oczekiwać od okien, czas sprawdzić jakie mamy możliwości. Do najnowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie okien należą okna PVC pokryte aluminiową nakładką oraz okna drewniano-aluminiowe. Dzięki zastosowaniu aluminium są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne.
"W naszych oknach drewno lub PVC i aluminium uzupełniane są specjalną pianką termoizolacyjną, która gwarantuje doskonałe parametry izolacyjne" - dodaje Dariusz Olszewski
Prawidłowy montaż okien i gwarancja
Funkcjonalność i trwałość okien zależą w dużym stopniu od zastosowanego montażu. W przypadku okien energooszczędnych i pasywnych należy stosować tzw. warstwowy montaż ciepły. Zakup energooszczędnych lub pasywnych okien ma sens, wtedy, gdy zapewnimy im właśnie taki montaż. Równie ważna jest kwestia gwarancji. Producent udzielający wieloletniej gwarancji poświadcza jakość swoich produktów.
"Nasze okna są skomplikowanymi konstrukcjami, ale bynajmniej nie przekłada się to na ich zawodność. Wszystkie okna i drzwi obejmujemy 10 letnią gwarancją, która w połączeniu z właściwym montażem, przekłada się na wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie okien" - mówi specjalista Internorm
Jak zatem widać przy zakupie okien należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, tak aby móc w pełni korzystać z ich funkcjonalności przez lata. Warto zatem przeanalizować poszczególne parametry i wybrać te okna, które najlepiej będą spełniać nasze oczekiwania.
źródło i zdjęcia: Internorm
Komentarze