Czy warto kupić okna dźwiękoszczelne?

Hałas dobiegający z ulicy wpływa negatywnie na komfort użytkowania mieszkania. Jest on nie tylko kłopotliwy, ale po dłuższym czasie może odbić się na naszym zdrowiu. Czym kierować się przy wyborze okien dźwiękoszczelnych?

Czy warto kupić okna dźwiękoszczelne?

Przymierzając się do zakupu okien, najczęściej zwracamy uwagę na ich właściwości termoizolacyjne oraz design. Bardzo często zapominamy o tym, że okna powinny również chronić nas przed dobiegającymi z zewnątrz dźwiękami.

Jeśli mieszkamy w miejscu o zwiększonym natężeniu hałasu, warto zastanowić się nad zakupem rozwiązań dźwiękoszczelnych.

CO TO JEST DŹWIĘKOSZCZELNOŚĆ?

- Dźwiękoszczelność oznacza skuteczność, z jaką okno redukuje poziom dźwięku, którego źródło jest na zewnątrz. Wyrażana jest za pomocą tzw. ważonego współczynnika tłumienia hałasu Rw podawanego w decybelach (dB). Im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna okna. Często współczynnik występuje w postaci Rw (C, Ctr), gdzie C i Ctr są wskaźnikami korekcyjnymi, które informują nas o tłumieniu określonego rodzaju hałasu.

- C jest wskaźnikiem dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości, tj. ruchu lotniczego, ruchu kolejowego, trasy szybkiego ruchu samochodowego. Natomiast Ctr to wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości, na przykład hałas wywoływany przez wolno poruszające się pojazdy - mówi Rafał Buczek, ekspert firmy Awilux Polska.

Kupując okna, należy także pamiętać, że istnieją różne wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej ze względu na lokalizację budynku.

Przykładowo, w budynkach usytuowanych bliżej centrum należy zastosować izolację powyżej 37 dB, w centrum miasta wartość ta wzrasta do 42 dB, a na autostradach i głównych szlakach komunikacyjnych dochodzi nawet do 47 dB.

Dom z oknami dźwiękoszczelnymi.

ZNACZENIE DŹWIĘKOSZCZELNOŚCI

Normy hałasu określają wartości progowe poziomów hałasu.

Przyjmuje się, że dla obszaru zabudowanego hałas w dzień nie powinien przekraczać 60 dB, a w nocy 50 dB. Dla pomieszczeń mieszkalnych wartości te wynoszą odpowiednio 40 i 30 dB. Co jednak oznaczają te wartości?

- Poziom komfortu akustycznego wynosi od 20 do 25 dB. Dla zobrazowania tych wartości: szept to około 20 dB, szczekanie psa 80 dB, a pracujący młot pneumatyczny nawet 130 dB. Tę ostatnią wartość uznaje się już za granicę bólu. Natężenie dźwięku o wysokości ponad 85 dB jest szkodliwe dla organizmu człowieka. Udowodniono, że hałas między 35 a 70 dB negatywnie działa na układ nerwowy, powoduje zmęczenie i spadek wydajności pracy, a ten o 85 dB jest przyczyną uszkodzeń słuchu, zaburzeń układu krążenia, nerwowego, a nawet zmysłu równowagi - dodaje ekspert Awilux Polska.

By ochronić domowników przed działaniem niepożądanych dźwięków, które nie tylko przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ale w perspektywie czasu mogą doprowadzić do stresu i wyczerpania psychicznego, warto wybrać okna o odpowiednim współczynniku izolacyjności akustycznej.

- Błędne jest założenie, że dźwiękoszczelność zależy tylko od szyby. Należy pamiętać, że na izolacyjność akustyczną okna wpływają takie czynniki jak: grubość i rodzaj szyb, jakość profilu, rodzaj gazu w komorze międzyszybowej, szczeliny do infiltracji powietrza, a także sposób montażu.

- Decydując się na zakup okien, które zatrzymają zbędny hałas poza domem, warto zapoznać się z dostępną na rynku ofertą – mówi Rafał Buczek z firmy Awilux Polska.

OKNA DŹWIĘKOSZCZELNE SCHÜCO LIVING

Dla osób poszukujących dźwiękoszczelnych okien, najlepszym rozwiązaniem będą dostępne w ofercie Awilux Polska okna Schüco LivING. Wyróżnia je wartość Rw na poziomie nawet 49 dB. Dla porównania - standardowe okna posiadają wskaźnik Rw 32 dB.

Co to oznacza w przypadku okien?

Jeśli na zewnątrz natężenie dźwięku wynosi 55 dB, to do wnętrza, w którym zamontowane są okna Schüco LivING, dotrze dźwięk o natężeniu zaledwie 6dB.

System Schüco LivING powstał dzięki wykorzystaniu doświadczenia przemysłu motoryzacyjnego i medycznego (uszczelka z tworzywa EPDM) oraz współpracy z projektantami tworzącymi nowoczesne przedmioty.

Okna dostępne w ofercie Awilux Polska są wytrzymałe i odporne na niekorzystne warunki klimatyczne. Innowacyjny system LivING posiada 7 termoizolacyjnych komór w ramie i skrzydle.

Dostępny jest w wariancie AS z 2 uszczelkami oraz MD z 3 uszczelkami. W obu wersjach po raz pierwszy zastosowane zostały uszczelki zgrzewalne, zapewniające doskonałe parametry izolacyjne oraz akustyczne. Ponadto okna posiadają wartość wskaźnika przenikania ciepła na poziomie Uw=0,72 W/m2K.

Dźwiękoszczelne okna są gwarancją ciszy i spokoju. Dostępny w ofercie Awilux Polska system Schüco LivING pozwolą na zatrzymanie niepożądanych dźwięków poza domem, dając mieszkańcom możliwość wypoczynku oraz skupienia.

Schemat okna dźwiękoszczelnego Schüco LivING.

Źródło i fot.: AWILUX

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE