Dom do 70 m2 bez pozwolenia - co warto o nich wiedzieć?

Projekt zezwalający budowę domów do 70 m2 bez pozwolenia został uchwalony w Sejmie i czeka na głosowanie w Senacie. Warto więc przeanalizować aspekty techniczne dotyczące proponowanych przepisów. Czy takie domy będą podlegały pod Warunki Techniczne 2021? Jakie formalności trzeba będzie spełnić? Jaką stolarkę wybrać do domu o powierzchni 70 m2?

Dom do 70 m2 bez pozwolenia - co warto o nich wiedzieć?

Korzyści dla inwestorów

Po sporym zainteresowaniu budową domków rekreacyjnych, które można stawiać wyłącznie na podstawie zgłoszenia, projekt pójdzie o krok dalej, tak, aby budowa domów jednorodzinnych była również bardziej przyjazna dla Polaków. Nowe przepisy mają regulować budowę małych domów do 70 m2 i umożliwić realizację takiego przedsięwzięcia bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia książki budowy. Wymagane będzie wyłącznie zgłoszenie. W praktyce to dla inwestorów spora oszczędność czasu (do tej pory uzyskanie pozwolenia na budowę zajmowało minimum 65 dni, jeżeli wszystkie wymagane dokumenty były dostarczone do starostwa w momencie składania wniosku, niejednokrotnie jednak termin się wydłużał), ale także środków finansowych.

Czy budując dom o powierzchni 70 m2 należy spełnić wymogi WT 2021?

Szczegóły programu nie są jeszcze znane, ale już dziś można się spodziewać, że domy do 70 m2 również będą dotyczyły Warunki Techniczne 2021, które obowiązują zarówno budynki, wymagające pozwolenia na budowę, jak i tych wyłącznie na zgłoszenie. 

Czy budowa domu o powierzchni 70 m2 jest opłacalna?

Główne założenie nowego programu, czyli wygenerowanie oszczędności dla budującego mały dom, a także skrócenie czasu oczekiwania na wymaganą dokumentację – to jedno. Co jednak z dalszymi pracami na budowie? Czy warto kierować się oszczędnościami na każdym etapie?

Bez względu na to, jaka była motywacja do budowy małego domu – warto pamiętać, że jeśli jest to budynek, w którym będziemy mieszkać, powinien być przede wszystkim bezpieczny. Budowanie bez pomocy kierownika budowy sprawdzi się zatem, jeśli mamy pojęcie na temat budownictwa, w przeciwnym wypadku – rozważenie takiej pomocy wydaje się konieczne i zasadne. Nadmieniłbym jeszcze, że warto pomyśleć długofalowo o eksploatacji takiego domu. Jeśli zaopatrzymy taki budynek w produkty energooszczędnie – np. ogrzewanie pompą ciepła, mechaniczną wentylację, energooszczędną stolarkę – wówczas będziemy generować oszczędności, również użytkując taki budynek, a nie tylko w momencie stawiania go komentuje Radosław Gibki, Dyrektor Sprzedaży Krajowej Firmy KRISPOL. 

Czy to oznacza, że inwestorzy muszą się tutaj decydować na najdroższe rozwiązania? Oczywiście nie, ale sugerowałbym przejrzeć ofertę renomowanych firm i poszukać w nich produktów z linii o ekonomicznych cenach, ale spełniających przyjęte Warunki Techniczne 2021. Dla przykładu inwestor, który szuka okien marki KRISPOL, może zdecydować się na okna FEN 82B, które świetnie sprawdzą się w przypadku takich inwestycji - dodaje Radosław Gibki

Wszyscy inwestorzy, planujących budowę domu, mogą jeszcze na etapie wyboru projektu odwiedzić nagradzaną sieć salonów KRISHOME, gdzie można liczyć na konsultację z Doradcą Techniczno-Handlowym.

źródło i zdjęcie: Krispol

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT