Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Korzyści wynikające z zamontowania rolety to nie tylko ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem i wglądem do wnętrza domu, ale również poprawa ciepłochronności okna, zmniejszenie przenikającego hałasu. Przy planowaniu zamontowania rolety warto też uwzględnić wyposażenie jej w zwijaną moskitierę, która ochroni przed dokuczliwymi owadami.

Jak zamontować rolety zewnętrzne?

Wybór wersji montażowej

Planując zamontowanie rolet zewnętrznych, musimy przede wszystkim wybrać typ przewidzianych do zainstalowania kaset, dostosowany do stanu zaawansowania budowy domu. W trakcie wznoszenia ścian zewnętrznych możemy na tym etapie zamontować kasety nadprożowe, które pozwalają na całkowite ukrycie ich pod tynkiem, zapewniając jednocześnie dobrą izolację termiczną na całej długości rolety. Wewnątrz takiej kasety umieszczona jest gruba wkładka izolacyjna przylegająca bezpośrednio do powierzchni wewnętrznej, a dostęp do jej wnętrza umożliwia, od środka pomieszczenia, zdejmowana osłona.

Montaż takiej rolety przebiega dwuetapowo, podczas prac murarskich mocowana jest sama kaseta, a jej ostateczne uzbrojenie przeprowadza się podczas robót wykończeniowych domu. Z kolei na etapie wykonywania elewacji można planować założenie rolet podtynkowych lub elewacyjnych, zależnie od wymiarów kasety i grubości ocieplenia. Zamontowanie skrzynki podtynkowej będzie możliwe, jeśli kaseta zmieści się w grubości warstw elewacyjnych, umożliwiając jednocześnie przykrycie jej od frontu.

Rolety nakładane umieszcza się między oknem i nadprożem
Rolety nakładane umieszcza się między oknem i nadprożem. Fot. Aluplast 

Istotna jest również płaszczyzna umieszczenia okna w ościeżu, najlepiej gdy rama licuje się z powierzchnią zewnętrzną ściany lub nawet jest nieco wysunięta, np. na wspornikach. Teoretycznie większość kaset można ukryć pod tynkiem, gdy najczęściej ich grubość nie przekracza 15 cm, co przy często układanym ociepleniu, rzędu 20 cm, zapewnia całkowite jej osłonięcie z możliwością pewnego ocieplenia samego nadproża. W budynkach już wykończonych i użytkowanych decydujemy się głownie na rolety elewacyjne, łatwe do samodzielnego zamontowania i osadzone na ramie okiennej lub na elewacji budynku.

Rolety zewnętrzne skutecznie chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem
Rolety zewnętrzne skutecznie chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się. Fot. Aluprof 

Ze względów technicznych, jak i estetyki, dominuje ich montaż w świetle otworu okiennego, co gwarantuje stabilne zamocowanie kasaty i prowadnic. A przy grubej warstwie ociepleniowej ścian zewnętrznych, obudowa tylko nieznacznie wystaje poza płaszczyznę elewacji. Zamontowana w ten sposób kaseta zmniejsza co prawda powierzchnię oszklenia, ale ograniczenie w dopływie światła jest praktycznie nieodczuwalne i nie przekracza pasa o szerokości 10-15 cm.

Rzadziej instalowana roleta umieszczona na elewacji nie ogranicza dopływu światła, lecz takie rozwiązanie jest dość problematyczne. Takie rozwiązanie nie tylko większym stopniu narażone będzie na oddziaływanie czynników atmosferycznych, ale sam montaż jest trudniejszy i niekiedy w ogóle niemożliwy, np. gdy chcemy osadzić roletę bezpośrednio na ocieplonej elewacji.

Jakie pomiary wykonać?

Decydując się na samodzielne zamontowanie rolety zewnętrznej, musimy wykonać niezbędne pomiary, a także ustalić sposób jej sterowania i stronę umieszczenia napędu. W przypadku instalowania rolety w świetle ościeża ustalamy jego szerokość i wysokość. Ze względu na ewentualne nierówności boków otworu, musimy zmierzyć najmniejszą jego szerokość, a ustalony wymiar zmniejszamy o ok. 5 mm, co pozwoli na ewentualną korektę zamocowania.

Powstałe szczeliny przy murze wypełnimy później masą akrylową. Mniej precyzyjne mogą być pomiary wysokości ościeża, ważne jednak, aby nie przyjąć za małej wysokości. Dłuższe prowadnice w razie potrzeby możemy skrócić, a nadmiar rolety pozostanie nawinięty na wał. Montaż na elewacji wykonuje się głównie w przypadku ścian jednowarstwowych lub elewacji postawionej z wytrzymałego materiału, np. cegły klinkierowej czy silikatowej.

Ponieważ roleta w całości będzie widoczna na elewacji, o jej wymiarach decydują głównie względy estetyczne, musi jedynie wychodzić poza ościeże. Podnoszenie i opuszczanie rolet odbywa się ręcznie za pomocą taśmy, sznurka lub korby albo dzięki wbudowanemu w kasetę napędowi elektrycznemu ze sterowaniem przyciskami lub za pomocą pilota.

Systemy zewnętrznych rolet adaptacyjnych przeznaczone są głównie do stosowania w istniejących budynkach
Systemy zewnętrznych rolet adaptacyjnych przeznaczone są głównie do stosowania w istniejących budynkach. Fot. Dobroplast 

Przed złożeniem zamówienia musimy też ustalić, po której stronie okna powinien się znaleźć mechanizm zwijający, ze względu na wygodę obsługi jak i montażu. Z reguły instalujemy go od strony klamki lub oszklenia stałego (fix), a w oknach dwuskrzydłowych od strony zawiasów rzadziej od otwieranej części.

Zamocowanie kasety i prowadnic

Prace rozpoczynamy od ustalenia miejsca i wywiercenia otworu umożliwiającego przeprowadzenie sterowania podnoszeniem i opuszczaniem rolety. W przypadku ręcznego sterowania musimy dostosować lokalizację otworu na przeciągnięcie sznura czy taśmy, do umieszczonego na wale kasety, koła zwijającego. Punkt, w którym wywiercimy otwór, ustalimy po przyłożeniu kasety ze zdjętą osłoną lub odmierzymy na ramie okiennej od rogu ościeża.

Wykonanie otworu w ramie okiennej nie powinno sprawiać kłopotu, ale w oknach z PVC w profilu umieszczone jest metalowe wzmocnienie, które najłatwiej przewiercić wiertłem do blachy. Otwór powinien umożliwiać przewleczenie rurki prowadzącej (dla taśmy ok. 20 mm) lub sprężystej przelotki (dla linki ok. 10 mm). Elementy prowadzące odpowiednio skracamy, dopasowując ich długość do grubości okna, a od strony wewnętrznej przykręcamy odpowiedni prowadnik. Przy osadzaniu rolety na elewacji wykonanie otworu na taśmę lub linkę zwijającą, może być trudne ze względu na zbrojenie nadproża.

Budowa rolet zewnętrznych
Budowa rolet zewnętrznych. Fot. budujemydom.pl

Dużą dowolność wyboru miejsca wiercenia mamy przy elektrycznym sterowaniu roletą. Wykonujemy go, np. skośnie w ościeżu od środka domu, dostosowując do trasy przebiegu podłączenia do instalacji elektrycznej. Kolejny krok to połączenie kasety z prowadnicami i przystawienie do miejsca zamocowania.

Przy tej czynności przydatne będą ściski stolarskie, które zapewnią chwilowe zamocowania podczas ustawiania i mocowania. Po sprawdzeniu pionowego i poziomego ustawienia elementów przy pomocy poziomnicy i jednakowego rozstawienia prowadnic na całej ich długości, mocujemy je wkrętami do drewna lub blachowkrętami w ramach z PVC.

Skrajne punkty mocowania rozmieszczamy w odległości o 5 cm od końców kasety, a pozostałe co ok. 50 cm. Prowadnice mają najczęściej nawiercone już otwory w wymaganym rozstawieniu, ale dostarczane są też bez otworów. Jeśli trzeba je wywiercić, robimy to w zewnętrznej części profilu prowadnicy w środku zamkniętej części.

Otwory mają dwustopniowe średnice w ściance frontowej, ich średnica umożliwia przejście łba wkrętu i dostosowaną do wymiaru dostarczonych z roletą zaślepek (najczęściej 10 mm), a od strony podłoża ma rozmiar wkrętu (najczęściej 4-4,5 mm). Otwory rozmieszczamy w odstępach co ok. 0,5 m, przy czym skrajne wiercimy ok. 10 cm od końców prowadnicy. Po zamocowaniu prowadnic otwory na wkręty zamykamy wciśniętymi ozdobnymi zaślepkami.

Montaż pancerza i systemu sterowania

Po zamocowaniu kasety i prowadnic możemy przystąpić do założenia pancerza rolety. Mocowana jest ona do wału przy pomocy zaczepów taśmowych, które wystarczy wprowadzić w ostatnią listwę pancerza. Następnie nawijamy roletę na wał i wprowadzamy jej brzegi w szczeliny prowadnic. Pancerz powinien płynnie przesuwać się na całej wysokości bez wyczuwalnych zacięć.

Musimy też w dolnym segmencie pancerza osadzić ograniczniki podniesienia, bez nich zwijana roleta wypadnie z prowadnic i w całości nawinie się na wał kasety. Ręczne podnoszenie i opuszczanie rolety wymaga zamontowania zwijacza z taśmą lub linką. Sterowanie może odbywać się przez bezpośrednie pociąganie za te elementy lub w przypadku ciężkich rolet z mechanizmem napędzanym korbką.

System sterowania roletami zewnętrznymi
System sterowania roletami zewnętrznymi. Fot. Velux 

Cięgno nawinięte na wał kasety i przewleczone przez przelotkę w ramie lub murze przechodzi przez prowadnik, który utrzymuje kierunek jego zwijania i rozwijania. Najlepiej, jeśli prowadnik i zwijacz umieszczone będą w jednej płaszczyźnie. Zamocowanie zwijacza umożliwia jego odchylanie (składanie), co ułatwia sterowanie roletą, a także pozwala na zamontowanie go, np. na boku ościeża, a nie na ramie okna.

Autor: Cezary Jankowski 

Opracowanie: Klaudia Tomaszewska

Zdjęcie otwierające: Aluprof 

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT