Oranżerie

Ogród zimowy nazywany też oranżerią, to coraz częściej spotkany dodatek do domu jednorodzinnego, gdzie o każdej porze roku można zrelaksować się w naturalnym otoczeniu roślinności, przyjmować gości czy realizować swoje hodowlane zamiłowania. Dodatkową atrakcją może być wbudowane oczko wodne lub niewielki basen wykorzystywany głównie w ciepłych porach roku. Niezależnie od sposobu użytkowania jego zasadnicza konstrukcja będzie taka sama, a formę wykończenia i wyposażenia dostosujemy do własnych potrzeb.

Oranżerie

Wymagania formalne i techniczne

Przydomową oranżerię o powierzchni do 35 m2 możemy postawić na podstawie zgłoszenia dołączając plan lokalizacji na działce oraz projekt zabudowy. Ponieważ oranżeria będzie ogrzewana przegrody zewnętrzne powinny spełniać warunki ciepłochronności, choć wymagania w tym zakresie są różnie interpretowane.

Przyjmując, że stała temperatura w oranżerii będzie utrzymywana na poziomie nie większym niż 16°C to przezroczyste przegrody powinny zapewniać współczynnik przenikalności cieplnej U nie większy niż 1,4 W/m2K, a przegrody nieprzezroczyste 0,45 W/m2K.

Może być również potraktowana jako pomieszczenie nieogrzewane i wtedy nie są stawiane żadne wymagania odnośnie ciepłochronności przegród.

Pełne oszklenie stwarza specyficzne warunki klimatyczne w takich pomieszczeniach, gdzie przy pełnym nasłonecznieniu temperatura wewnątrz może osiągać nawet 70°C.

Użytkowanie oranżerii z intensywną obsadą roślinną wymagającą nawadniania wiąże się też bardzo wysoką wilgotnością powietrza, co w okresie letnim wymaga zapewnienia intensywnej wentylacji, ale w chłodnych porach roku w zetknięciu z chłodniejszymi elementami konstrukcji, oszkleniem, co powoduje zaparowanie i wykroplenie wody.

Osłony zacieniające do ochrony oranżerii i przybudówek przed nadmiernym nasłonecznirniem. fot. markilux
Osłony zacieniające do ochrony oranżerii i przybudówek przed nadmiernym nasłonecznirniem. fot. markilux

Latem ochrona przed nadmierną temperaturą i wilgotnością wymaga zapewnienia skutecznej wentylacji sięgającej nawet 50-krotnej wymiany powietrza w ciągu godziny, co dość łatwo można zapewnić poprzez otwarcie dużych powierzchni w ścianach i dachu umożliwiając naturalny przewiew, a dodatkowo montowane są też osłony zacieniające chroniące wnętrze oranżerii przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Natomiast w okresie zimowym, zwłaszcza jeśli wymagana jest dość wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu, utrzymanie odpowiedniego klimatu będzie wymagać zainstalowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a niekiedy również wstawienia osuszaczy powietrza.

Rozwiązania konstrukcyjne

Dobudowywane oranżerie powstają najczęściej na bazie istniejących tarasów ułożonych na gruncie i zależnie od ich stanu i rodzaju nawierzchni mogą wymagać przebudowy lub wykonania od nowa.

Przykłady konstrukcji ogrodów zimowych posadowionych na tarasie. fot. Schüco
Przykłady konstrukcji ogrodów zimowych posadowionych na tarasie. fot. Schüco

Zakres i sposób przeprowadzenia modernizacji podłoża trzeba uzgodnić z wykonawcą konstrukcji oranżerii jak i dostosować je do przewidywanego sposobu użytkowania i wyposażenia.

Firmy wyspecjalizowane w budowie oranżerii, oferują systemowe rozwiązania konstrukcyjne bazujące na profilach z PVC, aluminium lub drewna, które wykorzystywane są również przy produkcji okien.

Przy dużych rozpiętościach konstrukcji budowany jest również stalowy szkielet nośny do wypełnienia którego wykorzystuje się elementy systemowe.

Do najtańszych należą konstrukcje z profili PVC wzbogacone o dodatkowe elementy systemowe, które umożliwiają ich łączenie w różne kształty zabudowy. Metalowe wzmocnienia umieszczone wewnątrz profili zapewniają dostateczną sztywność, jednak rozpiętość poszczególnych segmentów jest ograniczona do ok. 2,5 m.

Stosownie do potrzeb wypełnienie szkieletu może być w formie oszklenia stałego lub ruchomego z okuciami pozwalającymi na funkcjonowanie trybie rozwierno-uchylnym lub przesuwnym, co umożliwia wentylację i komunikację na zewnątrz zabudowy.

W konstrukcjach z PVC stosowane są typowe ramy okienne wyposażone w mechanizmy uchylno-rozwierne lub też przesuwne. Profile te mogą być barwione w masie na kila kolorów oferowanych przez ich producenta, ale częściej stosuje się profile okleinowane imitujące naturalny rysunek drewna.

Oranżeria jako zabudowa pomieszczenia. fot. NSG Group
Oranżeria jako zabudowa pomieszczenia. fot. NSG Group

Dość duża szerokość profili konstrukcyjnych sprawia, że oranżeria robi wrażenie "ciężkiej" ze stosunkowo małą powierzchnią oszklenia i rozwiązania takie stosowane są głównie w niewielkich oranżeriach przydomowych lub jako zabudowa tarasów, logii.

Do budowy konstrukcji aluminiowych używa się wyłącznie tzw. ciepłych profili posiadających wkładkę termoizolacyjną. Poprawia to nie tylko ciepłochronność zabudowy , a przede wszystkim chroni przed wykraplaniem się pary wodnej, lecz znacząco podwyższa koszty zabudowy.

Podobnie jak w konstrukcjach z tworzywa, wykorzystywane są również typowe profile okienne, jednak ze względu na wyższą sztywność aluminium, można wykonywać z nich segmenty o większej rozpiętości powierzchni elementów zabudowy.

Konstrukcje drewniane produkowane są z profili specjalnie przystosowanych do takiego zastosowania. Profile te wykonywane są z wyselekcjonowanego drewna klejonego z drzew iglastych lub egzotycznych.

Montaż oszklenia jak też możliwość jego otwierania zapewniają aluminiowe prowadnice. Z profili drewnianych można kształtować nie tylko płaskie elementy zabudowy. ale również łukowe, co korzystnie wpływa na estetykę i funkcjonalność obiektu.

Przesuwne elementy zabudowy można podnosić na wysokość do 2 m, co zapewnia pełne otwarcie oranżerii w czasie dobrej pogody.

Istotnym elementem oranżerii jest sposób jej zadaszenia i połączenia z istniejącym budynkiem. Najczęściej realizowane jest w postaci oszklenia stałego lub ruchomego z pakietów szybowych lub komorowych płyt z poliwęglanu.

Konstrukcja zadaszenia tarasu z wypełnieniem z płyt poliwęglanowych może stanowić bazę do pełnej zabudowy. fot. GUTTA
Konstrukcja zadaszenia tarasu z wypełnieniem z płyt poliwęglanowych może stanowić bazę do pełnej zabudowy. fot. Gutta

W przypadku uchylnych pokryć dachowych instalowane są elektryczne układy sterowania, co znacząco ułatwia ich obsługę.

Często pod dachem zakładane są powłoki zacieniające w postaci lekkich rolet tekstylnych z mechanizmem pozwalającym na ręczne lub automatyczne sterowanie obszarem zacienienia.

Niezbędne instalacje w ogrodzie zimowym

Utrzymanie pożądanego klimatu w ogrodzie zimowym wymaga zapewnienia skutecznej wentylacji, ogrzewania, ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

W okresie od wiosny do jesieni z reguły wystarczająca jest wentylacja grawitacyjna realizowana przez otwieranie i przymykanie nawiewników umieszczonych u dołu zabudowy oraz w dachu.

Regulację przeprowadza się ręcznie lub za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu sterowania. W sezonie grzewczym, ze względu na zmniejszenie strat ciepła jak i ochronę przed bezpośrednim napływem zimnego powietrza zewnętrznego powinna być uruchamiana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

W takich obiektach najlepsze efekty odzysku ciepła zapewniają rekuperatory obrotowe umożliwiające odzyskanie również ciepła utajonego z zawartej w powietrzu wilgoci.

Przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza konieczne może być zamontowanie osuszaczy, jeśli strumień powietrza wentylacyjnego powodowałby wysokie straty ciepła, a przepływ powietrza przebiega wtedy z częściową recyrkulacją z ograniczonym dopływem powietrza zewnętrznego.

Standardem systemu ogrzewania w oranżeriach jest ogrzewanie umieszczone w podłodze, co zapewnia w miarę równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu.

Instalacja grzewcza powinna być montowana w postaci grzejników kanałowych rozmieszczonych przy ścianach zewnętrznych bądź jako ogrzewanie podłogowe z pętlami o zagęszczonym układzie w strefie podokiennej.

Utworzy to kurtynę ciepłego powietrza, co zmniejsza ryzyko zaparowania szyb. Zasilanie ogrzewania może odbywać się z systemu grzewczego budynku, z tym że obieg w oranżerii powinien mieć niezależny system sterowania temperaturą w tej części instalacji grzewczej.

Można też utworzyć niezależne ogrzewanie np. z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych zasilających kable grzejne umieszczone a akumulującej ciepło wylewce podłogowej lub betonowych elementach w postaci np. podstawy stołów pod uprawiane rośliny.

Krótkotrwałe, miejscowe dogrzewanie przebywających tam osób jak i roślin można zrealizować dzięki przestawnym promiennikom podczerwieni zasilanym energią elektryczną.

Autor: Redakcja BudownicwaB2B

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Drutex, NSG Group, Schüco, Gutta, markilux

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT